Divadlo F. X. Šaldy Liberec [Malé divadlo]

Alois Nebel

Premiéra: 4.2.2022
Dramaturgie: Lenka Chválová. Scéna: Tereza Gsöllhoferová. Kostýmy: Eva Justichová. Hudba: Jakub König (Kittchen). Režie: Adam Skala.
Poslední uvedení: květen 2023.
Divadelní podoba známého komiksového románu. Poetický příběh ze Sudet s okouzlující mlhavou náladou hraničních hor a velice svéráznou nadsázkou. Skromný výpravčí na zapadlém horském nádraží v Bílém Potoce odolává mlze a dějinám v rytmu příjezdů a odjezdů. Na tratě na konci světa lidé utíkají, když se jejich život příliš zamotá, nebo jsou odtud v pohnutých okamžicích dějin vyháněni jinými uprchlíky a dobrodruhy, kteří se o místo na světě musí rvát...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Divadlo F. X. Šaldy Liberec
Hodnocení inscenace
Redakce
70 %
Uživatelé
78 %
7841000
Hodnocení redakce
Lukáš Dubský 70 %
Volby

Hodnocení (5)

HODNOCENÍ REDAKCE
Lukáš Dubský  70 %
2.3.2022 | 1039 hodnocení
+ souhlasím
Na dramatizaci mi trochu vadilo časté využívání vypravěče k posunu v ději. Povedlo se ovšem vytvořit atmosféru mlhou zahalených hraničních hor, kde je skoro fyzicky cítit uplývající čas. Inscenace má lehce halucinogenní nádech, není lehké se orientovat v ději a motivacích postav, ale řekl bych, že je to v žánru mysteriózní detektivky přijatelné. Scéna je hezky vrostlá do prostředí sálu Malého divadla. V. Helšus hraje Aloise Nebela jako vnímavého člověka, který je paralyzován minulými křivdami, zatímco ty současné ani nevnímá.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
V_M  80 %
26.2.2022 | 36 hodnocení
+ souhlasím
Inscenace jednoznačně hodná doporučení. Už dříve jsem znal komiks i film, a tak se u mě sice tradičně dostavil efekt jistého drobného zklamání, vyvolaný předporozuměním a snad i poněkud nadsazenými očekáváními. Nicméně při zpětném pohledu tomu představení nemohu nic zásadního vytknout: výborné zpracování, atmosféra, herci (jen možná až na skupinku mladých studentů, kteří ne že by hráli špatně, ale myslím, že by se to klidně obešlo bez jejich komických vsuvek), scéna, ale i hudba. A v závěru, při potlesku, upřímné vyjádření podpory okupované Ukrajině ze strany herců i obecenstva: toho si cením!
MajdaLena  70 %
6.2.2022 | 27 hodnocení
+ souhlasím
Liberecký Nebel je zvláštní. Možná je to dáno předlohou (kterou bohužel neznám, možná upravím hodnocení až to napravím). Herci jsou skvělí, mladí, co doplňují soubor jsou talentovaní, ale něco tomu chybělo. Co bylo skutečně nepříjemné je šílený zvuk píšťaly, ano, chápu, že na nádraží patří, ale nemusí divákům "krvácet uši". Ale musím ocenit zapojení meotarového promítání k doplnění scény.
Marťus  80 %
19.9.2022 | 114 hodnocení
Coward  80 %
9.3.2022 | 263 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.