Klicperovo divadlo Hradec Králové [hlavní scéna]

Ptákovina

Premiéra: 21.12.2019 | 2:30
Dramaturgie: Lucie Němečková, Martin Satoranský. Scéna: Daniel Dvořák. Kostýmy: Eva Morávková. Hudba: David Smečka. Režie: Vladimír Morávek.
Poslední uvedení: rok 2020.
Hra Milana Kundery zabývající se mocí a tím, jak dokáže zničit obyčejného člověka, když se jí nechá příliš omámit. Ředitel školy nakreslí z nudy na tabuli žlutý kosočtverec. Celá událost se následujícího dne začne vyšetřovat, čímž se ředitel sarkasticky baví. Je totiž znechucen světem, ve kterém každý na každého donáší a kde musí nestále něco hrát. A kde je potřeba tvářit se přísně a surově, aby si člověk zachoval svou slušnou tvář. A právě tehdy zahoří láskou k mladé učitelce Evě, která pochopí podstatu jeho chování. Happy End se však zdaleka ještě nekoná...
14!    

inscenace již byla stažena z repertoáru

Klicperovo divadlo Hradec Králové
Hodnocení inscenace
Redakce
-
Uživatelé
73 %
7371000
Volby

Hodnocení (7)

HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Koeman2  80 %
12.2.2020 | 162 hodnocení
+ souhlasím
Výrazné režijní uchopení Kunderovy hry hraničí až s režisérskou exhibicí (někdy i na úkor hry samotné). Kdo nezná předlohu, nevadí, postačí mu Morávkovo zpracování. Herci se obnažují a jejich výkon je na pokraji sebedestrukce (zejména u hlavních postav Zapletala a Jeništy). Absurdní až groteskní prvky se střídají s psychologickými až hororovými výjevy, hraje se doslova po celém divadle, diváka nenechá Morávek ani na vteřinu vydechnout. Hra o moci, pomstě a hledání čisté pravdy není pro každého. Vyžaduje nejvyšší nároky na divákovu inteligenci a vnímavost. Kdo na tu hru přistoupí, bude odměněn.
Suzana  80 %
22.12.2019 | 314 hodnocení
+ souhlasím
pravé divadlo, současnost v zrcadle klasika, živá a sdělná interpretace Kunderovského díla, herci opanují hlediště od lóží po parter, výborný ansámbl, Zapletal i Jeništa skvělí a nezapomenutelní, divák vtažen od první sekundy
Pavel Pešek  80 %
21.12.2019 | 37 hodnocení
+ souhlasím
Těžko hodnotit souboj dvou velkých osobností, autora a režiséra, a jejich vidění světa (umění). Kdo chce vidět surreální svět režisérův, bude spokojen. Já chtěl vidět Kunderu, nestalo se. Omlouvám se V.elkému M.ágovi, jehož umění ctím, že důvody nechám si pro sebe. Jako on nechává si pro sebe významy některých motivů inscenace. Jeden důvod přece, přízemní, uznávám. Řadu věcí divák zkrátka nemá šanci vidět, ať sedí kdekoli. Jakoby o něj už ani nešlo. Je-li to záměr, omlouvám se podruhé. Jsem s vizuálním inscenováním textů stojících přísně na významu slov dlouhodobě ve při. Poklona všem hercům.
Jeane987  60 %
24.10.2022 | 66 hodnocení
Martina Zelená  40 %
28.7.2022 | 11 hodnocení
Národosolsobě  80 %
26.6.2020 | 313 hodnocení
Tech.KA  90 %
8.3.2020 | 31 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.