Městské divadlo Brno [Hudební scéna]

libreto: Stanislav Moša
hudba: Zdenek Merta

Očistec

Premiéra: 19.1.2013. Dramaturgie: Klára Latzková. Scéna: Jaroslav Milfajt. Kostýmy: Andrea Kučerová. Choreografie: Hana Kratochvilová, Aneta Majerová. Dirigenti: Dan Kalousek, Ema Mikešková. Režie: Stanislav Moša.
3:10 | Poslední uvedení: rok 2013.


II. díl hudební trilogie „Osudová komedie“. Ženský klášter se stává útočištěm tří kamarádů, členů rockové kapely, kteří se tam v převlečení za jeptišky skrývají před mafiány usilujícími o jejich život. Svérázní muzikanti, kteří mají velmi daleko k běžně mravnému vedení života, se musí v nových okolnostech zcela přizpůsobit nejen zákonům řádu, který je přijal pod svou střechu, ale i tamní hudbě, na míle vzdálené od té, kterou doposud provozovali...
14!

inscenace již byla stažena z repertoáru

Městské divadlo Brno
Hodnocení inscenace
Redakce
65 %
Uživatelé
51 %
Hodnocení redakce
Michal Novák 80 %
Iveta Novotná 50 %
CD
CD Očistec
Volby

Hodnocení

HODNOCENÍ REDAKCE:
Michal Novák 80 %
(zadáno: 18.4.2013, počet hodnocení: 1001)
přínosný / zajímavý komentář
Přemýšlivému divákovi se dostane znamenité alegorie naší připosraženosti, která je přesně tím důvodem, proč se emočně, myšlením a hlavně svobodomyslně nepostavíme proti Goliášům v různých formách. Myšlenky hry se mohou zdát idealistické a jevištní myšmaš může být protivný, ale logiku to dává. I tak to chtělo vzpurného dramaturga s nůžkami nebo naopak bičem pro dopsání postavy Hurta, aby Milan Němec měl o čem hrát. Připojuji se k obdivu nad prací Jaroslava Milfajta (varhany a technologie kolem toho) a hudebně opět hodné pozoru!
Iveta Novotná 50 %
(zadáno: 16.10.2013, počet hodnocení: 21)
Inscenace se utápí v přemíře alegorií. Ty samozřejmě mají něco do sebe, ale na můj vkus jich tam bylo opravdu moc. Jedná-li se o téma očistce (navíc založeného na Dantově Božské komedii), očekáváme, že snad k tomu "očištění" dojde. Po skončení představení si však divák může položit otázku, kdo vlastně tím očistou prošel. Inscenaci nahoru táhne naprosto jedinečná scéna Jaroslava Milfajta (varhany s hrajícími schody byla potěcha pro oči) a několik dobře/vtipně vymyšlených situací(za všechny jmenujme alespoň bubnovací domluvu anebo šachovou partii, ve které zaujmou především dětští herci).
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Brtník 90 %
(zadáno: 18.4.2015, počet hodnocení: 33)
přínosný / zajímavý komentář
Trio Mach-Vitázek-Slovák doplněné J.Záděrou by se se ctí mohlo postavit na rockové pódium. Výborná hudba. Dějová linie držící diváka co nejdéle v dogmatickém rozdělení dobra a "nedobra", které je třeba potrestat a převychovat se v závěru obrací v oslavu volnosti a radosti ze života (Tam kde jsem doma, nejsem hostem..). Úchvatný duel Lalková-Záděra bubnovaný do stolu. Výborná Světlana Janotová. O Haně Holišové snad ani netřeba... S odstupem času asi tolik: škoda, že Očistec zůstal trochu nepochopen.
Cindy.92 30 %
(zadáno: 28.3.2015, počet hodnocení: 309)
přínosný / zajímavý komentář
Výkony hlavních představitelů jsou bez pochyb na úrovni. Velmi poutavá byla scéna s obřími klávesami (schody) a "bubnující duet". Jinak však nelze říct snad nic jiného, než že Očistec je opravdu očistec pro muzikálového diváka. Naprosto šíleně a nepochopitelně na sebe lepené scény a o námětu či záměru snad nemůže být ani slovo. Po slabším Peklu se však nic lepšího asi čekat nedalo...
Jan456 40 %
(zadáno: 27.9.2014, počet hodnocení: 178)
přínosný / zajímavý komentář
Viděl jsem Peklo. Oproti jiným jsem byl nadšenej a spokojenej. Viděl jsem Očistec. Nepochopil jsem. Jak pan Moša, tak pan Merta pro mě jsou jména zvučná a vím, že umí. O čem to bylo? Mělo to být k smíchu? Píšu to nerad, ale pro mě to byla tříhodinová nuda s velkolepou výpravou. Šel jsem na to pro jistotu ještě jednou, abych vyvrátil možnost, že jsem poprvé neměl na představení náladu, ale nestalo se, i na podruhé stejný pocity...
MichalaHela 100 %
(zadáno: 11.2.2014, počet hodnocení: 15)
Terka-Teryk 70 %
(zadáno: 2.1.2014, počet hodnocení: 9)
KLOU 30 %
(zadáno: 19.5.2013, počet hodnocení: 66)
přínosný / zajímavý komentář
Další díl Planety opic, to pískání v hlavě jsem opravdu neskousla. Báthory byla poslední kapka, šli jsme domů. Prý to bylo po přestávce výrazně lepší, ale odchodu nelituji.
A.block 20 %
(zadáno: 14.2.2013, počet hodnocení: 24)
Candie254 30 %
(zadáno: 4.2.2013, počet hodnocení: 195)
přínosný / zajímavý komentář
Nepochopila jsem to... a upřímně pochybuji, že třetí díl trilogie se dokáže vyhrabat z této bídy. Děj byl pouze naznačen a opravdu bych ráda věděla, kdo z diváků to doopravdy pochopil. Taktéž vsuvka s Alžbětou Báthory (i když skvěle zpívající Vaňkovou!) nebo pochybnou reklamou na psí žrádlo byla podle mě dost mimo mísu. Na druhou stranu musím uznat, že hudba a některé písně se jim opravdu povedli, dále mě zaujaly varhany a skvělá bubnující scéna. Obsazení hlavních rolí bylo dobré (Vitázek, Mach, Slovák, Janotová...), ale trošku nechápu, proč byla obsazena tak velká company...

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.