Městské divadlo Zlín [velký sál]

Trójanky (Trojánky, Hekabé, Andromaché)

Premiéra: 10.3.2018. Překlad: Rudolf Mertlík & Eva Stehlíková (Trojánky), Jiří Klier & Helena Kurzová (Hekabé), Jaroslav Král (Andromaché). Úprava: Jan Antonín Pitínský, Vladimír Fekar. Dramaturgie: Vladimír Fekar. Scéna: Milan Nytra. Kostýmy: Jana Preková. Hudba: Mario Buzzi. Pohybová spolupráce: Hana Geržová, Juraj Marušic. Režie: Jan Antonín Pitínský.
Poslední uvedení: listopad 2018.


Volná trilogie antických tragédií, v níž se spojují kruté, niterné i bolestné příběhy „barbarských“ Trójanek, jejichž životy převrátila naruby trojská válka a následný střet s „civilizovanými“ Řeky. Dvě kultury se střetly, jedna dobyla město, ale skutečného vítěze není. Trójské ženy odchází k řeckým mužům do zajetí. Kolik bolesti je čeká? Kolik neporozumění? Kolik ztrát těch nejbližších? Budou se mstít, nebo pokorně přijmou svůj osud? Nebo budou urputně bojovat za život svých dětí? Najdou u některých Řeků pochopení...?


inscenace již byla stažena z repertoáru

Městské divadlo Zlín
Hodnocení inscenace
Redakce
-
Uživatelé
85 %
85121000
Volby

Hodnocení (12)

HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Luisa 100 %
(zadáno: 20.4.2019, počet hodnocení: 18)
přínosný / zajímavý komentář
Představení zhlédnuto před necelým rokem, ale dodnes velmi silný, stále čerstvý, jednoduše nezapomenutný zážitek. Vynikající herecké výkony, vynikající průniky mezi minulostí a současností, vynikající vyjádření nejzoufalejších bolestí žen,vynikající obrazy přijetí kříže a vyššího řádu věcí.
Janis 50 %
(zadáno: 27.5.2018, počet hodnocení: 245)
přínosný / zajímavý komentář
První část stojí na herecké práci zejména H. Čermákové, která svým výkonem utváří celé představení, což je patrné zejména po přestávce, kdy se hra (bez její převažující účasti) propadá do frašky a později snad i trochu do chaosu.
Každopádně velmi silné Euripídovo téma s úpravami zlínských inscenátorů - ty už nám tak nesedly.
Líbilo se mi i ztvárnění role T. Kotrbovou, naopak mužské party mě ničím nezaujaly. Hudební výběr byl pro nás dokonce velkým zklamáním, když neměl jakoukoli souvztažnost k hrané složce. Kostýmy nás rovněž nezaujaly...
Jirkan 90 %
(zadáno: 8.4.2018, počet hodnocení: 564)
přínosný / zajímavý komentář
6.4. 2018: Zdařilé propojení třech textů... přehlednost, spád, ořezáno na minimum a přesto to funguje... Mírová konference, opuštěný vagon kdesi, koncertní sál... politika, rodinné vztahy, pomsta... Pitínský... neotřelost, emoce, drama... děsivě aktuální... maximálně využitý chór... H. Čermáková, J. Tomečková, T. Kotrbová, M. Bačíková, J. Drgová, E. Daňková, M. Kalužíková a M. Marcilisová = které jiné divadlo má tak výraznou dámskou šatnu... škoda těch neobsazených míst... škoda těch, co o přestávce opustí divadlo... ZÁŽITEK!

(Často se v poslední době inscenují antická dramata...)
Mike_2319 100 %
(zadáno: 2.4.2018, počet hodnocení: 59)
přínosný / zajímavý komentář
Naprosté nadšení. V podstatě jednoduchá, ale účinná scénografie, extravagantní a poutavé kostýmy, celkově nápaditý a skvělý koncept. Bravurní herecké výkony, kterým vévodí H. Čermáková s T. Kotrbovou a J. Drgovou. Pozornost si zaslouží také neméně důležitý a naprosto skvěle (herecky i pohybově) zvládnutý chór v podání studentů VOŠ, kterým lze závidět, jaký prostor zde od režiséra dostali, především pak dívky a M. Borovský s P. Ťopkem/Z. Strašákem, coby Polyméstorovi synové. Pan režisér dokázal, že stále umí!
Marty 80 %
(zadáno: 26.3.2018, počet hodnocení: 20)
přínosný / zajímavý komentář
Vizuální báseň.
Izamar 100 %
(zadáno: 13.3.2018, počet hodnocení: 16)
přínosný / zajímavý komentář
Představení silné po všech stránkách - režijně, herecky, výtvarně, hudebně i choreograficky. Moderní háv mu velmi sluší, nejde totiž o samoúčelnou exhibici, ale o poctivý, promyšlený výklad. Královnou večera nejen rolí, ale hlavně hereckou monumentalitou je Helena Čermáková. Je neuvěřitelné, jakou sílu do hlediště posílá tato drobná paní, jak geniálně pracuje s expresí, jak rychle a beze zbytku divák podlehne jejímu hereckému charismatu. Vynikající výkony podává celý herecký soubor. J.A.Pitínský opět uvedl jeden ze svých velkých opusů, který by byl po právu ozdobou každé scény.
Týnuše 90 %
(zadáno: 11.3.2018, počet hodnocení: 7)
přínosný / zajímavý komentář
Událost sezóny minimálně ve Zlíně! Pitínský místní soubor dokonale zná a má ho rád, to je na každé jejich spolupráci vidět! V hlavní roli královny Hekabé excelující Helena Čermáková!!
MartyCZE 60 %
(zadáno: 4.5.2019, počet hodnocení: 34)
Gardan 70 %
(zadáno: 7.11.2018, počet hodnocení: 35)
Ctíba 100 %
(zadáno: 19.9.2018, počet hodnocení: 61)
LilianaVess 90 %
(zadáno: 15.3.2018, počet hodnocení: 84)
Terrysh 90 %
(zadáno: 9.3.2018, počet hodnocení: 41)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.