Národní divadlo Brno [Mahenovo divadlo]

Oldřich a Božena

Premiéra: 17.12.2010
Úprava: Martin Dohnal, Pavol Juráš. Dramaturgie: Martin Dohnal. Choreografie: Markéta Habalová. Výprava, hudba a režie: Pavol Juráš.
Dramatické zpracování romantického příběhu z české historie odehrávajícího se v 1. polovině 12. století, na pozadí nepokojné doby a urputných zápasů o moc a o odvrácení nepřátelského souseda. Kníže Oldřich je ženatý s neplodnou a nemilovanou neteří německého císaře, ale čeká dítě s druhou ženou Boženou. Je nucen čelit intrikám ze strany německého císaře, který se snaží zabránit narození dítěte...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Národní divadlo Brno
Hodnocení inscenace
Redakce
40 %
Uživatelé
25 %
2541000
Hodnocení redakce
Lukáš Dubský 40 %

Volby

Hodnocení (5)

HODNOCENÍ REDAKCE
Lukáš Dubský  40 %
(zadáno: 6.6.2011, počet hodnocení: 908)
+ přínosný / zajímavý komentář
První věc, která člověka při sledování Oldřicha a Boženy napadne je, proč tuto hru v dnešní době uvádět. Druhou věcí, která se dere na mysl je, proč ji svěřit někomu, kdo má o režii jen asi velmi vzdálené povědomí. Komparzisti na scéně jsou neskutečně otravní, režisérovi evidentně nepřišly nápady, a tak proti statice bojuje tím, že po sobě postavy neskutečným způsobem skáčou. Najde se pár dobrých scén, převážně se jedná o ty, kde Oldřich vyjadřuje svou touhu po svobodě.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Josef  30 %
(zadáno: 3.2.2011, počet hodnocení: 158)
přínosný / zajímavý komentář
Kupodivu v tom není žádná vyloženě na*írací úchylnost. Jenže je to celé neohrabané až k trapnosti. Herci jsou bezradní a pohybově působí těžce amatérsky, obzvláště nad rvačkama, při nichž jsou jak hadroví panáci, padá čelist. Když Kochan z obavy zabije vraha, se kterým se Oldřich dětinsky kočkuje, ale který je přitom totálně pasivní, je to naprostý nesmysl.
Scéna je zaplavená topornými komparzisty, kteří svými výstupy zbytečně brzdí děj a dělají z inscenace rej, ve kterém nezůstává prostor pro prokreslení postav a jejich emocí. Zlé.
Candie254  30 %
(zadáno: 6.1.2011, počet hodnocení: 217)
přínosný / zajímavý komentář
velmi velmi podivné... líbila se mě na tom ta autentičnost kostýmů apod. ale co bylo nesmírně otravné, tak to bylo vyzvánění zvonu, kterého bylo opravdu až moc.
Eva123  40 %
(zadáno: 25.2.2013, počet hodnocení: 145)
Idol  0 %
(zadáno: 16.5.2012, počet hodnocení: 36)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.