Národní divadlo Brno [Mahenovo divadlo]

Oldřich a Božena

Premiéra: 17.12.2010
Úprava: Martin Dohnal, Pavol Juráš. Dramaturgie: Martin Dohnal. Choreografie: Markéta Habalová. Výprava, hudba a režie: Pavol Juráš.
Dramatické zpracování romantického příběhu z české historie odehrávajícího se v 1. polovině 12. století, na pozadí nepokojné doby a urputných zápasů o moc a o odvrácení nepřátelského souseda. Kníže Oldřich je ženatý s neplodnou a nemilovanou neteří německého císaře, ale čeká dítě s druhou ženou Boženou. Je nucen čelit intrikám ze strany německého císaře, který se snaží zabránit narození dítěte...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Národní divadlo Brno
Hodnocení inscenace
Redakce
40 %
Uživatelé
25 %
2541000
Hodnocení redakce
Lukáš Dubský 40 %
Volby

Hodnocení (5)

HODNOCENÍ REDAKCE
Lukáš Dubský  40 %
6.6.2011 | 1039 hodnocení
+ souhlasím
První věc, která člověka při sledování Oldřicha a Boženy napadne je, proč tuto hru v dnešní době uvádět. Druhou věcí, která se dere na mysl je, proč ji svěřit někomu, kdo má o režii jen asi velmi vzdálené povědomí. Komparzisti na scéně jsou neskutečně otravní, režisérovi evidentně nepřišly nápady, a tak proti statice bojuje tím, že po sobě postavy neskutečným způsobem skáčou. Najde se pár dobrých scén, převážně se jedná o ty, kde Oldřich vyjadřuje svou touhu po svobodě.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Josef  30 %
3.2.2011 | 158 hodnocení
+ souhlasím
Kupodivu v tom není žádná vyloženě na*írací úchylnost. Jenže je to celé neohrabané až k trapnosti. Herci jsou bezradní a pohybově působí těžce amatérsky, obzvláště nad rvačkama, při nichž jsou jak hadroví panáci, padá čelist. Když Kochan z obavy zabije vraha, se kterým se Oldřich dětinsky kočkuje, ale který je přitom totálně pasivní, je to naprostý nesmysl.
Scéna je zaplavená topornými komparzisty, kteří svými výstupy zbytečně brzdí děj a dělají z inscenace rej, ve kterém nezůstává prostor pro prokreslení postav a jejich emocí. Zlé.
Candie254  30 %
6.1.2011 | 222 hodnocení
+ souhlasím
velmi velmi podivné... líbila se mě na tom ta autentičnost kostýmů apod. ale co bylo nesmírně otravné, tak to bylo vyzvánění zvonu, kterého bylo opravdu až moc.
Eva123  40 %
25.2.2013 | 152 hodnocení
Idol  0 %
16.5.2012 | 36 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.