Národní divadlo Brno [Mahenovo divadlo]

Zdenek Plachý, Marek Hladký, Lenka Plachá

Černá Madona brněnská - legenda z doby švédského tažení na Moravu

Premiéra: 27.1.2012. Dramaturgie: Josef Daněk, Marek Hladký. Scéna: Daniel Dvořák. Kostýmy: Marie Blažková. Choreografie: Pavol Juráš. Režie: Zdenek Plachý.
Poslední uvedení: leden 2013.


Dramatický příběh spojující mysteriózní prvky s historickými reáliemi i s konkrétními osudy jednotlivých postav. Drama o vojenské cti, zradě, víře v Boha, ale i velké lásce, sebeobětování, o obrácení se k vyšším duchovním hodnotám, o dilematu volby mezi osobním a nadosobním. V době obléhání Brna švédskými vojsky v 17. století se jen hrstka oddaných odhodlala za každou cenu ubránit své město a po šestnáct týdnů nepřátelům úspěšně vzdorovala. V největší válečné vřavě se modlícím se obráncům města prý zjevil obraz Černé Madony, patronky města Brna. Toto zjevení se stalo podle legendy jednou z hlavních příčin vítězné obrany města...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Národní divadlo Brno
Hodnocení inscenace
Redakce
-
Uživatelé
36 %
Volby

Hodnocení

HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Claire 0 %
(zadáno: 19.1.2013, počet hodnocení: 100)
Martin_Macho 0 %
(zadáno: 19.1.2013, počet hodnocení: 158)
Idol 0 %
(zadáno: 16.5.2012, počet hodnocení: 36)
Sam198 80 %
(zadáno: 13.4.2012, počet hodnocení: 67)
přínosný / zajímavý komentář
Mě se to docela líbilo. Jako nemůžu odpustit absenci závěrečné bitvy (přitom na začátku je!) a několik dalších maličkostí ale jinak jsem byl spokojen. I když je to asi jak si jít zařvat na koncert Daniela Landy.
Art 100 %
(zadáno: 29.1.2012, počet hodnocení: 1)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Černá madona brněnská. Kritik se mnou zřejmě nebude souhlasit - asi je to lehčí žánr pro běžného diváka, ale - je tam historie,legenda... je to o lidech, vztazích, lásce, zradě.... Velmi mne oslovila scénografie pana ředitele Dvořáka - opravdu působivé. Evokuje mi něčím obrazy Hieronyma Bosche a také oblíbený film "Jak přicházejí sny". V žádném případě to ale není ponuré, spousta svící dodává představení atmosféru. Výkony herců doslova vtáhnou do děje a pravověrný brňák si vybaví místa tak důvěrně známá. Tleskám, bravo, děkuji!

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.