Východočeské divadlo Pardubice [Městské divadlo]

Bílá nemoc

Premiéra: 23.4.2016 | 2:35
Úprava: Zdeněk Janál, Mikoláš Tyc. Dramaturgie: Zdeněk Janál. Scéna: Petr Matásek. Kostýmy: Aneta Grňáková. Hudba: Jiří Hájek. Režie: Mikoláš Tyc.
Poslední uvedení: listopad 2018.
Proslulé drama, které původně vzniklo jako ostré varování před nastupujícím nacismem, ale má svoji platnost i v době dnešní. Hra jako varování před hrozbou války a námi samotnými. Na zemi vládne z více stran touha po válce. Zbrojařské podniky navyšují výrobu. Zemi však nezaplaví jen tato touha, ale i varovná bílá nemoc, která se nedá léčit a je prudce nakažlivá. Lék objeví praktický lékař Dr. Galén, který svojí metodou léčí jen chudé. Ostatním dá podmínku, za které je ochoten svůj lék vydat všem – aby se přičinili o konec válečných plánů a o světový mír navždy...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Východočeské divadlo Pardubice
Hodnocení inscenace
Redakce
60 %
Uživatelé
70 %
7061000
Hodnocení redakce
Jiří Landa 60 %
Pavel Širmer 60 %
Lukáš Dubský 60 %
Volby

Hodnocení (9)

HODNOCENÍ REDAKCE
Jiří Landa  60 %
23.11.2017 | 2993 hodnocení
+ souhlasím
Dle mého názoru je Bílá nemoc velmi aktuální hra, jejíž sporadické uvádění nechápu. Ano, je pravda, že její části trochu zestárly, ovšem pokud text uchopí schopný dramaturg a režisér, může z něj vzniknout opravdu zdařilá inscenace s přesahem rezonujícím se současnou celospolečenskou situací. M. Tyc se snažil své nastudování aktualizovat, čímž inscenaci udal sice správný směr, nedošel však úplně ke zdárnému cíli. Oceňuji však snahu o náležité sdělení, které bylo z inscenace zřejmé. Solidní herecké výkony a působivá hudba.
Pavel Širmer  60 %
16.1.2017 | 1939 hodnocení
+ souhlasím
Ve VČD se snažili drama vztáhnout k dnešním dnům, kdy je situace jiná než v Čapkově době, ale hrozba možné války se už nejeví úplně „pasé“. Nedotažená inscenace částečně skřípala. Podivné výkyvy v kostýmech. Na scéně se dveřmi se herci ne vlastní vinou občas neohrabaně potáceli. Samý konec by si zasloužil působivěji vystavět, byť škrty dialogů zde byly ku prospěchu. Inscenace přesto promlouvala skrze úspěšně nalezené tváře současníků, aniž by byly popřeny Čapkovy hlavní i vedlejší charaktery (výborný zejména M. Němec). Zpracování ukázalo, že divadla by nemusela hru opomíjet jako zastaralou.
Lukáš Dubský  60 %
25.4.2016 | 1064 hodnocení
+ souhlasím
Režisér M.Tyc se chtěl na hru podívat dnešním pohledem a vytáhnout z ní absurdnost a grotesknost situací. To se mu dařilo na začátku, pak inscenace zbytečně zvážní. Hra je hodně spjatá s dobou svého vzniku, řekl bych, že Evropa má dnes trochu jiné problémy, než charismatické diktátory a vlastenecké války. Nejaktuálněji tak působí připomínka stádního principu a pasivity "obyčejných" lidí. Ideálním představitelem Galéna je M.Němec, který dokáže Galénovu nejistotu vystihnout drobnými gesty i jemným zadrháváním v řeči. Povedla se hudba, místy dost podivné jsou ovšem kostýmy (Krüg, Novinářka).
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Cindy.92  70 %
1.7.2018 | 314 hodnocení
+ souhlasím
Zatím opravdu nejlepší inscenace VČD, kterou jsem měla možnost vidět. Vynikající M. Němec s M. Mejzlíkem. Skvělá scéna a hudební předěly, obecně úctyhodná práce M. Tyce.
MarekLinhart  60 %
16.2.2017 | 152 hodnocení
+ souhlasím
dokonale vymyšlená scéna
Vilemkubac  70 %
29.11.2016 | 54 hodnocení
+ souhlasím
Přestože se pardubická inscenace zpočátku odehrává v komediálním duchu, později, když se rozjede koloběh antiutopistických absurdit, smrti a bezmoci, tak divákům ustrne úsměv na tvářích.
Hra má pro svůj geniálně napsaný text nadčasový přesah. V dnešních dnech narůstající xenofobie a politické nejistoty některé pasáže či repliky přesně vystihují současnost.
http://www.pardubicepodlevas.cz/co-hybe-pardubicemi/bila-nemoc-ozila-ve-vychodoceskem-divadle-v-pravou-chvili
Zuzana K.  90 %
2.6.2016 | 9 hodnocení
+ souhlasím
Děkuji za Čapka, klasika mě potěšila. Martin Mejzlík - skvělý, Radek Žák - skvělý. Milan Němec - velice dobrý, Ladislav Špiner - velice dobrý, zbytek souboru odvedl kvalitní práci a role jim sedly. Líbila se mi netradiční jednoduchá scéna i hudba.
Ramboto  60 %
25.1.2022 | 15 hodnocení
Teres  70 %
15.6.2017 | 231 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.