Východočeské divadlo Pardubice [Městské divadlo]

Spříznění volbou

Premiéra: 8.6.2019. Překlad románu: Erik Adolf Saudek. Dramaturgie: Jana Pithartová. Výprava: Marek Cpin. Hudba: Daniel Fikejz. Choreografie: Vlastimil Červ. Režie: Zdeněk Dušek.


Adaptace stěžejního díla světové literatury na pomezí klasicismu a romantismu. Dramatický mnohovýznamový milostný příběh osudových lásek. Charlotta a Eduard zprvu žili na zámku jen jeden pro druhého, obklopeni divokou krajinou se strmými skalisky a hlubokými jezery. Pak Eduard pozve na zámek přítele setníka a začne podle jeho rad upravovat krajinu, Charlotta k sobě vezme mladičkou neteř a ta se jí i oběma pánům stane milou společnicí i pomocnicí. A kostky jsou vrženy. Lásku nelze ukotvit racionálními záměry, stejně jako přírodu nelze spoutat krajinnou architekturou. Milostná rizika mohou být smrtící, jakkoli jsou životodárná...
Východočeské divadlo Pardubice
Hodnocení inscenace
Redakce
60 %
Uživatelé
53 %
5341000
Hodnocení redakce
Lukáš Dubský 60 %
Termíny představení
30.10. (Pá) 19:00 E; zrušeno
26.11. (Čt) 18:00 Přidání termínu do svého kalendáře - pouze pro přihlášené uživatele
[Mladá Boleslav]

celý program divadlaaktivovat hlídání nových termínů
Chci vidět - přidat do seznamu
Volby

Hodnocení (5)

HODNOCENÍ REDAKCE:
Lukáš Dubský 60 %
(zadáno: 11.6.2019, počet hodnocení: 852)
přínosný / zajímavý komentář
Dramatizace Goethova románu se celkem povedla, dobře vycházejí dialogické pasáže, ke snížení dramatičnosti dochází snad jen na začátku druhé půlky. V souladu s preromantickou předlohou není jednání postav vždy úplně pochopitelné, víc než rozum ho řídí emoce. Režisér vedl herce k lehké nadsázce, nebál se přiznané divadelnosti a drobných gagů, které odlehčují tíživou atmosféru. Zbytečně nadužívaná jsou ovšem hudební intermezza, byť je hudba D.Fikejze podařená.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Ady_111 50 %
(zadáno: 15.1.2020, počet hodnocení: 19)
přínosný / zajímavý komentář
Nebylo to špatné, ale... První půlka mi přišla dosti natahovaná, oproti tomu druhá trochu odbytá. Místy mi vadily dlouhé hudební mezihry. Bylo to dobré, ale chybělo tam NĚCO. Prostě mi přišlo, že to nešlo úplně k sobě.
Ester_L 10 %
(zadáno: 25.12.2019, počet hodnocení: 99)
Unionboy 70 %
(zadáno: 7.6.2019, počet hodnocení: 222)
Aydencze 80 %
(zadáno: 12.6.2019, počet hodnocení: 4)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.