Počet komentářů: 0
Nový komentář

Za oponou

4+4 dny v pohybu obsadí Radniční domy
[vydáno: 22.9.2016]
Festival 4+4 dny v pohybu založila v roce 1996 čtveřice Nikola Böhmová, Markéta Černá, Denisa Václavová a Pavel Štorek, kteří jej dodnes pořádají. Za 20 let festival uvedl více než 400 zahraničních i českých souborů všech druhů současného umění (divadlo, tanec, hudba, výtvarné umění, film, video art). Festival inicioval vznik řady premiér site-specific projektů českých souborů. Kulturními projekty oživil taková místa jako stará kanalizační čistírna v Praze Bubenči, opuštěné tovární haly ČKD Karlín, bývalý městský pivovar v Holešovicích, bývalá cihelna v Šáreckém údolí, hokejový stadion HC Hvězda ve Vokovicích, tělocvičny Tyršova domu, Nosticovy haly, bývalé Federální shromáždění, bývalé Casino v Pařížské ulici, budova bývalého ÚLUVu na Národní třídě i Palác U Stýblů na Václavském náměstí a loni Desfourský palác. Letošní, již 21. ročníku festivalu 4+4 DNY V POHYBU proběhne od 30. září do 8. října v prázdných Radničních domech kousíček od Staroměstského náměstí. Jsou absurdní ukázkou péče magistrátu o takové klenoty pražské minulosti. Jejich historie sahá až do roku 1405. Posledních devět let, po té, co se magistrátní agenda přestěhovala do jiných míst, úspěšně chátrají. S intervencí umělců a návštěvníků však neměl problém ani statik ani vlastník objektu.

interiér vybydlených Radničních domů
interiér vybydlených Radničních domů


Již nyní jednotlivé „pokojíčky“ obsazují někteří umělci, kteří se pustili do příprav svých site-specific projektů. V jenom z nich jsme natrefili na uskupení Wariot Ideal, čili Vojtu Švejdu a Jana Kalivodu, kteří připravují „robinzonovskou“ divadelní instalaci nazvanou 28 dní. Experimentální seskupení Kolonie uvede premiéru hudebně-performativní instalace Mocný až moc inspirované životem a dílem českých art brut umělců. Divadelní společnost Masopust představí Lidový kousek, autorský voiceband Ivany Uhlířové. Nové taneční sólo Švihla Terezy Hradilkové dokazuje, že skákání přes švihadlo není jen dětská hra; symbolizuje i ambici, touhu po výkonu, snahu o sebezdokonalování. A v neposlední řadě se Žan Loose a Stanislav Majer zaměří na otázku, co je dnešní muž a co znamená mužství. Vzhledem k omezené kapacitě „pokojíčků“ bude většinou připraveno několik termínů, aby se dostalo na všechny zájemce.

Vojta Švejda a Jan Kalivoda (foto: Michal Novák)
Vojta Švejda a Jan Kalivoda (foto: Michal Novák)


Radniční domy se stanou i jakýmsi festivalovým centrem, které bude hostit i různé diskusní platformy, intenzivně se buduje i provizorní bar (takže komfort pro návštěvníky bude zajištěn i v tomto směru). Do prostor Radničních domů kunsthistorička Pavlína Morganová vůbec poprvé v roli kurátorky připravuje rozsáhlou výstavu s tématem Independent Research of Subjectivity. Výstava představí čtyři desítky umělkyň a umělců ze současné české výtvarné scény. „Výstava se nesoustřeďuje pouze na nejmladší generaci, ale záměrně zahrnuje i generaci střední a starší. Napříč médii, jako jsou obraz, socha, kresba, grafika, fotografie, video a instalace, tak podá plastický obraz českého výtvarného světa,” vysvětluje kurátorka zastřešujícího projektu Místa činu Denisa Václavová.

Nesmí chybět ani představení či dílny pro děti a jejich rodiče: „Letos více než kdy jindy najdou diváci v programu představení a dílny pro děti a jejich rodiče,” zdůrazňuje producentka Markéta Černá. Nikdo by si určitě neměl nechat ujít poetické, animované představení holandského souboru TAMTAM - objektentheater nazvané Zrezivělé hřebíky a další hrdinové. Inscenace, která je určena pro děti od 6 let, diváky přenese do světa hravosti, kde se z kousků provázků, zrezivělých hřebíků, starých gumových rukavic a kousků dřeva stávají živí, roztomile akční hrdinové. Již zmíněné představení - oživlá vizuální instalace - To Break: The Window Of Opportunity Vlámů Robbert&Frank / Frank&Robbert je také určeno pro rodiče s dětmi od 8 let. V Radničních domech budou moci nejmenší zajít na představení Divadla b Malý pán na motivy stejnojmenného loutkového filmu, dokumentární inscenaci pro děti od 8 let Fialky a mejdlíčka souboru TisíciHRAn zasazenou do 50. let minulého století nebo na dílny Máš umělecké střevo nebo s knížkou D.E.S.I.G.N. (již plná) či workshop Praha jako puzzle.

Pavel Štorek (foto: Michal Novák)
Pavel Štorek (foto: Michal Novák)


Festival tradičně zavítá i do „normálních“ divadelních prostorů. V Divadle Archa a divadle Ponec nabídne osm zahraničních souborů. Program zahájí izraelský tanečník a choreograf Arkadi Zaides s provokativním, tanečně-multimediálním, projektem Archive. „Jeho tématem se stalo násilí na palestinských územích natočené přímými aktéry dění na místě,“ přibližuje dramaturg Pavel Štorek. Slovenskou scénu zastupuje Divadlo SkRAT s inscenací Extrakty a náhrady, která obdržela na prestižním festivalu Nová Drama/New Drama 2016 Cenu bratislavského diváka i Hlavní cenu odborné poroty. Dalšími hosty bude italský umělec Alessandro Sciarroni s choreografickou žonglovací meditací Untitled, nizozemský performer, hudebník a výtvarný umělec Julian Hetzel s představením I’m Not Here Says the Void a v produkci slavného CAMPO do Prahy poprvé přijíždějí již zmínění mladí vlámští umělci Robbert&Frank / Frank&Robbert s představením To Break: The Window Of Opportunity. Z Kanady hostuje choreografka a performerka Dana Michel s inscenací Yellow Towel a vrcholem se stane newyorský umělec Andrew Schneider s multimediální one man show YOUARENOWHERE. „Za ni Schneider obdržel významnou americkou divadelní cenu OBIE 2015,“ vyzvedává Pavel Štorek.

Mefisto?
Mefisto?


-mys-Komentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.