Počet komentářů: 0
Nový komentář

Za oponou

Alles klar?
[vydáno: 9.11.2017]
Pořadatelé Pražského divadelního festivalu německého jazyka opět napnuli své síly, aby přivezli a představili českým divákům výrazné produkce divadel z německy mluvících zemí. 22. ročník festivalu přivítá v Praze silnou čtyřku divadel z Německa: Theater Dortmund, Düsseldorfer Schauspielhaus, Schauspiel Hannover a Schaubühne am Lehniner Platz Berlin. Dále přijedou Theater Neumarkt Curych, Bewegtbildtheater Luxemburg a Burgtheater Wien.

Prestižní přehlídku bude hostit od 19. listopadu do 1. prosince několik pražských divadel (Nová scéna, Divadlo na Vinohradech, Studio Hrdinů, Divadlo pod Palmovkou, Jatka78 a Divadlo Archa) a poprvé také multifunkční prostor Forum Karlín. Ředitelka festivalu Jitka Jílková a dramaturg Petr Štědroň pozvali do Prahy osm inscenací. Aby se dostalo na všechny zájemce, některé produkce se uvádějí dvakrát a koordinovaně tak, aby diváci o žádnou nepřišli. Všechna představení budou již tradičně tlumočena do češtiny, a tak si na své přijdou i diváci, kteří němčinou nevládnou.

ředitelka festivalu Jitka Jílková
ředitelka festivalu Jitka Jílková


„Vůbec nebylo jednoduché letošní program sestavit, a nejinak tomu bude i v budoucnu. Je stále těžší zkoordinovat časové možnosti a prostorové podmínky hostujících divadel s termíny, které můžeme získat na pražských scénách,“ říká ředitelka festivalu Jitka Jílková. „Soubory, které zveme, jsou navíc velmi slavné, jezdí doslova po celém světě a je skoro zázrak, že jsou ochotny přijet na jeden dva dny do Prahy. Snad za to může vřelý ohlas našich diváků, že podnikají často komplikované logistické operace, aby se přehlídky mohly zúčastnit. A pražským divadlům pro změnu zasahujeme do programu, je to od nich velká obětavost, třeba v Divadle pod Palmovkou nám dali termín den před jejich premiérou.“

Jelikož ne všechna představení jsou přenositelná, festival předznamená již v neděli 12. listopadu divadelní výlet do Mnichova za představením slavného švýcarského divadelníka: Tiefer Schweb (Záchytná nádrž) režiséra Christopha Marthalera. „Účastníci zájezdu“ tak navštíví Münchner Kammerspiele a Jitka Jílková přislíbila, že v plánu je i setkání s režisérem inscenace!

Pro motto letošního ročníku PDFNJ byl zvolen častý řečnický obrat v němčině „Alles klar?“, který ale za současné celoevropské situace nabývá spíše ironického významu…

Düsseldorfer Schauspielhaus - Das Licht im Kasten (foto: Thomas Rabsch)
Düsseldorfer Schauspielhaus - Das Licht im Kasten (foto: Thomas Rabsch)


Samotný festival slavnostně zahájí 19. listopadu hned dvě úvodní představení: Od 17.00 hodin to bude inovátorská, esteticky dokonalá inscenace režiséra Kaye Vogese Jas. Okamžik (Hell. Ein Augenblick), která bude uvedena v prostoru pro divadlo poněkud netypickém – ve Foru Karlín. Imaginativní divadelní esej o pomíjivosti a snad i smyslu života na pomezí činohry a fotografie přenese diváky do obří temné komory, kde slavný fotograf Marcel Schaar před našima očima vytvoří jedinečné fotografie, působivé obrazy zastaveného času. Pořadatelé důrazně upozorňují, že toto představení není vhodné pro osoby trpící epilepsií či úzkostí ze tmy. Inscenace pracuje se silnými záblesky.
Ve 20.00 hodin pak na Nové scéně Národního divadla začne obrazově neméně silné představení – Světlo v krabici (Das Licht im Kasten), jež je prvním provedením textu nositelky Nobelovy ceny Elfriede Jelinek, mimo jiné celoživotní milovnice módy. A právě móda tentokrát hraje hlavní roli. Elfriede Jelinek ovšem zároveň poukazuje na limity konzumní společnosti, druhou stranu nablýskaných butiků a neukojitelnou touhu po jedinečné kráse – jako vždy předkládá svůj sžíravě ironický a kritický pohled na svět, ale i na vlastní osobu.

Zástupcem švýcarské divadelní scény je letos inscenace curyšského Theater Neumarkt Obrazy tvé velké lásky (Bilder deiner großen Liebe) v režii Toma Schneidera, uváděná ve Studiu Hrdinů. Představení propojuje poslední román velkého a předčasně zemřelého prozaika Wolfganga Herrndorfa s činoherním představením a rockovým koncertem. V hlavní roli se představí známá divadelní a filmová herečka Sandra Hüller. České diváky v poslední době nadchla především ve snímku Toni Erdmann, nominovaném na Oscara.

V programu nebude chybět ani český příspěvek – Fassbinderův Strach jíst duši v režii Jana Friče, oceněný letošní Cenou Josefa Balvína za nejlepší českou inscenaci německojazyčného textu. Laureáta letos určila odborná komise složená z redaktorů Divadelních novin. Tato lehká kabaretní komedie z repertoáru Národního divadla Brno si barvitě pohrává s popkulturními ikonami a klišé, s velkou dávkou humoru rozkrývá svět závisti, upjatosti a nízkosti.

Drama Soucit. Příběh kulometu (Mitleid. Die Geschichte des Maschinengewehrs) režiséra Milo Raua z berlínského divadla Schaubühne am Lehniner Platz se ocitá na pomezí dokumentárního divadla, všímá si „průmyslu“ okolo humanitárních krizí a je především silnou výpovědí, která vnáší zcela nový pohled na současné dění. Hlavní představitelku Ursinu Lardi dobře znají i filmoví diváci a milovníci televizních kriminálek. Představení bude k vidění v Divadle Archa v němčině a francouzštině s českými a německými titulky.

Theater Dortmund - Hell. Ein Augenblick (foto: Birgit Hupfeld)
Theater Dortmund - Hell. Ein Augenblick (foto: Birgit Hupfeld)


Zajímavým příspěvkem bude inscenace z Schauspiel Hannover Moc a vzdor (Macht und Widerstand), která je další výraznou stopou českého režiséra Dušana Davida Pařízka na německé scéně. První provedení románu současného prozaika Ilji Trojanowa ukazuje dvojí pohled na pravdu v osobách dlouhá léta vězněného disidenta a jeho totalitního trýznitele a excelují v něm Samuel Finzi a Markus John, i oni dobře známí z mnoha filmů.

Festival vyvrcholí 1. prosince v Divadle na Vinohradech hvězdně obsazeným představením Antú Romero Nuneze z vídeňského Burgtheateru Hotel Evropa aneb Antikrist (Hotel Europa oder Der Antichrist) – v hlavních rolích dramatizace několika textů Josepha Rotha vystoupí Katharina Lorenz a Fabian Krüger.

Předprodej vstupenek na inscenace z programu 22. ročníku Pražského divadelního festivalu německého jazyka tradičně probíhá v síti Ticketpro.
Komentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.