Z tiskových konferencí

Benefiční akce A studia Rubín
vydáno: 20.3.2007
Setkali jsme se v americkém baru přelomu 60. a 70. let, kde se zpovídají revoltující hrdinové kultovního dílka Kennedyho děti. Hra Roberta Patricka byla napsána jako svérázný manifest svobodomyslnosti a nezávislosti. V baru přicházejí dost neordinární postavy - herec, který sní o kariéře brooadwayské hvězdy, voják, který na vlastní kůži poznal hrůzy války a je přesvědčen, že rozluštil tajemství života a smrti, dívka hippi, která hledá pravdu v demonstracích proti veškerému sociálnímu systému, žena - reportérka, která se vzhlédla v prezidentovi Johnu Kennedym, a herečka, která touží se stát sexuální modlou, jakou byla Marilyn Monroe... Byli by možná schopni uskutečnit velké věci, pokud by nebyli uzavřeni v komunitě s omezenými psychosociálními mantinely...

Velká věc však tady a teď, v A studiu Rubín, učiněna byla. Dne 20. března se uskutečnilo benefiční představení Kennedyho dětí, jež je hráno v intimním prostoru divadelního baru, ve prospěch projektu Sluneční školy Občanského sdružení Surya. Cílem je postavit speciální budovu školy se solární technologií v indickém Himaláji, tedy v místě vysokohorského prostředí (4200 m.n.m.), kde místní děti nemají možnost získat ani základní gramotnost, neboť i nejbližší silnice je vzdálena tři dny pěší pouti.

Iniciátorkou benefiční akce je velká milovnice Indie, herečka Petra Špindlerová. „Jsem ráda, že moji kolegové na tento můj nápad přistoupili a že vůbec akceptovali mou posedlost a lásku k Indii. Byla jsem tam několikrát a bohužel jsem nabyla pocitu, že v některých oblastech tamní lidé potřebují velkou pomoc, proto se mi myšlenka na zřízení školy v opravdu drsném koutu té velké země moc líbí.“


Petra Špindlerová, Alexandr Minajev, Ivana Milbachová
Petra Špindlerová, Alexandr Minajev, Ivana Milbachová


Petra Špindlerová, Alexandr Minajev, Ivana Milbachová
„Cílem našeho představení Kennedyho dětí je probudit emocionální vnímavost současného diváka, přiblížit mu časy dávno minulé, kdy pojem cit měl sílu a zároveň upozorňoval na nebezpečí lhostejnosti, která se prolíná s dnešní dobou jako smrtící plyn,“ uvedl k inscenaci a projektu režisér a jeden z účinkujících Alexandr Minajev.

Při benefičním představení se na projekt Sluneční školy v indickém Kargyaku se vybralo přes 46 tis. korun. Přispět je ale možné i formou do „kasičky“, která je k dispozici během každého představení v Rubínu, a pochopitelně návštěvou samotné inscenace Keneddyho děti, kdy ze zakoupené vstupenky jde dvacetikoruna na projekt Surya. Pokud jste ještě toto představení neviděli, určitě jej zkuste. Už jen proto, že jeho pojetí a interaktivitu diváci vnímají různě, jak potvrzuje Alexandr Minajev: „Když hrajeme Kennedyho děti tady na baru A studia Rubín, máme k divákům opravdu blízko, a tak vidíme všechny ty smíchy, nebo naopak u jiného diváka třeba i silné dojetí.“

Erika Deutschová, Zdeněk Král, Tomáš Valík, Kryštof Rímský
Erika Deutschová, Zdeněk Král, Tomáš Valík, Kryštof Rímský


Zajímavosti, popis drsného prostředí a další informace k projektu Sluneční školy v indickém Kargyaku najdete na www.surya.cz.