Z tiskových konferencí

Cena Eduard
vydáno: 6.11.2019
Hudební divadlo Karlín pokračuje v rozvíjení platformy „HDK junior“ vyhlášením soutěže o nejlepší divadelní soubor ze základní nebo střední školy v České republice. A nemusí nutně jít o hudebně koncipované projekty, představení mohou být i ryze činoherní. Do soutěže se mohou hlásit i základní umělecké školy, amatérské soubory, nikoli však konzervatoře či soubory profesionální.

ředitel HDK Egon Kulhánek představuje Cenu Eduard
ředitel HDK Egon Kulhánek představuje Cenu Eduard


Cena, kterou vítězný kolektiv obdrží, je pojmenována po Eduardovi Tichém, zakladateli Theatre – Variété a historicky prvním řediteli karlínského divadla. Tehdy, v dobách svých prvopočátků, prostor byl spíše zábavním podnikem (byl inspirován slavným pařížským kabaretem Folies Bergère a pojal až 2000 diváků), do klasické divadelní podoby byl přebudován v roce 1897 jeho synem, Eduardem Tichým ml., a to dle návrhu architekta Friedricha Ohmanna.

Lucie Bílá
Lucie Bílá


Do soutěže se lze přihlásit na webu www.hdk.cz/soutez-eduard, kde jsou uvedena i podrobná pravidla. Uzávěrka přihlášek je 31. ledna 2020.

Nad soutěží převzala záštitu Hana Třeštíková, radní hl. m. Prahy pro kulturu, a zaslaná videa, tedy soutěžní příspěvky, bude hodnotit velice zajímavá sestava porotců. Jsou jimi Lucie Bílá, Ondřej Gregor Brzobohatý, Iva Pazderková, Václav Noid Bárta, režisér Antonín Procházka, překladatel a dramaturg Adam Novák, ředitel HDK Egon Kulhánek, umělecký šéf HDK Pavel Polák, scénárista Jan Pixa, divadelní kritik a šéfredaktor Divadelních novin Josef Herman a již zmíněná Hana Třeštíková.

Antonín Procházka, Adam Novák
Antonín Procházka, Adam Novák


A jak vše bude dále probíhat? Pět až deset nejlépe vyhodnocených kolektivů dostane možnost zahrát svá představení na (nyní budované) Malé scéně Hudebního divadla Karlín v průběhu září 2020. Z těchto představení bude odbornou porotou vyhlášena trojice nejlepších a následně i vítězný soubor, který se stane držitelem Ceny Eduard. Takovému souboru bude pak patřit i večer na velké scéně HDK.
(Malá scéna HDK již zná svou podobu díky vizualizaci, vzniká v prostoru zkušebny a bude disponovat variabilním jevištěm i hledištěm s kapacitou zhruba 150 diváků.)

Cena Eduard je tedy dalším střípkem v mozaice linie HDK junior, která započala letos na jaře premiérou inscenace Jak se dělá muzikál, která je svérázným, ale i tak trochu didaktickým pohledem do zákulisí vzniku muzikálové inscenace. Dalším krokem bylo zahájení spolupráce se společností Pixa-pro, přivádějící na scénu HDK muzikálové inscenace vyloženě cílené na dětské, resp. rodinné publikum. Obnovená premiéra muzikálu Královna Kapeska se v Karlíně odehraje již za pár dní. A nyní HDK přichází s otevřenou soutěžní výzvou…

společný přípitek
společný přípitek


„V tuto chvíli nedovedeme odhadnout, kolik dětských či mládežnických souborů se nám přihlásí a jakou jejich produkce budou mít úroveň, proto neurčitě uvádíme, že pro finále vybereme pět až deset souborů. Samozřejmě budeme radši, když jich bude deset než pět. V případě, že se náš záměr setká s ohlasem, tak bychom ve vyhlašování Cen Eduard pokračovali i v dalších letech, případně je i nějakým způsobem rozvíjeli,“ uvedl ředitel HDK Egon Kulhánek.

Projet všechny zaslané záznamy vystoupení a zaujmout nějaké stanovisko jistě bude náročné, ale nikdo z porotců to nevidí jako ztrátu času, ale spíše to vnímají jako čest. (Pouze Ondra Gregor Brzobohatý se obává, že se objeví někdo talentovaný a vznikne mu konkurence…)
Lucie Bílá říká: „Egon Kulhánek mě stále do něčeho láká. Když mi bylo 17, tak mě lákal do své kapely. To nevyšlo! (smích) O mnoho let později mě nalákal do Hudebního divadla Karlín na Carmen, to už klaplo. Stejně jako pak do několika dalších karlínských muzikálů. A nyní mě nalákal na Eduarda. Přijala jsem to s očekáváním i povděkem, protože v karlínském divadle mám skvělé zázemí a vždycky mi vyšli vstříc. Toto je způsob, jak to můžu vrátit. K soutěži budu přistupovat srdcem. Kdo mě znáte, víte, že na vše reaguji fyzicky, takže když se budu smát nebo se mi bude chtít brečet, tak to u mě budou vítězové. Držím palce všem mladým a začínajícím!“

„Budeme lovit ve vodách amatérských, mezi začínajícími. I já jsem vlastně ochotník, z Kroměříže, ...kterej se vyšvih...a pak se na mně podepsala DAMU,“ povzdechl si Antonín Procházka.

„Naším záměrem je nejen vybrat ty nejlepší kolektivní práce, ale chceme si všímat i talentovaných jednotlivců. Třeba jim poradíme, jak dál. Každý z porotců jistě bude hodnotit podle svého nejlepšího svědomí, za sebe říkám, že důležitým kritériem pro mě bude i to, zda produkce od dětí bude vhodná pro děti,“ usmívá se Jan Pixa, nestor české scénáristiky, který na řadě kurzů, jež lektoruje, asi musí občas slyšet věci…

.....
foto: Michal Novák