Počet komentářů: 1
Nový komentář

Za oponou

Cirk La Putyka umělecky zpracuje téma ADHD
[vydáno: 17.10.2018]
Se zkratkou ADHD (z anglického „Attention Deficit Hyperactivity Disorder“ - porucha pozornosti s hyperaktivitou) se s postupující osvětou setkáváme určitě častěji, než tomu bylo v minulosti. Dříve měl každý jasno, že jde o děti zlobivé, nesoustředěné, zkrátka potížistické a rodiče dostávali od svého okolí sodu, že nedokáží své dítě řádně vychovávat. Věc je přitom mnohem složitější: jedná se o vrozenou nerovnováhu centrální nervové soustavy, zjednodušeně řečeno každá část mozku si zraje jinak rychle, přičemž si jeho jednotlivé části vyměňují informace pomaleji, než je potřeba. To se pak projevuje nepozorností (mozek si neumí z množství podnětů vybrat ty podstatné), motorickým neklidem (dítě je stále v pohybu) a impulsivitou (části mozku, které jsou zodpovědné za kontrolu našeho chování a emocionálních reakcí jsou o krok pozadu za emocionálně silnými podněty, tzn., dítě reaguje dříve, než si reakci promyslí). Takové děti nejsou schopné regulovat svoje chování, většinou působí konfliktně až agresivně. Ačkoliv hyperaktivní děti touží po kamarádství, nedaří se jim vztahy udržet a jejich osamělost ještě více zvýrazňuje jejich sociální obtíže.

Rosťa Novák představuje projekt ADHD
Rosťa Novák představuje projekt ADHD


Přesně takové téma si vybral Rosťa Novák pro nový projekt Cirku La Putyka. „Stejně jako v případě inscenací Black Black Woods, Family nebo Honey jsem si ani tentokrát nevybral líbivé téma, které mi zaručuje naplněný sál na dlouho dopředu, ale v tom je svoboda tvorby krásná. Vím, že riskuju, téma ADHD na divadle se nemusí zamlouvat každému.“Ve stejnojmenné inscenaci se v režii Rostislava Nováka ml., kterému jako dítěti byla tato porucha diagnostikována, představí osm výjimečných novocirkusových umělců z Finska, Venezuely, Kanady, Španělska, Belgie, Holandska a Francie - jeden z nejlepších světových žonglérů, akrobaté na tyči, cyr wheelu, kolečkových bruslích, tanečníci i akrobat visící za vlasy. Všichni byli vybráni z konkurzu, na který se přihlásilo přes 500 lidí z celého světa. Díky této úžasné sestavě umělců (Émile Pineault, Jonas Garrido Verwerft, Mauricio Rafael Cugat, Carlos Alberto Landaeta Meneses, Risto Sakari Männistö, Mireia Piñol Martínez, Vincent Bruyninckx a Sandra Pericou-Habaillou) Cirk La Putyka nabídne divákům svoji „nejnovocirkusovější“ podívanou za několik posledních let. Zároveň je ale cílem představení upozornit na to, že ADHD není onemocnění, ale nová kvalita života.

Po premiéře 21. října bude následovat v sérii dalších devět repríz. Vzhledem k zahraničnímu obsazení to bude s dalším uváděním poněkud komplikované, Rosťa Novák však ubezpečuje, že počítá s pravidelným nasazováním do programu Jatek78 i v budoucnu, aktéři jsou srozuměni s tím, že si užijí cestování. „Další uvádění je každopádně podmíněno diváckým zájmem,“ zdůraznil Novák.Téma inscenace je pro Rostislava Nováka ml. velmi osobní: „Sám jsem byl jako dítě diagnostikován ADHD a jeden z mých synů je ADHD také,“ říká a pokračuje: „Když ho vidím, jak dospívá, jak bojuje sám se sebou, se svým okolím, jak hledá své sny. Jak jeho tělo a hlava někdy reagují samy od sebe a on to nedokáže ovládat nebo pochopit. Řekl jsem si, že pro něj udělám projekt. Zažívá přes kopírák úplně to samé, co kdysi já. Chci, aby pochopil, že ADHD není onemocnění, jak mnozí tvrdí, ale je to přednost. Nová kvalita života. Kdybych neměl ADHD, nikdy bych nedokázal vytvořit náš soubor nebo založit Jatka78. Nikdy bych nezačal sportovat ani malovat.“ (Zaběhnout maratón? Absolvovat triatlon v dlouhých distancích? To jsou výzvy, které Rosťa Novák, díky vnitřnímu přetlaku, už zvládnul.) „Jedna forma uklidnění pro mě je pohyb, ke kterému jsem naštěstí byl veden od raného dětství, druhá pro mě byla a je nějaká vizuální kreativita, to jsou nejlepší způsoby, jak mě unavit.“„Přesto jsem od počátku nechtěl prezentovat své osobní téma. Když jsem se do tématu nořil, začal jsem poznávat, jak aktuální téma v současné společnosti to je. Sbíral jsem příběhy lidí s ADHD, zajímal jsem se o pohledy odborníků. Na tom všem inscenaci stavím, ale je pravdou, že v mnoha momentech představení koukám sám na sebe,“ směje se Rosťa Novák.

Vedle samotných vystupujících umělců se při vzniku představení sešel také výjimečný tvůrčí tým. Scénografka Pavla Kamanová, která sice zatím neměla žádné zkušenosti s novým cirkusem, ale její nezaujatý pohled se projevil v tom, o čem je ADHD - o hledání stability v nestabilitě. Autorkou kostýmů je Petra Ptáčková, módní návrhářka a zároveň kaskadérka (a rovněž „majitelka“ diagnózy ADHD), hudbu složil multiinstrumentalista Jan Balcar, choreografii vytvořil Thomas Steyaert, který se po představeních Risk, Family a Honey podílí na čtvrtém projektu souboru. Grafiku navrhl Martin “Vosa“ Sršeň.A jaké to je pracovat s umělci z různých koutů světa? „Jsou nový vítr do plachet. Já k tomu snad mohu přispět desetiletou zkušeností, co Cirk La Putyka existuje,“ poznamenal Rosťa Novák. „Vzájemně jsme se neznali, a proto bylo důležité nejprve z týmu vybudovat funkční organismus, sdíleli jsme řadu společných zážitků, jednou místo zkoušení jsem všechny požádal, aby se mnou uběhli 20 km Stromovkou… (Zrovna jsem to asi potřeboval…) Setkávání a načerpávání impulsů přerostlo do zkoušek, na které herci přicházeli jako nepopsanej list papíru: různými způsoby jsem je pak naváděl do toho, co už jsem měl trochu předem připravené. Všichni to vzali naprosto úžasně, ačkoli na „stejdž“ jsme šli až v srpnu.“

Při přípravě tohoto projektu Rosťa Novák rovněž spolupracuje s psychology, terapeuty, psychiatry, neurology i s dětmi ze speciálních škol. „Půjde o příběh, který je inspirován skutečnými událostmi. Příběh autorský. Příběh, který se nechává inspirovat Torey Hayden, Emilem Zátopkem, Jean-Michel Basquiatem a lidmi s ADHD, kteří žijí právě teď a tady,“ vysvětluje Rosťa Novák. „Existují teorie, že díky lidem jako byl Kryštof Kolumbus, Albert Einstein, Wolfgang Amadeus Mozart, Winston Churchill, Leonardo da Vinci nebo Karel IV. se naše společnost dostala do bodu, ve kterém se právě teď nacházíme. Všichni byli hyperaktivní…,“ říká.


Na projekt ADHD navazuje platforma „Hejbej se a tvoř“, v rámci které Rosťa Novák a členové souboru Cirk La Putyka navštěvují dvě základní školy - Na Zlíchově, která je jedinou specializovanou základní školou pro děti s poruchami chování v České republice, a základní školu ve Dvoře Králové, kde mají několikaleté zkušenosti s integrováním dětí s poruchami chování do obyčejných tříd. „Děti navštívily naše představení, my jsme jim u nich ve školách ukázali, co děláme my. Pak jsme jim představili projekt ADHD, malovali jsme společně velká plátna,” líčí spolupráci Rosťa Novák. „Platforma by měla pokračovat dále. Jejím cílem je ukázat rodičům a jejich dětem s ADHD nový cirkus jako příležitost k fyzické a myšlenkové kreativitě.“

Cirk La Putyka: ADHD
21. a 23. – 26. a 28. 10. – 1. 11. 2018, 19:30, Jatka78


.....
foto: Michal NovákKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Týna (12.11.2018, 13:59:37)  reagovat
ADHD
Není snadné žít s, ani vedle ADHD (v rodině s tím mám bohaté zkušenosti jako matka, sestra a teta), také jako dětská psycholožka se s touto poruchou setkávám téměř denně, proto VELMI oceňuji, že se toto téma dostává na divadelní prkna a tím i do centra pozornosti společnosti. Nevím, zda uvedené osobnosti měly ADHD, ale vím (dle výzkumů), že ve věznicích je jich s touto dg fůra a možná i proto, že se o tom nemluvilo, nevědělo a tím pádem ani neléčilo.