Z tiskových konferencí

Divadlo Lucie Bílé se představuje i jako producent činoherních inscenací
vydáno: 24.11.2022
Nejen muzikály, ale i činoherní inscenace jsou součástí programové nabídky Divadla Lucie Bílé. Zdomácněly zde již některé tituly z nabídky Agentury Harlekýn. Po dvou muzikálech Láska je láskaMaminy uvede v premiéře také svou první činohru, která vzniká již přímo v rámci produkční spolupráce zpěvačky a principálky Lucie Bílé s Agenturou Harlekýn. Komedie Třináct u stolu bude mít premiéru před koncem roku a v hlavních rolích uvidíte Simonu Stašovou s Miroslavem Etzlerem.

„Po Divadle ABC jsem zde nalezla svou druhou domovskou scénu,“ těší Simonu Stašovou.

na tiskovém setkání v Divadle Lucie Bílé
na tiskovém setkání v Divadle Lucie Bílé


Komedie Třináct u stolu, jejíž autorem je francouzský spisovatel, scénárista a režisér Marc-Gilbert Sauvajon, slavila obrovský úspěch v Paříži, v Římě i po celé Evropě. V roce 1956 se dočkala filmového zpracování, kdy se v hlavních rolích představili tehdy oblíbení Micheline Presle a Fernand Gravey. V jedné z rolí pak dokonce debutovala pozdější velká hvězda Annie Girardot. Divadlo Lucie Bílé společně s Agenturou Harlekýn uvede komedii v české premiéře již 16. prosince 2022. Na výběru inscenace se přitom podílela sama představitelka hlavní role Simona Stašová. Pohříchu se tento brilantní text dostává na česká jeviště po více jak šesti desetiletích od svého vzniku.

Julie Štandera, Simona Stašová, Miroslav Etzler
Julie Štandera, Simona Stašová, Miroslav Etzler


Co slibuje anotace? Je Štědrý večer a manželé Madeleine a Antoine Villardierovi ve svém domě chystají slavnostní večeři pro vybranou společnost. Madeleine je pověrčivá a zoufale se snaží zabránit hrozícímu počtu třinácti lidí u stolu. Pokaždé, když se zdá, že je zasedací pořádek konečně vyřešen k její spokojenosti, nastanou komické situace vyplývající ze vztahů všech pozvaných hostů. Podaří se slavnostní večer zachránit anebo skončí katastrofou?

„Vždycky si vybírám texty, u kterých se směju už při prvním přečtení, mají ještě nějaký další rozměr a je tam pochopitelně krásná role pro mě. Není to vůbec jednoduché, takovou komedii najít, chce to velikou trpělivost a skutečně sednout a číst a číst a číst... Někdy to trvá dva tři roky, než na to pravé pro sebe kápnu. Na začátku tohoto roku se mi dostal do ruky úplně čerstvý překlad francouzské komedie Třináct u stolu, to když mi zavolal můj kamarád překladatel Saša Jerie, že by pro mě něco měl. Hned po prvním přečtení jsem mu okamžitě zavolala zpět: ´Sašo, ta komedie je moje!´ Je to pravá, nefalšovaná, pořádná komedie, kde máme všichni herci to takzvané 'maso na kosti' a můžeme se opravdu vyřádit. Je to herecká komedie. Plnokrevná. Odehrává se v Paříži na Štědrý večer a moje postava všemi osudy přítomných pěkně zamává. Také máme překrásné kostýmy, krásnou dekoraci a roztomilou hudbu. Už se opravdu moc těším,“ říká o nové komedii herečka Simona Stašová.

Překvapení pro Simonu Stašovou. Obdržela certifikát Agentury Dobrý den o držení českého rekordu v počtu nastudovaných a aktuálně hraných hlavních rolí v divadelních inscenacích. S prezentovanou novinkou jich bude rovných deset.
Překvapení pro Simonu Stašovou.
Obdržela certifikát Agentury Dobrý den o držení českého rekordu v počtu nastudovaných a aktuálně
hraných hlavních rolí v divadelních inscenacích. S prezentovanou novinkou jich bude rovných deset.


Režisérem inscenace bude Vladimír Strnisko, který ani ve svých čtyřiaosmdesáti neváhal pustit se do další práce. „Principy této komedie nám dokázal vysvětlit asi jako nikdo jiný,“ zmínila Simona Stašová, kterou s režisérem Strniskem pojí dlouholeté přátelství, již od dob společného působení v Činoherním klubu. V hlavních rolích komedie se pak vůbec poprvé na jednom jevišti setkají Simona Stašová a Miroslav Etzler, jako manželé Villardierovi. „Na Mirka Etzlera jsem měla políčeno už dlouho, jen jsem čekala, až budu mít v ruce právě tuhle komedii. Mirek je nejenom vynikající herec, pěkný chlap, na kterého je na jevišti pěkný pohled, ale především má smysl pro humor, dokáže se nádherně shodit, nebere se tak moc moc vážně a je to opravdový parťák. Má v sobě spoustu nádherný energie, kterou dokáže předat jak hereckému partnerovi, tak divákovi do hlediště. Cítím, že se k sobě na jevišti ohromně hodíme. Přijďte se sami přesvědčit,“ zve diváky Simona Stašová.
V dalších rolích se diváci mohou těšit na Simonu Postlerovou nebo Miroslavu Pleštilovou, Julii Štandera nebo Nelu Štefanovou, Ottu Rošetzkého, Čestmíra Gebouského a Martina Cikána nebo Kryštofa Zapletala.

Julie Štandera, Simona Stašová, Miroslav Etzler
Julie Štandera, Simona Stašová, Miroslav Etzler


„Těší mě, že první činohra, kterou v našem rodinném divadle produkuji, vzniká v úzké spolupráci právě s takovou hereckou osobností, jako je Simona Stašová. Je to pro mě velká radost a čest zároveň. Vybrali jsme krásnou komedii a skvělý realizační tým, takže věřím, že Třináct u stolu čeká stejný úspěch jako naše muzikály Láska je láska a Maminy,“ říká majitelka divadla a producentka Lucie Bílá.

Nastudování komedie Třináct u stolu pro Simonu Stašovou znamená desátá hlavní role v divadelních inscenaci, která je aktuálně uváděna. Neuniklo to pozornosti Agentury Dobrý den, která za tento český rekord vystavila Simoně Stašové oficiální certifikát. Inscenace vznikly sice v průběhu řady let, ale podstatou rekordu je fakt, že všechny má herečka stále na repertoáru, „nosí ty texty v hlavě“ a vše se pravidelně hraje.

zpracoval + foto: Michal Novák