Z tiskových konferencí

Dívka na koštěti objeví kouzlo lásky i v jevištní podobě
vydáno: 24.10.2019
Producentu a řediteli Studia DVA divadla Michalu Hrubému nelze upřít tah k diváckým srdcím. Pozoruhodné je, že tak činí přes plnění svých vlastních snů. Přivádí čas od času na jeviště hry, respektive adaptace titulů, které nesmazatelně si v sobě nosíme od dětství. Nejinak je tomu v případě připravované inscenace Saxana, která je divadelní adaptací populární české filmové komedie plné kouzel o mladé čarodějnici, která dá přednost životu mezi lidmi před výsadami nadpřirozených bytostí. Stejně jako v případě Smolíkových, Šíleně smutné princezny nebo Malého prince nejeden divák si řekne, že to na jeviště převést nejde…

Vendula Příhodová
Saxana - Vendula Příhodová


Saxaninu cestu za hledáním babského ucha provází řada zdařilých i nepovedených kouzel. Ve filmu na svou dobu geniální triky, ale na jevišti? Snad můžeme prozradit, že kouzlit se bude. Mnozí jistě víte, že Roman Štabrňák je nejen hercem, ale i velice zdatným kouzelníkem. Je to právě on, kdo ve spolupráci s Pavlem Dolejškou (přední český kouzelník a iluzionista) připravil pro inscenaci všechna kouzla a efekty.

Ivana Chýlková, Jan Kraus
Ivana Chýlková, Jan Kraus


Z původního obsazení se pro divadelní adaptaci podařilo získat Jana Krause (nyní si zahraje zcela jinou postavu - viz foto) a především Petru Černockou jako speciálního hosta.

Roman Štabrňák
Roman Štabrňák


Druhým zásadním bodem pro vznik divadelní adaptace Dívky na koštěti jsou kostýmy, které jsou jedním z ikonických znaků této filmové komedie ze sedmdesátých let. Kostýmní výtvarnice Simona Rybáková šla svojí cestou, jenže něco kopírováno být muselo, jinak by se divák možná cítil ochuzen. Při práci si vyžádala svolení i samotného Theodora Pištěka, který oblékal filmovou „Dívku na koštěti“. Petra Černocká bude mít dokonce repliku svého filmového kostýmu, který světově uznávaný scénograf Theodor Pištěk navrhl. Autorka kostýmů Simona Rybáková k tomu říká: „Požádala jsem ho prostřednictvím syna Jana o svolení jeho návrh použít, a ochotně souhlasil.“

žáci kouzelnické školy
žáci kouzelnické školy


Výchozím bodem pro návrhy byl pro Simonu Rybákovou právě film. „...ale pak jsem kostýmy posouvala více do divadelní formy. Vycházela jsem z módy 70. let a využila spíše její vtipnou siluetu a veselou barevnost. U kouzelnické školy jsem sáhla i do různých módních stylů současnosti. Kostýmy našich čarodějek v sobě mají mix gothic, romantic punk, nebo fruties,“ dodává Rybáková.

Vendula Příhodová, Václav Jílek
Vendula Příhodová, Václav Jílek


Většina kostýmů je nově šitých na zakázku. Některé jsou sestaveny z nákupů, ty však v kombinaci se zvláštními parukami tvoří originální kreace. „Máme i specifické kostýmy, které přímo souvisí se scénografií a kouzly. Látky na ně necháváme speciálně potisknout,“ prozrazuje něco ze zákulisí výtvarnice. Samostatnou kapitolou jsou kostýmy pro kouzla a triky. „Mají svá specifika a nemůžeme je prozrazovat. Často to, co pak vypadá jednoduše, je předmětem hledání ideálního střihu, materiálu a vytvoření několika prototypů,“ uzavírá dlouhou cestu za ideálním „obalem“ Saxany Simona Rybáková.

Štěpán Benoni, Filip Hořejš
Štěpán Benoni, Filip Hořejš


Pro roli Saxany byla původně ohlášená Berenika Kohoutová. Ta se však chystá na mateřské povinnosti, proto produkce sáhla po další mladé talentované herečce, Vendule Příhodové, která se prosazuje ve velkých muzikálových produkcích (Hudební divadlo Karlín, Národní divadlo moravskoslezské ad.). Berenika Kohoutová do inscenace naskočí později.

Petra Černocká, Vendula Příhodová
Petra Černocká, Vendula Příhodová


V dalších rolích uvidíte (a můžete porovnávat, co kdo hrál ve filmu) Václava Jílka, Jana Krause, Ivanu Chýlkovou, Štěpána Benoniho, Filipa Hořejše, Milana Ligače, Romana Štabrňáka, Sabinu Remundovou, Viléma Udatného, Petru Koskovou, Veroniku Morávkovou nebo Terezu Machovou, Viktora Nováka nebo Petra Faltuse, Kateřinu Viktorii Steinerovou nebo Zdenu Hubeňákovou, Rozálii Solařovou nebo Karolínu Beerovou, Vendulu Skalickou nebo Zuzanu Havrlantovou a jako speciálního hosta Petru Černockou.

Inscenace se bude držet původního scénáře Miloše Macourka, Hermíny Frankové a Václava Vorlíčka, pro divadlo tuto jejich známou moderní pohádku adaptoval Šimon Caban, který opět skloubil své profese scénografa a režiséra.

Vendula Příhodová, Václav Jílek
Vendula Příhodová, Václav Jílek


Premiéra divadelní adaptace oblíbeného filmu je připravena na 21. listopadu 2019 ve Studiu DVA. Divadlo již uvolnilo do prodeje vstupenky na všechny reprízy až do konce sezony, tedy do června 2020. Titul je zařazen do skupiny rodinných představení, na něž je možné zakoupit tzv. dětské vstupenky (s 50% slevou).

.....
foto: Michal Novák