Z tiskových konferencí

Do nové sezony se (staro)novým logem
vydáno: 4.9.2019
S novým logem, které vzniklo jako redesign toho historického, i zbrusu novým vizuálním stylem z dílny Studia Najbrt vstupuje Divadlo Na zábradlí do sezony 2019/20, která bude již sedmou pod vedením ředitele Petra Štědroně a umělecké šéfky Dory Viceníkové. Pro nadcházející sezonu je připraveno pět premiér, pro dvě režie jsou osloveni zástupci té nejmladší režisérské generace. Sezona bude významná i tím, že DNz vyjede reprezentovat české divadlo do Paříže a Londýna.

nové logo Divadla Na zábradlí
nové logo Divadla Na zábradlí


Redesignem loga se DNz navrací ke značce Libora Fáry z 60. let. Cílem nového vizuálního stylu je adekvátně reflektovat sebevědomý a výrazný repertoár a styl Divadla Na zábradlí, který se přirozeně vyvinul do současné podoby. Pro Divadlo Na zábradlí je typické prostorově malé jeviště a velmi osobitý výtvarný styl scénografie a kostýmů spojený především s působením současného souboru. Tyto dva prvky byly a budou důležitou inspirací nového vizuálního stylu. Atributy a rekvizity kurátorsky vybrané z divadelních her budou tvořit obsah plakátů nových inscenací. Objekty z jednotlivých her jsou pak v detailech také používány pro další aplikace či tiskoviny, jako jsou měsíční programy, vizitky nebo exteriér divadla.

„Značku Divadla Na zábradlí jsme v rámci redesignu inverzně otočili do pozitivní varianty černého kompaktního symbolu. Odstraněním nápisu ´Divadlo Na´, který byl původně součástí značky, jsme získali „pouze“ název Zábradlí, který je pro divadlo dnes již zažitý a pro funkci značky ideální. Tato změna mimo jiné umožňuje čitelně používat značku i v minimálních velikostech. Na tiskovinách reprezentujících divadlo funguje i jako vědomý odkaz k vlastní historii, který doplňuje nový vizuální styl založený na výrazné typografii a autorském výtvarném pojetí.“ – popisuje genezi vzniku staronového loga a vizuálního stylu DNz grafická designérka Andrea Vacovská ze Studia Najbrt.

Vizuální styl bude nejvýrazněji viditelný na plakátech nových představení. První inscenací, která bude v nové vizuální podobě prezentována, jsou Krátké rozhovory s odpornými muži, a poté všechny další premiéry uvedené v této sezoně.

„Logo již nebude dominantním emblémem, stane se spíše jakýmsi podpisem všech našich materiálů a prezentací, s nimiž se diváci budou setkávat,“ dodal Petr Štědroň.

vůdčí tandem úspěšného divadla, Dora Viceníková a Petr Štědroň
vůdčí tandem úspěšného divadla, Dora Viceníková a Petr Štědroň


Premiéry sezony představila umělecká šéfka DNz Dora Viceníková: „Stávající repertoár obohatí nejdříve inscenace Krátké rozhovory s odpornými muži tvůrčího tandemu Kristýna Jankovcová a Adam Svozil, která zpracovává stejnojmennou povídkovou knihu amerického spisovatele D. F. Wallace. V literárních vodách pak zůstane i další titul. Konkrétně se jedná o novou dramatizaci románu Josepha Conrada Tajný agent, kterou bude režírovat David Jařab. Dále se diváci mohou těšit na novinku mladých tvůrců Petra Erbese a Borise Jedináka s nevšedním názvem Kyjem po kebuli, a dále na inscenaci Na břevno v režii, především filmového tvůrce, Jana Prušinovského. Celou sezonu zakončí nová premiéra Jana Mikuláška, kterou bude jevištní zpracování románu Honoré de Balzaca Ztracené iluze.“

S novou sezonou do souboru přicházejí mladé tváře, Kateřina Císařová a Vojtěch Vondráček, divadlo se nevyhnulo se ani odchodům… Z angažmá se vyvázali Jan Hájek, Petr Jeništa, Ivan Lupták a Leoš Noha. Budou však své inscenace normálně dohrávat. (Ptáte-li se na důvody, je to především složitá „logistika“ – jde o velmi vytížené herce i mimo divadlo, no a finanční ohodnocení v příspěvkovém divadle není světoborné, což není žádným tajemstvím.)

vizuál programových brožur
vizuál programových brožur


Zábradlí letos čeká několik významných zahraničních hostování. Ředitel DNz Petr Štědroň k tomu uvedl: „Nejdříve se Požitkáři představí francouzskému publiku v Paříži, kde se zúčastní festivalu českého divadla Na skok do Prahy. Následovat bude festival Czech Velvet 1989-2019, v rámci kterého do Londýna zavítá Inscenace roku 2014 Velvet Havel.“

I letos přinese Divadlo Na zábradlí něco navíc v podobě doprovodného programu „DNz na druhou“. Připraveny jsou workshopy k představením pod vedením absolventů Katedry výchovné dramatiky DAMU. Diváci tak zažijí netradiční úvody k představení, kdy je zkušení lektoři speciální formou seznámí s principy a poetikou dané inscenace a pomohou otevřít jejich mysl tak, aby si z představení odnesli ještě větší zážitek. Chybět nebudou ani tradiční dramaturgické úvody a diskuze s tvůrci jednotlivých inscenací.
.