Z tiskových konferencí

Hvězdné léto na Vyšehradě
vydáno: 18.6.2013
Hvězdné prázdniny – tak v nadsázce označují nabídku desátého ročníku METROpolitního léta hereckých osobností jeho pořadatelé. Prvním představením z 62 plánovaných večerů, které se odehrají na dvou vyšehradských scénách, bude světová premiéra hry Patrika Hartla – Hvězda s Evou Holubovou v hlavní a jediné roli. Divákům na letní scéně Vyšehrad poprvé představí 25. června. Další novinku připravuje tým kolem režiséra Adama Krause na 18. července. Půjde o českou premiéru komedie The Opposite Sex (v českém překladu Opačné pohlaví) momentálně asi nejhranějšího současného britského dramatika Davida Tristrama. Na role v této komedii se připravují Jana Krausová, Michaela Maurerová, Bob Klepl a Roman Štabrňák. Kromě nových inscenací program METROpolitního léta pochopitelně nezapomíná ani na úspěšné inscenace z let minulých, jako Kutloch aneb I muži mají své dny, Ženy přežijí, Vše o mužích, Vše o ženáchOtevřené manželství, v prostorách Starého purkrabství Vyšehrad po dva večery můžete navštívit komorní projekt Slavík a růže, scénickou podobu pohádek Oscara Wildea (které ale zas až takovými pohádkami nejsou).

Své místo na Vyšehradě si našly v rámci off programu už potřetí i hvězdy pěvecké. V rámci úspěšného turné po kostelích České republiky se pro změnu „za kostelem“, na Letní scéně Vyšehrad, zastaví Lenka Filipová. Již potřetí vystoupí slovenská šansoniérka Szidi Tobias, nebo Dan Bárta s kapelou Illustratosphere. Nováčky budou slovenská zpěvačka Katarína Knechtová, rockerka Věra Špinarová a také Věra Martinová. Vyšehradský amfiteátr přivítá i hudební projekt Michala Horáčka Český kalendář. Na jediném pražském koncertě v předpremiéře vystoupí Lenka Nová, František Segrado, Ondřej Ruml a další.



zleva Roman Štabrňák, Michaela Maurerová, Jana Krausová, Bohumil Klepl, Adam Kraus,
Patrik Hartl, Eva Holubová, Lenka Filipová, Michal Hrubý


Nyní obraťme pozornost k oběma pilotním projektům METROpolitního léta. Světová premiéra one woman show Hvězda je věnovaná Evě Holubové. Patrik Hartl napsal pro ni komediální hru o fiktivní seriálové herečce. S humorem odkrývá zákulisí českého showbyznysu a s nadhledem líčí její osobní problémy, když po pětatřiceti letech u oblastního divadla nečekaně zazáří v televizním seriálu. Děj se odehrává během nejdivočejšího týdne jejího života. Eva Holubová o své postavě Vendulky Vaníčkové říká: „Působí jako buldozér, který nikdo nezastaví. Hrne před sebou život a občas si nevšimne, že je mimo staveniště. Uvnitř je ale křehká, citlivá bytost, oddaná svým blízkým. Prohrává, ale nikdy se nevzdává.“

Autor a režisér Patrik Hartl se při psaní nechal inspirovat komprimátem těch nejlepších vlastností svojí sestry a maminky. „Vendulka je bojovná, temperamentní jako Ferrari, není možné se s ní nudit a i když se s ní život nemazlí. Je to vlastně taková oslava ženy, heroiny, která přijímá život, navzdory tomu, že je tím životem fackována, a která se umí těšit ze života i v situacích, kdy by neměl radost pravděpodobně už nikdo. Celý život bojovala v oblastním divadle…a ze dne na den se stane známou tváří, na což samozřejmě není připravena, není připravena na média, která po ní jdou, a není připravená na to, že její muž, o kterém si myslela, že mají krásný vztah...,“
„To už neříkej,“ zastavuje autora Eva Holubová a přidává svůj výklad: „Je to běžný příběh ženy ve středním věku, která dokáže překonat krizi. Ano, její manžel samozřejmě kouká po mladších. Ona si to snad ani neuvědomuje, je neustále odhodlaná. Já i moje postava víme, že prohraná bitva není prohraná válka!“

Formát inscenace je one woman show. Jak se s tímto úkolem Eva Holubová vyrovnala? Glosuje to opět s vtipem: „Nikdo vám to nemůže zkazit, nikdo vám ale také nemůže pomoct, mám jenom diváky. I když právě proto se necítím sama. Má to i jiné výhody, nemusím čekat na kolegy, než najdou místo k zaparkování, mám asistentku jen pro sebe...“
Patrik Hartl už zcela vážně dodal: „Je to extrémně těžká herecká disciplína, vyžaduje herce, který je v kreativitě co nejsvobodnější a umí si hrát.“

Roman Štabrňák, Michaela Maurerová, Bohumil Klepl
Roman Štabrňák, Michaela Maurerová, Bohumil Klepl


Zápletka bláznivé komedie Opačné pohlaví začíná poměrně nevině. Dva manželské páry se setkají na večeři, a zjistí, že mají společného více, než by kdo čekal... Více snad ani by nebylo dobré prozrazovat. S nápadem na uvedení této hry a s konkrétní představou obsazení přišel Michal Hrubý. Režisér Adam Kraus říká: „Protože jde o konverzační komedii a zvláštní propletenec dvou párů, inscenace by měla být postavena na překvapeních pro diváka, jakým způsobem se avantýry odhalují či vyvíjí. Když jsem si Tristramovu hru poprvé přečetl, zdála se mi docela morbidní ve smyslu, jak vztahy taky mohou dnes fungovat. Ta hra se jistě dá uchopit skrze psychologii, my se však snažíme o druhou cestu, převést ten příběh do jemnější a komičtější formy.“

První pár ztvární Jana Krausová a Bob Klepl, druhý Michela Maurerová, která se na divadelní prkna vrací po mateřské dovolené, a Roman Štabrňák. Michaela Maurerová na konto své postavy Vicky říká: „Je to moderní žena, která žije již dlouho ve skomírajícím vztahu, který se snaží oživit a zpestřit.“ Vicky v komedii, ve které se časem o slovo přihlásí modřiny, záchvaty hněvu, pláč, smích i policie, funguje jako terapeutka. Maurerová k tomu dodává: „Terapeutka amatérka jsem celoživotní. Hrozně ráda radím a dokonce jsem přesvědčená, že dobře. Tedy všem ostatním kromě sebe.“

Bob Klepl se raduje, že bude – alespoň po dobu představení – po boku Jany Krausové, považte místo Karla Rodena! „Jsem spokojen. A zjistil jsem si, že Tristram je v Anglii velmi populární nejen jako autor, ale i jako herec. Přirovnal bych ho k našemu Antonínu Procházkovi, který také často píše hry svým kolegům tak říkajíc na tělo. To byl důvod, proč jsme text často museli dramaturgicky upravovat, navíc anglický humor mně, herci z východu, místy připadá nevtipnej...“

Jubilejní desátý ročník METROpolitního léta hereckých osobností bude symbolicky zakončen otevřením nového Studio DVA divadla, a to v prostorách Paláce Fénix na Václavském náměstí, které asi většina z nás má spojené s kdysi největším pražským kinem Blaník. Michal Hrubý to komentuje jako logický krok, k němuž Studio DVA jednou muselo dospět. Připomeňme, že Studio DVA bylo v minulosti hostem postupně Švandova divadla, Branického divadla, Divadla Palace a Divadla Hybernia. Producent Michal Hrubý k tomu dodává: „Jsme rádi, že se z Letní scény poprvé po třinácti letech budeme vracet do „vlastního“. Nové ´Studio DVA divadlo´ v samém srdci Prahy na Václavském náměstí otevřeme 18. září premiérou hry Hlava v písku s Ivanou Chýlkovou, Janem Potměšilem a Janou Strykovou.“

Zatímco v novém divadle ještě probíhají stavební úpravy, v pasáži Paláce Fénix již nyní je v provozu pokladna divadla, kde probíhá předprodej vstupenek jak na představení podzimní části sezony, tak METROpolitního léta na Vyšehradě.

-mys-
[foto: Michal Novák]