Počet komentářů: 0
Nový komentář

Za oponou

Ikonické dílo světového muzikálu v Divadle Kalich
[vydáno: 5.9.2018]
Muzikál Hair (Vlasy) měl premiéru před 50 lety na newyorské Broadwayi, uváděn byl pak nepřetržitě do roku 1972. Odehráno bylo 1750 repríz, čímž se zařadil mezi nejvíce reprízované broadwayské tituly. Slavná filmová verze Miloše Formana měla premiéru před 40 lety (1978). K nám však film díky pečlivým strážcům té správné kultury dorazil až v roce 1989.


Divadelní verze se u nás na profesionálním jevišti objevila zatím jen dvakrát: 1996 v Pyramidě v režii Radka Balaše a v roce 2004 se muzikálem Hair otevírala Hudební scéna Městského divadla Brno (režisérem byl Dodo Gombár). Kult nyní opět ožívá v Divadle Kalich. Za malým počtem uvedení patrně bude i obrovská náročnost písní pro interprety. Potvrdil to i Přemysl Pálek, který si ve zbrusu nové inscenaci zahraje postavu Bergera: „Jednotlivé písně jsou opravdu velmi náročné, zejména Donna, ta má obrovský rozsah. Musíme je udýchat v kombinaci s tancem nebo také s rychlými převleky, které musíme zvládnout za scénou… Dá to zabrat,“ směje se Přemysl Pálek.


Všechny tři české inscenace muzikálu Vlasy, tedy i včetně té, která bude uváděna v Divadle Kalich, spojuje jméno nedávno zesnulého překladatele Jiřího Joska. „Naštěstí stačil zapracovat do libreta všechny úpravy, které vzešly z řady našich schůzek. Odevzdal za sebe kompletní práci,“ vyzdvihuje producent a majitel Divadla Kalich Michal Kocourek. „Nicméně jeho odchod v průběhu práce nás samozřejmě ohromně zasáhl a stále dost bolí. Pan Josek nám chybí i po čistě lidské stránce. Třebaže měl za sebou úctyhodné dílo, pro které jsem si ho nesmírně vážil, vždycky byl neskutečně skromný a vstřícný. Píseň „Jak je člověk uhněten“, s níž jsme se s ním rozloučili na smutečním obřadu, mu při každé repríze budeme v našich myslích věnovat.“ (Divadlo Kalich v Joskově překladu uvádí ještě hru Podivný případ se psem.)


Muzikál Vlasy, velkolepá oslava lásky, svobody a tolerance, se na pražskou scénu vrací po více než dvaceti letech. A 50 let od doby vzniku přináší dramaturgickou otázku: co s tím tady a teď. Producent Michal Kocourek k tomu říká: „Muzikál ve svém původním tvaru byl spíše happeningem, pásmem vynikajících písniček a výjevů z autentického života hippies, tak jak ho prožili oba autoři libreta. Pevný děj v pravém slova smyslu dal muzikálu až o deset let později zmiňovaný Miloš Forman ve svém slavném snímku. Za svou padesátiletou historii byly Vlasy po světě uváděny v různých podobách, s různým počtem a pořadím skladeb.“


V Kalichu muzikál Vlasy bude uveden s podtitulem „květiNOVÉ děti“, jímž je naznačeno, že jejich příběh, písně i poselství mohou být až překvapivě současné. A nebude se konat ani adorace „nezávislého“ způsobu života hipíků; v jistém smyslu toto hnutí lze chápat jako útěk od odpovědnosti v problematické době (celkem symptomatické i pro dnešní dobu). Režisér a výtvarník Šimon Caban předložil takové řešení, které muzikál nestaví na vlasatcích na jevišti, ale propojuje téma s dneškem. „Retro-zoo“, jak to režisér s oblibou komentuje, ve verzi Divadla Kalich neuvidíte.


Muzikál tak mnohem víc bude vyprávět o dnešní generaci než o hippies. „V tom roce 1968 muzikál způsobil skutečný poprask. Poprvé na muzikálovém jevišti zněla rocková hudba, Vlasy pobuřovaly nahotou i otevřeností, s níž odkrýval traumata, radosti, slasti i strachy tehdejší mladé generace. Dnes je tento muzikál pochopitelně v jiné pozici. Stal se legendou, z jeho písniček jsou už dávno hity široce přijímané mainstreamem. Nahotou na jevišti bychom dnes už taky moc nešokovali, ale stále můžeme Vlasům zachovat jejich původní náboj a atraktivitu, když v nich budeme se stejnou otevřeností mluvit o současné mladé generaci. Scénář muzikálu nám to umožňuje, protože témata, o nichž se píše v libretu a zpívá v písničkách, jsou velice aktuální – některá bohužel, jiná bohudík,“ říká Michal Kocourek. Aktuálnost Vlasů vám možná vyrazí dech a právě tento aspekt inicioval úvahu, zda se o Vlasy nepokusit.


Prezentace, jíž byli novináři svědky v Divadle Kalich, čítala tuto porci písní: Donna, Manchester/England, Air, White Boys, Hippie Life, Colored Spade či Aquarius. Další známé songy (včetně proslulé Let the Sunshine In) tedy až na ostrém představení. Dodejme, že fanoušci tohoto díla se mohou těšit i na písně, které nejsou v novějších nastudováních tak připomínány. Co nás při ukázkách mile překvapilo, byl skvělý zvuk. (Divadlo před časem investovalo do nové technologie, a výsledek je vskutku výborný.) Věřme, že interpreti se úspěšně porvou s písněmi a silná témata v muzikálu obsažená si najdou cestu k dnešnímu divákovi.


První diváci uvidí Vlasy na předpremiérách už 8. a 9. září, ale regulérní premiéra je plánována až na 18. ledna 2019. Proč tomu tam je, vysvětlil Michal Kocourek: „U nás je to poměrně nezvyklé, ale ve světě nic nového. Na newyorské Broadwayi nebo londýnském West Endu je běžnou praxí, že producent předvede hotovou show na několika prvních reprízách a poté se ještě nechají nějaký čas uzrát divácké reakce, vychytávají se dětské nemoci a nedostatky, na které bez publika nepřijdete. Chtěli jsme si tento model vyzkoušet a už teď vím, že ho zavedu i u příštích muzikálových titulů.“ Jinými slovy konspirační teorii o tom, že Krysař je upřednostněn, za tím nehledejte, to spíše provozní důvody (související třeba s mateřskými povinnostmi jedné z aktérek nebo s pracovním vytížením režiséra Šimona Cabana). „Krysař zůstane na repertoáru i nadále, nyní pouze využijeme příležitosti, abychom ukojili stále obrovský hlad diváků po muzikálu Krysař a zájemci nemuseli čekat až na další vypsané termíny na jaro a léto 2019. Nyní, během podzimu, tak můžeme nasadit více repríz Krysaře, po novém roce tomu bude naopak a převahu termínů bude mít náš nový muzikál Vlasy,“ dodal Michal Kocourek.
Výhled na rok 2019 vůbec bude pro Divadlo Kalich zajímavý, již v říjnu by měla být představena jedna zásadní novinka, kterou produkce Kalichu připravuje. A dost možná nezůstane jen u jedné.Herecké obsazení muzikálu Vlasy
(v abecedním pořadí)

Berger ….. Přemysl Pálek / Roman Tomeš
Claude ….. Richard Pekárek / Milan Peroutka
Sheila ….. Charlotte Doubravová / Petra Vraspírová
Woof ….. Jan Fanta / Štěpán Komárek
Jeanie ….. Simona Tlustá / Michaela Tomešová
Hud ….. Lukáš Adam / Jan Tenkrát
Steve ….. Filip Hořejš / Viktor Novák
Vícerole ….. Kateřina Bohatová / Marie Křížová / Kateřina Steinerová
Vícerole ….. Petr Novotný / Michal Pleskot
Suzan ….. Tereza Machová
Tanečnice ….. Kristina Boniface, Martina Ctiborová, Katrin Cvinerová, Martina Fantová, Kateřina Górnioková, Kateřina Steinerová, Ivona Szantová, Veronika Šlapanská
Tanečníci ….. Tomáš Drobil, Radek Fišer, Filip Jankovič, Ondřej Martiš, Jiří Marek, Jiří Minařík, Lukáš Prokop, Jakub Sedláček
.....
foto: Michal NovákKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.