Divadlo Kalich [muzikál]

libreto a texty písní: Gerome Ragni, James Rado
hudba: Galt MacDermot

Vlasy (květiNOVÉ děti)

Premiéra: 18.1.2019. Překlad: Jiří Josek. Kostýmy: Zuzana Straková. Hudební spolupráce: Lubomír Dolný. Choreografie: Petra Parvoničová. Scéna a režie: Šimon Caban.
Předpremiéry v září 2018.
2:40


Nadčasový muzikál, který celosvětově proslavilo legendární filmové zpracování Miloše Formana a jehož příběh, písně i poselství mohou být až překvapivě současné. Velkolepá oslava lásky, svobody a tolerance, protože tyto hodnoty je třeba oslavovat a chránit stále – tehdy, stejně jako dnes.
v průběhu představení se na jevišti kouří
Volby

Hodnocení

HODNOCENÍ REDAKCE:
Jiří Landa 70 %
(zadáno: 31.1.2019, počet hodnocení: 2858)
přínosný / zajímavý komentář
Jsem sice názoru, že tento muzikál nepotřebuje přepisovat, aby jeho poselství rezonovalo i dnes, nicméně cesta, kterou se vydal Š. Caban mi je sympatická. Posunutí děje do současnosti je v mnoha ohledech nápadité, bohužel první část poznamenala absence dramaturga. Pořekadlo méně je někdy více v tomto případě platí. První část je tak díky různým odbočkám zbytečně zdlouhavá, dění po pauze však už nabere grády a spěje ke zdařilému finále. Je zajímavé sledovat generační obměnu Div. Kalich. Doplněná stávající parta mladými herci slibuje, že má Kalich zaděláno na další silnou muzikálovou generaci.
Jan Pařízek 70 %
(zadáno: 25.1.2019, počet hodnocení: 742)
přínosný / zajímavý komentář
Aktualizace a posunutí děje do současnosti se docela povedlo. Zvláště první část mi přišla v této nové podobě funkční a dobře uchopená, obsahujíc spoustu důležitých odkazů na dnešní společnost a vnímání toho, že ne vše je samozřejmé. Proto trochu škoda druhé části, která mi přijde přeci jen slabší, jak po obsahové tak hudební stránce. Naštěstí samotný závěr je i zde stále hodně silný a dokáže emočně strhnout stejně dobře jako film. Z dalších faktorů bych vyzdvihl zdařilou choreografii, silné společné pasáže, vydařené doplňující projekce. Zaujali pak hlavně R. Tomeš, L. Adam a F. Hořejš. 75%
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Marcela 60 %
(zadáno: 18.4.2019, počet hodnocení: 394)
Martin21 90 %
(zadáno: 14.4.2019, počet hodnocení: 319)
Antonio 100 %
(zadáno: 1.4.2019, počet hodnocení: 67)
přínosný / zajímavý komentář
Spokojenost 31.3. v neděli kulturní zážitek líbílo se hodně doporučuji.
Divadelnik 50 %
(zadáno: 30.3.2019, počet hodnocení: 113)
přínosný / zajímavý komentář
30.3.-14,30 Tato verze nás moc nenadchla.
Petr-sima 80 %
(zadáno: 12.3.2019, počet hodnocení: 62)
Janule 90 %
(zadáno: 17.2.2019, počet hodnocení: 6)
Dave 30 %
(zadáno: 14.2.2019, počet hodnocení: 83)
JéHá 90 %
(zadáno: 29.1.2019, počet hodnocení: 36)
přínosný / zajímavý komentář
Dosud Vlasy prakticky nepolíben, šel jsem na inscenaci s rozpaky a téměř z povinnosti, není to úplně můj šálek. Odcházel jsem ale nadšen! Scéna, obsazení, pěvecké i taneční výkony...vše fungovalo. A aktualizace v první části za mě povedená. Mohu jedině doporučit.
Verunkazd 30 %
(zadáno: 26.1.2019, počet hodnocení: 3)
přínosný / zajímavý komentář
Kdyby se to nevydávalo pod jménem "Vlasy", tak možná... Původní Hair jsou už hotový a geniální muzikálový kus a považuji v podstatě za hřích jej jakkoliv upravovat, nedej bože modernizovat. Muzikál má s Vlasy společný snad jenom závěr, který ale vůbec nijak nesedí k tomu, co se tam celou dobu před tím odehrává.
Co se výkonů týče, tak odzpívané i zahrané to bylo hezky a s nasazením, o tom žádná.
Pro mě ale celkově bohužel zklamání..
Trafalgaros 70 %
(zadáno: 20.1.2019, počet hodnocení: 24)
přínosný / zajímavý komentář
Velmi příjemné. Hudba a výkony skvostné.
Abrakus79 100 %
(zadáno: 28.11.2018, počet hodnocení: 3)
přínosný / zajímavý komentář
Za mě jedno z nejlepších vystoupení co jsem kdy viděl. Ač tento typ muzikálu není mým šálkem čaje, tak pan režisér dokázal nemožné a ani vteřinu jsem nebyl zklamaný. Postavit muzikál do moderní doby bylo geniální. Scéna, pozadí, narážky a hůmor spojený s výborným výkonem herců, vše na jedničku. Jsem rád že se pan režisér odvázal a nezůstal konzervativní, ač se to nemusí někomu líbit. Za mě velký palec nahoru.
Fíla 60 %
(zadáno: 13.10.2018, počet hodnocení: 5)
přínosný / zajímavý komentář
Působivé zpracování, kterému ale škodí místy zbytečné aktualizace. Nutno ovšem vyzdvihnout celé obsazení (namátkou v alternaci Tomeš, Peroutka, CH. Doubravová, Tenkrát, Křížová, ad.) za naprosto jednotný tah za jeden provaz, energické, skvělé výkony.
Rejpalka 30 %
(zadáno: 15.9.2018, počet hodnocení: 89)
přínosný / zajímavý komentář
Velmi rozporuplné pocity, nejvíce mě zklamal příšerný rap, ale donutilo mě k zamyšlení. Detailnější viz blog, mám v plánu ještě jednu návštěvu po oficiální premiéře, tak doufám, že hodnocení půjde nahoru, zatím zůstala jen hořká pachuť.
Osgood 80 %
(zadáno: 15.9.2018, počet hodnocení: 71)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Zjevně jsem se vyhoupl na astrální oběžnou dráhu drogového rauše, bo mě zprznění legendy velmi baví:-) Nahota nikoliv na prodej, genderově korektní i nekorektní hlášky (Jsem gay, ne blbej), rodiče a děti (Už seš zase v tom?), imigranti (Nechci je tady), FB (Pořiďte si dítě, dokud vás LAJKUJOU), to vše na scéně 21. století, pouze LED pásy v nestejné hloubce (slouží projekci, ale též jako kulisy), točna a občas pár školních židlí a stůl, oblíbené kalichovské hvězdy i mladí nadějní herci a tanečníci, to vše se režisér nebojí použít:) Skvělá dynamická choreografie. Na premiéře se svléknu:-)
AlenaK 50 %
(zadáno: 14.9.2018, počet hodnocení: 12)
přínosný / zajímavý komentář
50% neznamená v tomto případě průměr. Naopak jde o velmi výraznou inscenaci, která ale zcela násilnou formou aktualizuje legendu, a to zbytečně, nevkusně, prvoplánově. Těch zbylých 50% je za všechny herce, kteří v to věří a podávají maximální, strhující výkony. Vyzdvihnout jednoho by bylo nefér vůči ostatním, všichni jsou skvělí.
MSpa 40 %
(zadáno: 11.9.2018, počet hodnocení: 47)
přínosný / zajímavý komentář
(+3)
Režisér Caban se nechal slyšet, že Hair v původní podobě by dnes budil smích a jde jen o sérii skečů vyžadujících aktualizaci. I tu lze provést s vkusem. Ve výsledku k smíchu/pláči je ale Cabanův pokus, což vzhledem k dokonalé práci na Srdcovém králi zamrzí.
Ve snaze nacpat do původního dramaturgicky dokonale vystavěného tvaru cca 1000 věcí, co mě serou, muzikál dohromady neřekne nic.
O čitelnosti děje, srozumitelnosti závěru, následné katarze i účelu celé aktualizace raději pomlčet. Opakovaná nahota na jevišti působí lacině, herci jsou ale skvělí a drží celek nad propastí kýče.
Jana.harcinikova@centrum.cz 100 %
(zadáno: 9.9.2018, počet hodnocení: 1)
přínosný / zajímavý komentář
Z počátku jsem se bála zasazení děje do současnosti. Vůbec to nebylo na škodu, ba naopak. Hra získala na aktuálnosti. Výkony herců (zpěváků, tanečníků) byly vynikající.Bylo vidět, že do toho dali vše. Děkuji ua krásný zážitek.
Honzy 40 %
(zadáno: 9.9.2018, počet hodnocení: 174)
přínosný / zajímavý komentář
(+2)
Muzikál HAIR v předpremiéře v Kalichu zklamal.Viděl jsem několik insc.Vlasů u nás i v zahraničí,ale současná verze je nejhorší.Jde hlavně o převedení děje do současnosti,násilná aktualizace,včetně politických narážek(LSD-KSČ,hašiš-Babiš)Současný scénář,přitažený za vlasy,muzik. nepomůže.Bohužel tato česká verze ničí geniální původní verzi tohoto super muzikálu.K tomu nulová scénografie,slabé činoherní výstupy střídající se jako v tv 70.let.Chybí živá kapela!Zbývá naštěstí geniální hudba,která Vás dostane.Mladí účinkující se snaží.Pochválit je třeba Tomeše,Pekárka,Komárka,Tlustou.Před.8.9.18
Ala 70 %
(zadáno: 9.9.2018, počet hodnocení: 112)
přínosný / zajímavý komentář
Za mě tak 65 procent. (Z předpremiéry 8.9.2018 od 19:00). Přiznávám, že bych se asi mnohem raději podívala na klasické Hair ideálně se živou kapelou, než na tuhle poněkud svéráznou úpravu. Nicméně hudba z Hair je jednoduše nádherná a výkony účinkujících byly, jak je v Kalichu ostatně zvykem, strhující. Ať už to byl Roman Tomeš (Berger), Richard Pekárek (Claude), Honza Tenkrát (Hud), Simona Tlustá (Jeanie), ale i mnozí další.
DivadelniFan 90 %
(zadáno: 9.9.2018, počet hodnocení: 174)
přínosný / zajímavý komentář
Po nějaké době zas kvalitně udělaný muzikál v Praze. Scéna formou sedmi panelů je skvěle udělaná, takže mi ani nevadilo, že je to, co se kulis týče, tak chudé. Výkony vesměs vynikající, jen mi přišlo, že výkony pánů (především R.Pekárek, R. Tomeš, J.Tenkrát, F.Hořejš/V. Novák) jsou lepší, než průměrné výkony dam (s výjimkou skvělé S.Tlusté a K.Steinerové/M. Křížové ve víceroli - ta především byla skvostná!). Snad se to časem vyrovná. P.Pálek se mi v jiných rolích líbil o hodně víc. Má to ovšem energii, která na vás dolehne i v poslední řadě.
Vaklav 80 %
(zadáno: 9.9.2018, počet hodnocení: 196)
přínosný / zajímavý komentář
Bál jsem se aktualizace a na začátku jsem měl opravdu obavy, co bude ze "školní besídky", ale upřímně říkám, že není třeba se ničeho obávat.
Aktualizace proběhla vkusně, i když nějaké poznámky nebo situace nemusí každého potěšit, ale nic není tlačeno drsně jako jediná pravda, alespoň já neměl ten pocit. I když je jasné na které straně hradu a různých přehlídek tvůrci stojí, ale na to už jsem si v Praze zvykl...
Nicméně nedošlo ke zničení tématu a vzhledem k tomu, že hlavní představitelé i ostatní hrají jako o život, tak si nejde než užívat a člověk nechá každému svobodu myšlení i vyjádření.
MartinB 90 %
(zadáno: 8.9.2018, počet hodnocení: 44)
přínosný / zajímavý komentář
I přes absenci kulis se jednalo o skvělou podívanou. P. Parvoničová dala dohromady excelentní choreografie. Kostýmy podtrhují celé dílo.

V roli Bergera skvělí R. Tomeš a P. Pálek, výborný Claude R. Pekárek. Vícerole jsou skvěle napsané a Steinerová s Novotným si s nimi vyhráli.
Z herců ale naprosto vynikají S. TLUSTÁ (Jeanie), F. HOŘEJŠ (Steve) a J. TENKRÁT a L. ADAM (Hud) > obrovské děkuji za vaše výstupy!

Děj je tu místy trochu překombinovaný, což je škoda... Neočekávejte Formanovy Vlasy - ty neuvidíte. Ale rozhodně budete svědky kusu, který stojí za to! Let The Sunshine In!

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.