Z tiskových konferencí

Jatka78 mají variantu A, B i C
vydáno: 5.9.2020
Tisková konference k nové sezóně v divadle JATKA 78 se sice konala bez roušek, ale nejistota ohledně budoucnosti divadla a lidí okolo něj je stále tak trochu ve vzduchu. Rosťa Novák ml., principál Cirku La Putyka, v barevném tričku nás zval do divadla, které hraje a je připraveno tu pro diváky být za všech okolností. Spolu s ředitelem Jatek 78 Štěpánem Kubištou mají připravený plán pro případ, že by se musel omezit počet diváků, i pro případ zavřených divadel a to dokonce i zimní variantu v péřovkách.

Velkou výzvou pro diváky jsou nyní představení, která byla do jarního uzavření divadel beznadějně vyprodaná, a teď je možné si koupit dobrý lístek i v den konání. To je problém asi většiny scén, že představení se mnohem víc zaplňují několik dní předem nebo dokonce až v den představení. Štěpán Kubišta dodal, že oni mají ještě celkem nebojácné diváky. Hodiny před představením jsou tedy vždy napjaté, zda a kolik diváků dorazí. Vlastně to znělo trochu jako výzva, pro vás čtenáři i-divadla, zaplňte hlediště, dokud můžete, ať pak nemusíme neziskovou kulturu podporovat jen vstupenkou na nic.


z inscenace Memories of Fools (foto: archiv Cirku La Putyka)
z inscenace Memories of Fools (foto: archiv Cirku La Putyka)


Již 1. září odstartovali sezónu berlínským představením Memories of Fools Cirku La Putyka, které je na programu až do 11.záři. Premiéra proběhla 14. března, tedy těsně před uzavřením divadel. Představení je vhodné už do šesti let a příběh kluka, který chce být astronautem by mohl být momentálně touhou nás všech. První představení bylo věnováno lékařům.

Velkou akcí, která se pátým ročníkem už stává tradicí, je Velká holešovická. Noční běh Pražskou tržnicí na trase 3 km pro jednotlivce a 4x1 km divadelních štafet se uskuteční 10. září. Kromě domácích, tedy týmu Cirku La Putyka se zapojí Švandovo divadlo, Divadlo Na Fidlovačce, Orchestr a Činohra Národního divadla, dejvické divadlo, soubor VOSTO5 a další. Vítěz získá od mecenáše Karla Janečka 20 000 Kč na nákup vstupenek do svého divadla, které věnuje těm, kteří si je běžně nemohou dovolit.

Štěpán Kubišta a Rosťa Novák na tiskovém setkání
Štěpán Kubišta a Rosťa Novák na tiskovém setkání


Prvním zahraničním hostem 15. a 16. září bude Manda Rydman v představení Semaphore. Mandy bývá přirovnávaná k hadí ženě, vyniká ve vzdušné a pozemní akrobacii a čeští diváci ji znají ze souboru Analog. Jedná se o přesunuté představení z jara a všichni doufají, že Mandy tentokrát dorazí, ač už jeden její let byl zrušený.

Taneční soubor, který se už na Jatkách78 etabloval jsou DEKKADANCERS. Nová premiéra se chystá na 22. září s názvem I AM A. I.. Jde o představení, které se bude hrát ve zkušebně pro asi 80 diváků. Do souboru se po působení ve Švédsku vrací Viktor Konvalinka a spolu se Štěpánem Pecharem a Ondřejem Vinklátem ztvární roboty. Pracují s myšlenkou dokonalé bytosti, která umí žít, milovat a myslet líp, než lidská existence. V březnu soubor připraví sólový projekt Štěpána Pechara.

Na rok 2020 připadají dvě výročí a to 125 let od založení Pražské tržnice a 6 let Jatek 78. Obě připomene představení Mimikry: Mše za duše vol.3 kosmopolitního souboru analog se základnou v Berlíně. Půjde o cirkusové vystoupení plné náročné akrobacie a kombinované s živou původní hudbou. Usmíření duší zemřelých zvířat právě na jatkách je tématem, které spojuje tvůrce s tímto prostorem.

Na listopad je naplánované vystoupení australského souboru Gravity & Other Myths, kteří přivezou jednu z jejich nejúspěšnějších inscenací A Simple Space. Zatím to vypadá, že ač je Austrálie uzavřená, měli by být puštěni ze země a představení zde odehrát.

Zajímavým počinem jistě bude kabaretní uspořádání hlediště v prosinci, kdy se vrací představení Roots. Inspirací je berlínské divadlo Chamaleon a podle principála Rosti Nováka by to měla být i pocta slavným pražským kabaretům.

Rok 2021 přinese premiéru inscenace Vrahova hygiena, která je po Amerikánce dalším společným projektem režiséra a producenta Davida Jařaba. Vchází ze stejnojmenné knihy Amélie Nothombové, věnuje se tématům patriarchální nadřazenosti elitářských mužů a klade si otázku, do jaké míry ospravedlňuje genialita lidská selhání.

Cirk La Putyka přesunul do roku 2021 projekt Cesty, který má být uveden v aréně O2 Universum v dubnu. Vzhledem k situaci se uvažuje i možném rozložení na více představení, místo plánovaných 4 až na 31. Inscenace bude provázet dějinami cirkusu u nás. Od kočovných loutkářů, přes počátky 20. století, meziválečnou avantgardu, Osvobozené divadlo, protektorát, znárodnění cirkusů, rozvoj moderní pantomimy, sametovou revoluci k založení souboru a jeho desetiletému působením s pohledem do budoucnosti.

Na červen se chystá premiéra Runners režiséra Víta Neznala, který se souborem začal spolupracovat během koronavirové krize v projektu #kulturunezastavis. Představení má být během o život, kdy pět mladých lidí vypráví příběh o snaze být šťastný v uspěchané době. Na pódiu bude obrovský běžecký pás a skupina pěti herců během představení uběhne marathon.

Na příští letní sezónu se už nyní v zahraničí vyrábí obrovské šapitó pro 500 lidí, které by mělo stát na Výstavišti. Bude to nová letní scéna Jatek 78. Na kolik nové šapitó souvisí s rekonstrukcí Pražské tržnice není úplně jasné, protože její začátek ještě není stanoven, neví se, co bude s divadelním prostorem, ale počítá se s plány spíš na rok 2022.

Na závěr jsme byli osloveni ředitelem Jatek78 Štěpánem Kubištou, abychom požádali své čtenáře, ať se nebojí a chodí do divadla.

Šárka Schmarczová