Z tiskových konferencí

Kašparovy novinky
vydáno: 27.1.2011
Divadlo v Celetné - nezávislý divadelní prostor v samém centru Prahy - je, jak diváci jistě dobře vědí, domovskou scénou pro několik profesionálních souborů. Během uplynulých více jak patnácti let se jich tu vystřídal nespočet, ale za domovský či kmenový soubor každý označí divadelní spolek Kašpar. Možná se za ty roky názvy Kašpar a Celetná staly pro leckoho synonymem, což má ale ke skutečné pravdě daleko, jde o dva subjekty. Z dalších souborů poskytuje Divadlo v Celetné zázemí pro originální pohybové divadlo Veselé skoky, dále tu působí CD 2002, doma je zde i amatérské The divadlo. Vedle nich se každý rok střídá řada účinkujících, někteří vydrží krátce, na jiné jsme si do Celetné již zvykli chodit. Například ostravské Divadlo Petra Bezruče, ústecké Činoherní studio, Západočeské divadlo Cheb vnímají právě Divadlo v Celetné jako tradiční místo pro svá hostování v Praze. Občas se na programu objeví Continuo nebo Teatr Novogo Fronta. Divadlo v Celetné je prostorem i pro různé festivaly či přehlídky a zcela se zde zabydlela tradiční víkendová představení pro děti v produkci řady souborů, jako jsou Studio Dell´arte, Damúza, Divadlo Líšeň, Divadlo loutek Ostrava, Naivní divadlo Liberec, Divadlo Drak, Divadlo Mimotaurus a další. Od podzimu do dubna každý víkend s pohádkou!

Kašpar oslaví v březnu své dvacáté narozeniny. Přestože Jakub Špalek výročí ani nechce moc rozmazávat („aby nikdo nevěděl, kolik nám je,“ poznamenal), něco málo se přece jen chystá. Vrcholným bodem třídenních oslav se má stát tzv. Ples v Kašpaře, včetně velkého bazaru či výstavy fotografií a plakátů z inscenací současných i minulých. „Kdo na akci přijde ve společenském oděvu, bude mít vstup volný,“ dělá si legraci Jakub Špalek. Na závěr oslav budou připraveny různé projekce (Kašparovo kino).

Jaro dále bude ve znamení derniér, repertoár spolku Kašpar opustí celkem sedm inscenací. Netřeba však zoufat, dvacítka dalších na repertoárů zůstává. Končit bude především celá Elsinorská trilogie, tj. inscenace Claudius a Gertruda, Hamlet, Rosencrantz a Guildenstern jsou mrtvi. Do vzpomínek rovněž budou patřit hry Černé mléko, Labyrint světa a ráj srdce, Vertigo a dokonce i legendární Richard III. s Janem Potměšilem v titulní roli. „Uzrál čas na řadu derniér, na tom není nic nezvyklého, i když ten počet je výjimečný. Už teď je zřejmé, že se to často neobejde bez slzy v oku. Osobně se nejvíc obávám toho, až skončí Richard III. Bude to jedenáct let, co ho hrajeme. S Richardem je úzce spojen kus našeho divadelního života, je svědkem našeho vzestupu, jeho nazkoušení byl pro nás obrovský krok, jeho úspěch velký dar,“ vzpomíná režisér Jakub Špalek. A dodal: „Pražská derniéra se uskuteční v květnu, definitivní v srpnu, kdy ho ještě párkrát odehrajeme na Kašperku. V září proto za námi už nechoďte s dotazy, kdy se hraje Richard (smích).“

Jakub Špalek
Jakub Špalek


Proti derniérám bude Kašpar v roce 2011 samozřejmě připravovat inscenace či projekty premiérové. Co se bude hrát, o tom nově rozhoduje dramaturgická rada ve složení dramaturgyně Lenka Bočková a režiséři Jakub Špalek, Filip Nuckolls a Alexandr Minajev.
Nejbližší premiérou bude májový speciál Draci noci (pokud vám název už něco říká, vězte, že tento speciál se představí ve zcela nové podobě) a na červen bude připraveno překvapení – inscenace s názvem Rozmarné léto - bonus. O co přesně půjde, vysvětlil Jakub Špalek: „Nápad na „bonus“ nevznikl na dramaturgické radě, ale věřte nevěřte v hledišti. Víme, že na Rozmarném létu nečekaně velké procento lidí bylo již vícekrát, nabízela se tedy příležitost pracovat s diváky, kteří naši inscenaci už velmi dobře znají.“ Bonusová inscenace má být složena z toho, co se při přípravě té původní nepovedlo, nevešlo. Příběh Rozmarného léta bude také kolektivně „dopsán“, můžeme se tak těšit na scény s hvězdičkou, nové písně, fakta historická i možné pokračování příběhu. Tento Speciál letního speciálu bude primárně určen těm, kteří si původní Rozmarné léto oblíbili (a chtějí ještě) a dále všechny ostatní, kteří to mají rádi rozmarné...

Jako první premiéru sezony 2011/12 Kašpar v režii Alexandra Minajeva připraví hru Astrid Sallbachové Baletky (text je znám spíše pod názvem Taneční hodiny). Podzim bude také ve znamení zkoušek velké rodinné inscenace. Jak pro malé, tak pro velké diváky se chystá dramatizace veselých příběhů a dobrodružství malého Mikuláše – Mikulášovy patálie René Goscinnyho. Režisér Filip Nuckolls prozradil, že malého nezbedu ztvární Matouš Ruml. Úvahy, co dál, směřují k nastudování hry z klasického dramatického odkazu (zatím neprozrazeno které).

Kašpar je znám svou zálibou v cestování, jen v loňském roce odjel přes šedesát zájezdů. A v tomto roce jich prý bude ještě o něco více! Na jaře proběhne Kašparův jihočeský výlet, Ostravský týden (hostování od 27.3. do 3.4. v Divadle Petra Bezruče a Divadle loutek), spolek opět zavítá do valašského národního divadla v Karolínce, do Brna, Prostějova, v Plzni odehraje ještě před derniérou celý projekt Elsinor i Richarda III., chystá se také do Chebu. Nebude samozřejmě chybět letní účinkování na open-air scénách, jako je hrad Kašperk (srpen – zde proběhne již zmíněná definitivní derniéra Richarda III.), vodní tvrz Vlksice u Milevska (září) či pražská open-air scéna Dívčí skok v Divoké Šárce (květen, červen).

Diváky jistě potěší, že Divadlo v Celetné, vrací do své obchodní nabídky zvýhodněnou možnost nákupu vstupenek za 99 Kč na vybraná představení spolku Kašpar (nejméně dva termíny v měsíci) – jako tzv. Kašparův dárek. Novinkou z jiného soudku jsou představení v neobvyklých časech. Divadlo v Celetné se snaží vyjít vstříc těm divákům, kteří v tradiční časy začátků divadelních představení do divadla z různých důvodů nemohou. Nejen pro ně se zavádí jedno dopolední představení měsíčně. A pro diváky, kteří půl osmou jednoduše nestíhají, budou dvakrát do měsíce (vždy ve všedních dnech) připravena představení se začátkem posunutým na 20:30 hodin.

Závěr patřil stále diskutovanému tématu financí. Jak je na tom Kašpar a Divadlo v Celetné na počátku roku 2011? „Každý student ekonomie by nám potvrdil, ať to okamžitě zavřeme,“ konstatuje Jakub Špalek. „Nejde o granty, doby, kdy kvůli rozkladu systému grantové podpory bylo potřeba jít na Mafiánské náměstí, jsou naštěstí pryč. Kašpar a Celetná jsou díky magistrátu a ministerstvu kultury nyní relativně v pohodě, ale rozpočtově nás zatěžuje ne zrovna nízké nájemné, které odvádíme Divadelnímu ústavu. A ještě více závazky z minulosti! Pořád se jak pirani vynořují důsledky toho, že jsme několikrát přežili klinickou smrt. Ale to snad ani nepište, to je naše věc a my se s ní musíme vyrovnat, diváky zajímají jiné věci než naše pirani...“

-mys-