Z tiskových konferencí

Milostný dopis divadla sobě samému
vydáno: 1.11.2016
Příběh nesmrtelné lásky milenců Romea a Julie zná jistě každý. Jak se ale rodil v hlavě slovutného mistra Williama Shakespeara, který mu vdechl život? S tímto tématem si pohrává romantická komedie Zamilovaný Shakespeare, kterou uvede Městské divadlo Brno na Činoherní scéně.

Většině diváků teď jistě naskočil stejnojmenný britsko-americký film režiséra Johna Maddena. Scénárista Marc Norman na této romantické komedii, jejímž hrdinou bude nejslavnější dramatik všech dob, pracoval už od 80. let, k realizaci však došlo až po několikaletém odkladu, výměně režiséra a především důrazném autorském vstupu renomovaného britského dramatika Toma Stopparda, který si s shakespearovskými motivy pohrává v řadě svých děl. Nicméně konec dobrý, všechno dobré: film se dočkal skvělých ohlasů diváckých i kritických a získal celkem sedm Oscarů, včetně toho za Nejlepší film roku.

vizuál k inscenaci Zamilovaný Shakespeare (foto: jef Kratochvil)
vizuál k inscenaci Zamilovaný Shakespeare (foto: jef Kratochvil)


„Móda uvádět na divadle adaptace populárních filmů je v současnosti evidentní, málokterý tam však patří tak přirozeně jako právě Zamilovaný Shakespeare, příběh, který z divadla vzešel a právem se tam zase vrací. Přesto trvalo skoro patnáct let, než autoři filmového scénáře k divadelní verzi svolili – zárukou kvality pro ně byli jednak lídři věhlasné divadelní skupiny Cheek By Jowl, režisér Declan Donnellan a scénograf Nick Ormerod, jednak dramatik Lee Hall (mimo jiné scenárista filmové i divadelní verze Billyho Elliota), který se ujal divadelní adaptace. Premiéru měl tento (slovy slavného britského kritika Michaela Billingtona) „milostný dopis divadla sobě samému“ na londýnském West Endu v červenci 2014 – jsme šťastni, že jej o pouhé dva roky později můžeme nabídnout v české premiéře našim divákům,“ říká dramaturg Jan Šotkovský. A zájem diváků je obrovský...

beseda o inscenaci Zamilovaný Shakespeare (Andrea Zelová, Aleš Slanina, Dušan Vitázek, Stano Slovák)
beseda o inscenaci Zamilovaný Shakespeare (Andrea Zelová, Aleš Slanina, Dušan Vitázek, Stano Slovák)


William Shakespeare je sice titulní postavou, ale zápletku rozhýbe žena – mladá aristokratka Viola de Lesseps, která natolik miluje divadlo, že v něm zatouží vystupovat (v době, kdy je to povoleno pouze mužům). V převleku za herce Thomase Kenta se zúčastní konkurzu na inscenaci nové Shakespearovy hry Romeo a Ethel, dcera pirátova – a získá roli Romea. Shakespeare, který je do té doby v hluboké autorské krizi (byť slíbil hned dvě hry dvěma divadlům) a stínu svého úspěšnějšího kolegy a kamaráda Christophera Marlowa, se do Violy (poté co odhalí její pravou tvář) hluboce zamiluje. Z inspirace velké lásky se pak z původně zamýšlené pirátské komedie rodí Shakespearovi pod rukama snad největší milostný příběh světové dramatiky – Romeo a Julie. Jenže Violu se její otec chystá provdat za lorda Wessexe a její a Shakespearův příběh se stává podobně komplikovaným, jako ten slavných veronských milenců...

Zamilovaného Shakespeara režíruje Stanislav Slovák, inscenaci doprovodí původní hudba Paddyho Cunneena. Scénografem je Jaroslav Milfajt a kostýmní výtvarnicí Andrea Kučerová, choreografem Michal Matěj, o hudební nastudování se postará Karel Cón. V hlavních rolích se představí Dušan Vitázek (William Shakespeare), Andrea Zelová (Viola), Aleš Slanina (Christopher Marlowe), Jiří Mach (Wessex), Alena Antalová (Chůva), Michal Isteník (Philip Henslowe) a Petr Štěpán (Ned Alleyn).

„Ctíme autory, kteří ve svém spojení jsou geniální, v naší koncepci nebudete muset hledat žádná specifika, k textu se snažíme přistupovat velmi pokorně, jen shakespearovské narážky a citáty jsme přiblížili našim reáliím či znalostem tuzemských diváků o životě a díle Williama Shakespeara. Máme to komplikované i v tom, že existuje řada různých překladů. Pokusili jsme se vytvořit, kromě toho, že půjde o divadlo na divadle, také iluzi doby nebo že Londýn může existovat i na naší Činoherní scéně. Scénografie je velmi hmotná, abych tak řekl,“ naznačuje Stano Slovák.

Součástí inscenace bude i živá hudba šestičlenného orchestru, která vychází z renesanční hudby a dobové melodiky.

Jan Šotkovský, Michal Matěj
Jan Šotkovský, Michal Matěj


Jan Šotkovský dále vzpomněl na peripetie kolem autorských práv, která na celou látku vlastní společnost Walt Disney. „Jednání o divadelním uvedení v České republice nebyla úplně jednoduchá, ale dobrá věc se nakonec podařila a smlouva byla podepsána, dokonce (alespoň co říkají dostupné údaje) půjde o kontinentální premiéru!“
Dramaturg MdB mohl také směle mentorovat, jak co „udělali v Londýně“, neboť inscenaci tam zhlédnul, avšak dle svých slov si to zakázal. „Takové máme dramaturgy,“ významně pronesl Stano Slovák. Pravidlo porušeno jednou, kdy se brněnští tvůrci u jedné scény shodli, že „takhle blbě to dělat nebudeme“.

-mys-