Počet komentářů: 0
Nový komentář

Za oponou

Muzikál Rocky se poprvé představil v ringu
[vydáno: 5.11.2016]
Další světová muzikálová pecka míří do České republiky. V březnu příštího roku vstoupí na scénu Kongresového centra Praha muzikál Rocky na motivy kultovního filmu se Sylvesterem Stallonem. Přiváží jej producentská polečnost Dark Style Agency (která mj. stojí za uvedením české verze muzikálu Mamma Mia) v licenci Stage Entertainment.

Prostředím, ale i tématem strhující muzikál Rocky měl světovou premiéru v hamburském Operettenhaus a sklidil pozitivní recenze. Na základě německého úspěchu byl v dubnu 2014 uveden na newyorské Broadwayi, kde získal 4 nominace na cenu Tony, z nichž jednu – za originální scénografii – vyhrál. Tři ocenění obdržel také v rámci prestižních Drama Desk Award a Outer Critics Circle Award, na dalších 14 trofejí byl nominován.

Petra Vraspírová, Michael Prostějovský, Michaela Nosková (foto: Michal Novák)
Petra Vraspírová, Michael Prostějovský, Michaela Nosková (foto: Michal Novák)


prezentace návrhů unikátní scénografie (foto: Michal Novák)
prezentace návrhů unikátní scénografie - Petra Vraspírová, Jiří Herold, Michaela Nosková (foto: Michal Novák)


To jsou oni, Rockyho si zahrají Peter O. Pecha nebo Jan Kříž nebo Kryštof Michal. (foto: Michal Novák)
To jsou oni, Rockyho si zahrají Peter O. Pecha nebo Jan Kříž nebo Kryštof Michal. (foto: Michal Novák)


Strhující příběh outsidera, který dostal šanci a zvítězil sám nad sebou, jistě netřeba představovat, jen připomeňme, že ocsarový film z roku 1976 odstartoval kariéru Sylvestera Stalloneho. Kolem tématu se následně objevovala řada záměrů a nakonec předloha posloužila k vytvoření velké muzikálové show. Původní hudbu k muzikálu Rocky zkomponoval Stephen Flaherty, texty napsala Lynn Ahrens, což je mimořádně silný tvůrčí tandem. Autorem libreta je Thomas Meehan, který napsal mj. předlohy k muzikálům The Producers a Hairspray.

Inspirující příběh o odvaze a vytrvalosti umocňuje působivá hudba, včetně původních hitparádových hitů „Eye of the Tiger“ a „Gonna Fly Now“, které byly nominovány na Oscara za nejlepší filmovou píseň. To, jestli zazní v angličtině nebo v češtině, je momentálně ještě předmětem jednání.

Jan Kříž, Kryštof Michal, Michaela Nosková (foto: Michal Novák)
Jan Kříž, Kryštof Michal, Michaela Nosková (foto: Michal Novák)


Režií českého zpracování je pověřen německý režisér Christoph Drewitz, který se podílel také na verzích muzikálu Rocky pro Broadway a Hamburk.

Nelehký úkol na sebe vzal Michael Prostějovský, který je autorem českých textů. „Byla to pro mě velká zkouška, postavy totiž mluví ve slangu. I já tedy slova převádím do hovorové mluvy, která by měla korespondovat s tím, co ty postavy cítí, jak jednají nebo i jak vypadají. Až při korepeticích poznáme, zdali převedení do češtiny funguje, diskutujeme případné doladění. Je to týmová práce a až na konci té cesty se dá mluvit o české verzi muzikálu.“

Jan Kříž, Michaela Nosková (foto: Michal Novák)
Jan Kříž, Michaela Nosková (foto: Michal Novák)


Již nyní můžeme prozradit jména tří herců-zpěváků, kteří byli obsazeni do titulní role. Jsou jimi Jan Kříž, Peter O. Pecha a Kryštof Michal (bývalý frontman Support Lesbiens, nyní působící ve skupině Portless). „Hodně dlouho jsem nabídky z muzikálového prostředí odmítal. Nikdy jsem se moc necítil jako muzikálový typ a byl jsem šťastný, že mám kapelu (kdysi Support Lesbiens, dnes Portless), které to šlape. Ale takováto nabídka se odmítnout nedá... vždyť Rocky byla jedna z ikon našeho mladí! Možná na mě ta role celou dobu čekala,“ vysvětlil zpěvák, který se v mládí připravoval na kariéru vrcholového sportovce.

Petra Vraspírová, Peter O. Pecha, Jan Kříž, Michaela Nosková (foto: Michal Novák)
Petra Vraspírová, Peter O. Pecha, Jan Kříž, Michaela Nosková (foto: Michal Novák)


Velkolepou podívanou graduje vedle světelných efektů především unikátní scénografie, která v českých muzikálech dosud nebyla k vidění. Zajímavostí je, že držitele vstupenek kategorie „Golden Circle“ se během druhé poloviny představení přesunou na vyhrazená místa na tribuně přímo na jevišti a finální zápas hlavního hrdiny s Apollem si tak vychutnají na dosah ruky.

„Scénografie je opravdu úžasná, velká, takovou jsme tady ještě neměli. Obsahuje dokonce dva ringy a celkem dvanáct obřích staveb, až osm a půl metru vysokých, většina segmentů bude navíc „jezdit“. Větší jeviště než v Kongresovém centru u nás asi nenajdete. Ale i tak úpravy budou nezbytné a celou scénu budeme muset postavit cvičně někde mimo, abychom vše připravili do nejmenších detailů, i s ohledem na maximální bezpečnost. Hlediště otevřeme v maximální kapacitě, čili pro 2700 diváků,“ vysvětluje výkonný producent Jiří Herold.

nezbytné selfie (foto: Michal Novák)
nezbytné selfie (foto: Michal Novák)


U takového muzikálu nepřekvapí, že choreografie bude dvojího druhu, tedy taneční (většinou pro dámskou část company) a zásadní budou choreografie řekněme soubojové. Aktéry nutně čekají speciální tréninky...

„Příprava začala, běhám denně 10 kilometrů, začínám i s boxerskou průpravou,“ nechal se slyšet Kryštof Michal.
Jan Kříž, který ví, do čeho jde, neboť hamburskou inscenaci viděl, na to jde zvolna: „Začínám postupně, mám za sebou zatím pět šest tréninků a docela mě to baví.“
„Já dneska vstával v 5:30 a vyběhl si nad ránem letenské schody. Pes byl ale rychlejší...,“ směje se Peter O. Pecha.

(foto: Michal Novák)
(foto: Michal Novák)


-mys-Komentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.