Počet komentářů: 0
Nový komentář

Za oponou

První ročník letního divadelního hraní na zámku Mělník
[vydáno: 2.7.2019]
Letos se poprvé uskuteční letní divadelní přehlídka repertoáru nového pražského Divadla Na Maninách na zámku Mělník. Pokud se tedy budete chtít osvěžit divadlem přímo v historické části tohoto středočeského města a spojit kulturu i s výletem, je tento festival určen přímo vám.

První ročník proběhne od 12. do 19. července 2019. Na jaké inscenace se můžete těšit? Ze všech jmenujme například úspěšné komedie souboru Indigo Company Dokonalá svatba (14. 7.) a Jak je důležité býti (s) Filipem (12. 7.) či pohádku Princezna na ocet (13. 7.).


Pavel Batěk a Otakar Brousek ml. v inscenaci Hra se smrtí
Pavel Batěk a Otakar Brousek ml. v inscenaci Hra se smrtí (foto: archiv Divadla Na Maninách)


Na Letní scéně Zámku Mělník se představí i nejnovější inscenace Divadla Na Maninách Hra se smrtí, která měla v režii Tomáše Vondrovice premiéru na konci letošního května. V hlavních úlohách se představí Otakar Brousek ml. a Pavel Batěk, který hraje dvojroli. „Hra mě oslovila svojí zajímavou zápletkou, a to především soubojem dvou mužů, kteří spolu bojují o jednu ženu. Hrají na sebe podivné hry, až začne jít doslova o život,“ přibližuje hlavní zápletku Pavel Batěk.

A jak tuto novinku přibližuje oficiální anotace divadla? Hra se smrtí je napínavá a rafinovaná komedie. Souboj dvou rovnocenných hráčů – manžela a milence – o lásku nepřítomné dámy. Střet dvou světů a dvou inteligencí: kdo a za jakou cenu zvítězí? Oba hrají doslova nejvyšší hru na kočku a myš, pouze nevíme, kdo je kdo...

Pro Pavla Baťka nejde o první setkání s Otakarem Brouskem ml. „Seznámili jsme se v době, kdy přicházel do Divadla na Vinohradech a já zrovna odcházel do Národního divadla. Vlastně jsme se míjeli, stihli jsme si spolu zahrát jen v jedné inscenaci, kde jsme měli na jevišti snad jen jeden dialog. Během zkoušení jsem poznal, že je to fajn člověk, a tak jsem do téhle práce rád šel,“ vzpomíná Pavel Batěk.

A jak přesně došlo ke vzniku inscenace Hry se smrtí? „Oslovil mě pan Dušek z Divadla Na Maninách. Já se naopak zase znal s Tomášem Vondrovicem, režisérem inscenace, se kterým jsme už dlouho mluvili o tom, že bychom spolu chtěli něco udělat. Tak jsme si s panem Duškem domluvili společnou schůzku a během ní se dohodli na spolupráci. Pátrali jsme pak po nějaké hře, až nám dal jeden kamarád tip právě na hru Anthony Shaffera Hra se smrtí. Tomáš si přečetl všechny její možné verze, upravil ji a trochu přepsal. Oslovovali jsme vlastně navzájem, až jsme došli k tomuto výsledku,“ popisuje genezi inscenace herec, který je ve stálém angažmá pražského Národního divadla.

Závěrečná otázka směřovala právě k letnímu hraní pod hvězdnou oblohou. Zajímalo nás, zda má Pavel už nějaké inscenace s hraním v plenéru. „V Divadle Příbram hrajeme už asi pět šest let muzikál Balada pro banditu a vždycky v červnu s ním vystupujeme pod širákem, což mám osobně moc rád, akorát se to musí umět dobře připravit. Bohužel se někdy stane, že jde o tak polní podmínky, až je to kolikrát zbytečné, na úkor kvality. Také se mi líbí víc, když se hraje za tmy, čímž představení dostane patřičnou atmosféru. Škoda, že se začíná většinou moc brzy, takže se první část hraje ještě za světla. Jenže s tím se nedá nic moc dělat, lidi by se nedostali včas domů. Ale i tak to stojí vždycky určitě za to,“ uzavírá vyprávění Pavel Batěk, kterého po prázdninách čeká na scéně Národního divadla zkoušení nové inscenace Král Oidipús v režii Jana Friče.

Alexej Pyško a Jana Janěková v inscenaci Cena za něžnost
Alexej Pyško a Jana Janěková v inscenaci Cena za něžnost (foto: archiv Divadla Na Maninách)


A další představení Letní scény Zámku Mělník? Commedia finita (13. 7.) v hlavní roli s operní pěvkyní Andreou Kalivodovou, Cena za něžnost (15. 7.), což je jediná inscenace, v níž můžete po delší době na jevišti vidět Janu Janěkovou st., či hra s Miroslavem Táborským a Jitkou Ježkovou A na hrušce sedí diktátor (17. 7.) nebo Slečna Julie (18. 7.) s Janem Révaiem a Luciou Jagerčíkovou. Závěr divadelní přehlídky bude patřit komedii Nebyla to pátá, byla to devátá (19. 7.), kterou před patnácti lety s Janou Švandovou, Rudolfem Hrušínským a Josefem Cardou nastudoval Jiří Menzel.

Vstupenky lze na všechna představení rezervovat na webu: https://vstupenky.ticket-art.cz


zpracoval: Jiří LandaKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.