Z tiskových konferencí

Sherlock Holmes vstoupí na karlínské jeviště
vydáno: 4.4.2018
První zkoušky holmesovského muzikálu mají za sebou herci v Hudebním divadle Karlín. Do premiéry je ještě dlouhá doba (je ohlášena na 18. října tohoto roku), potenciál díla Ondřeje G. Brzobohatého je však natolik obrovský, že se vzpírá kvapné práci a nikdo ze zúčastněných si nedovolí přípravu podcenit. Navíc nestává se často, že se jevištní realizace dočká původní český muzikál, ten připravuje americký režisér, hudebního nastudování se ujal umělec původem z Japonska a s náročnými požadavky švýcarské choreografky (žijící v New Yorku) se účinkující již seznámili na konkurzech.

Ondřej G. Brzobohatý, Vojtěch Dyk
Ondřej G. Brzobohatý, Vojtěch Dyk


Muzikál Legenda jménem Holmes, který se humornou formou opírá o slávu legendárního detektiva Sherlocka Holmese a životní peripetie jeho autora, spisovatele Sira Arthura Conana Doyla, bude mít v Hudebním divadle Karlín světovou premiéru. Hudbu, texty písní i libreto napsal neobyčejně všestranný Ondřej G. Brzobohatý a hlavní dvojroli Sherlocka Holmese a Sira Arthura Conana Doyla budou alternovat Vojtěch Dyk a Lukáš Janota – ten je z mnoha rolí znám především divákům Městského divadla Brno. V dalších větších rolích se představí Aleš Háma nebo Denny Ratajský, Anna Fialová nebo Kristýna Daňhelová, Ivana Chýlková nebo Jaroslava Kretschmerová, Jan Sklenář nebo Petr Vaněk a Filip Rajmont.

na tiskovém setkání v Theatro music clubu
na tiskovém setkání v Theatro music clubu


„Nebývá obvyklé, že jeden autor připraví všechny tři pilíře muzikálové inscenace, tedy libreto, hudbu i otextování písní. Bohatší už to být nemohlo,“ podotkl s úsměvem dramaturg Adam Novák.

Režisérem muzikálu je Gabriel Barre, který po inscenacích Jesus Christ Superstar a Carmen byl vedením Hudebního divadla Karlín přizván k již třetí spolupráci.

Ivana Chýlková
Ivana Chýlková


Podle slov ředitele Hudebního divadla Karlín Egona Kulhánka se ne každému původnímu dílu podaří vzbudit takové očekávání a hlavně nadšení u herců. „Když v divadle stojíme před rozhodnutím, s čím předstoupíme před diváky, je vždy jednodušší, když se na muzikál můžeme jet podívat někam do světa. U původního díla je to složitější, inscenace vzniká od myšlenky a už někdy tam musí přijít rozhodnutí. Je to v jistém smyslu práce dobrodružnější a napínavější. Neříkám, že nabídky nepřicházejí, často ale mají formát skici nebo dvoustránkové synopse, což mi úplně nestačí. Ondra Brzobohatý přinesl padesátistránkový materiál… Do jeho holmesovského muzikálu jsem se od začátku zamiloval a těším se, že mu v Karlíně dáme opravdu krásnou podobu s výbornými herci, živým orchestrem pod taktovkou Chuheie Iwasakiho, výpravnou scénografií, jevištními triky, dokonce i s bojovými scénami..“

umělecký šéf HDK Pavel Polák, ředitel HDK Egon Kulhánek
umělecký šéf HDK Pavel Polák a ředitel HDK Egon Kulhánek


„Holmes zřejmě dokáže lidi úžasně spojit, netušil jsem, že to bude mít takovou odezvu. A bez jakékoli nadsázky přiznávám, jak moc jsem šťastný, že si mohu na tomto nádherném jevišti, kde hrál velké role můj otec, splnit sen a uvést zde své dílo. A to s nejlepším obsazením, jaké si dovedu představit,“ řekl Ondřej G. Brzobohatý.


O čem muzikál je? Mnohé napoví fakt, že herci budou ztvárňovat dvojrole. Vypráví o snaze spisovatele Arthura Conana Doyla oprostit se ze zajetí stínu proslulého detektiva, jehož svým dílem stvořil. Vysvobození vidí ve smrti své nejslavnější literární postavy. Důležitou roli v tom sehraje i postava Doylova vydavatele Virgila Cromwella, která je zcela smyšlená, zatímco ostatní postavy se více či méně opírají o reálné předlohy.

Vojtěch Dyk, Ivana Chýlková
Vojtěch Dyk, Ivana Chýlková


„Ano, v reálných konturách se skutečně Arthur Conan Doyle na jistou dobu zbavil Sherlocka Holmese, když ho nechal utonout v hlubinách Riechbašských vodopádů v povídce Poslední případ, nicméně ho k tomu nikdy nevedly tak extrémní pohnutky, které jsem si dovolil trochu výstředně, zato s obdivnou láskou k jeho odkazu, ztvárnit v mém muzikálu. Řada postav má rovněž reálný základ, jako třeba Louisa Hawkins, která byla opravdovou družkou Sira Arthura Conana Doyla. Doktor Sigmund Freud rovněž tak existoval, ačkoliv se o jejich přátelství s Doylem nikde nic neuvádí, není ani vyloučeno, že nemohlo existovat, jelikož oba pánové žili ve stejné době. Jediná postava Virgila Cromwella, vydavatele, je smyšlená, ale nebýt ji, nemohl by muzikál obsahovat onu dramatickou zápletku, kterou je třeba brát s nadsázkou a humorem jako uměleckou licenci, nikoli jako popis skutečných historických reálií,“ přibližuje autor muzikálu.

Vojtěch Dyk
Vojtěch Dyk


Podle Ondřeje G. Brzobohatého cílem inscenace je, aby se divák zasmál, dojal, možná i trochu poučil, ale hlavně se po celou dobu královsky bavil. Prozradíme také, že postava Sherlocka Holmese se ne vždy bude držet svého tolik typického charakteru a projevu, ale občas nečekaně vybočí i do jiné, pro diváka však stále sympatické polohy.

Ondřej G. Brzobohatý, Vojtěch Dyk
Ondřej G. Brzobohatý, Vojtěch Dyk


„Už teď můžu říci, že zkoušíme ne ledajaký, ale kultovní muzikál. Proto toto označení máme i na plakátech,“ usmívá se představitel hlavní role Vojtěch Dyk. Těžko ale říct, zda tím jen potvrdil lehkou reklamní provokaci, nebo se také podivil nad nesmyslem, který se na plakátu, anoncujícího teprve světovou premiéru, objevil. Ovšem i z nesmyslu se dá udělat přívlastek pro budoucí úspěšný muzikál. Tak to chodí…

Ondřej G. Brzobohatý
Ondřej G. Brzobohatý


.....
foto: Michal Novák