Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva z...
Svět a divadlo

Ceny divadelní kritiky 2019 - nominace
[10.2.2020]
28. ročník cen udílených na základě ankety časopisu Svět a divadlo
(dříve nazývaných Ceny Alfréda Radoka)

Slavnostní večer spojený s předáváním CEN DIVADELNÍ KRITIKY za rok 2019 proběhne v pondělí 16. března 2020 od 19:30 v Divadle Komedie. Večerem budou provázet Kryštof Krhojvák, Milan Vedral a Štěpán Lustyk.

NOMINACE:

INSCENACE ROKU 2019

TOMÁŠ DIANIŠKA: TRANSKY, BODY, VTEŘINY
režie T.Dianiška, dramaturgie Kateřina Menclerová a David Košťák, výprava Lenka Odvárková, hudba Matej Štesko a výběr, Divadlo Petra Bezruče Ostrava, premiéra 25.1.2019

KAREL JAROMÍR ERBEN: KYTICE
dramatizace Martin Kukučka, Lukáš Trpišovský a Ilona Smejkalová, režie SKUTR, dramaturgie Ilona Smejkalová, scéna Jakub Kopecký, kostýmy Simona Rybáková, hudba Petr Kaláb, pohybová spolupráce Jan Kodet, světelný design SKUTR a J.Kopecký, video Erik Bartoš, Národní divadlo Praha, premiéra 28.2.2019

ANNA KLIMEŠOVÁ, PETR ERBES: VLADAŘ
podle Niccola Machiavelliho, režie A.Klimešová, dramaturgie P.Erbes, výprava Klára Fleková, hudba Michal Cáb, Městská divadla pražská - Komedie, premiéra 16.03.2019

ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON ROKU 2019

TEREZA DOČKALOVÁ (MEFISTOFELES)
Goethe: Faust, režie Jan Klata, Divadlo pod Palmovkou Praha

RADKA FIDLEROVÁ (MARKÉTA RAKOUSKÁ, FRANZ GRILLPARZER a PALTRAM VATZO)
Grillparzer: Sláva a pád krále Otakara, režie Michal Hába, Městská divadla pražská - Komedie

ERIKA STÁRKOVÁ (DÍVKA)
Bowie, Walsh: Lazarus, režie Marián Amsler, Městská divadla pražská - Komedie

MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON ROKU 2019

JAKUB ALBRECHT (BEZRUKÝ FRANTÍK)
Dianiška, Orozovič: Bezruký Frantík, režie F.X.Kalba, Divadlo pod Palmovkou Praha

JAKUB BURÝŠEK (ZDENA KOUBKOVÁ)
Dianiška: Transky, body, vteřiny, režie Tomáš Dianiška, Divadlo Petra Bezruče Ostrava

MILOSLAV KÖNIG (TOMÁŠ STOCKMANN a PETR STOCKMAN)
Nepřítel lidu, podle Henrika Ibsena, scénář a režie Michal Hába, Městská divadla pražská - Komedie

DIVADLO ROKU 2019

DIVADLO PETRA BEZRUČE OSTRAVA
HADIVADLO BRNO
MĚSTSKÁ DIVADLA PRAŽSKÁ

POPRVÉ UVEDENÁ ČESKÁ HRA ROKU 2019

TOMÁŠ DIANIŠKA: TRANSKY, BODY, VTEŘINY
uvedlo Divadlo Petra Bezruče Ostrava, režie T.Dianiška, dramaturgie Kateřina Menclerová a David Košťák

TOMÁŠ DIANIŠKA, IGOR OROZOVIČ: BEZRUKÝ FRANTÍK
uvedlo Divadlo pod Palmovkou Praha, režie F.X.Kalba, dramaturgická spolupráce Ladislav Stýblo

BARBORA HANČILOVÁ: ZA DVEŘMI
uvedlo Divadlo na Vinohradech, režie Barbora Mašková, dramaturgie Vladimír Čepek

SCÉNOGRAFIE ROKU 2019

ANETA GRŇÁKOVÁ, ANNA HRUŠKOVÁ, PAVLA KAMANOVÁ, IVANA KANNHÄUSEROVÁ, KAMILA POLÍVKOVÁ, ANTONÍN ŠILAR, JÁN TEREBA, JANA ŠPALOVÁ, JITKA POSPÍŠILOVÁ (scénografie a kostýmy)
Cedó, Yago, Nováková, Košťák: CAMP Q, režie Martina Schlegelová, Ivo Kristián Kubák, Petr Hašek a Tomáš Loužný, koprodukce Divadla Letí, souboru Tygr v tísni a Jihočeského divadla České Budějovice

JAKUB KOPECKÝ (scéna)
Erben: Kytice, režie SKUTR, Národní divadlo Praha

ROBERT SMOLÍK (výprava)
Vít Peřina a kol.: Šššš. Šššš. Hůůů. Haf!, režie Michaela Homolová, Naivní divadlo Liberec

HUDBA ROKU 2019

IVAN ACHER
Otčenášek: Romeo, Julie a tma, režie Hana Burešová, Divadlo v Dlouhé Praha

ALEŠ BŘEZINA a CLARINET FACTORY
Trmíková: Pan Pros /slova, která mi nepatří/, režie Jan Nebeský, Divadelní spolek Jedl Praha

JAN HOVORKA A MAREK URBÁNEK
Döblin: Berlín Alexanderplatz, režie a dramaturgie Ivo Kristián Kubák a Marie Nováková, Tygr v tísni Praha

TOMÁŠ VTÍPIL
Büchner, Bambušek: Woyzeck, režie Miroslav Bambušek, HaDivadlo Brno

TALENT ROKU 2019

JAKUB BURÝŠEK (herec)
MARK KRISTIÁN HOCHMAN (herec)
ANNA KLIMEŠOVÁ (režisérka)

V neoceňované kategorii „největší zážitek ze zahraničního divadla“ se na prvním místě v anketě umístilo Grillparzerovo Štěstí a pád krále Otakara (režie Dušan D.Pařízek, Volkstheater Wien), uvedené na Pražském divadelním festivalu německého jazyka.

Ankety časopisu Svět a divadlo se tentokrát zúčastnilo 82 kritiků: Zuzana Augustová, Svatava Barančicová, Anežka Berčíková, Pavla Bergmannová, Tomáš Blatný, Veronika Boušová, Jan Dehner, Lucie Dercsényiová, Veronika Drábková, Věra Drápelová, Lukáš Dubský, Petr Dvořák, Barbora Etlíková, Marina Feltlová, Helena Grégrová, Jan Grulich, Helena Havlíková, Lucie Hayashi, Josef Herman, Lukáš Holubec, Saša Hrbotický, Radmila Hrdinová, David Chaloupka, Olga Janáčková, Kateřina Jírová, Vladimír Just, Jan Kerbr, Pavel Klusák, Kateřina Korychová, Karel Král, Blanka Křivánková, Jiří P. Kříž, Radka Kunderová, Kateřina Kykalová, Jiří Landa, Eva Langšádlová, Tatjana Lazorčáková, Rudolf Leška, Kateřina Lešková Dolenská, Otto Linhart, Barbora Liška, Marek Lollok, Marcela Magdová, Martin Macháček, Jana Machalická, Nina Malíková, Lubomír Mareček, Vladimír Mikulka, Josef Mlejnek, Michal Novák, Jana Paterová, Honza Petružela, Eliška Raiterová, Kateřina Rathouská, Marie Reslová, Jan Rossa, Josef Rubeš, Jaroslav Someš, Jana Soprová, Tomáš Stanislavčík, Karolína Stehlíková, Peter Stoličný, Michaela Svobodová, Tereza Šafářová, Lenka Šaldová, Pavel Širmer, Jakub Škorpil, Ema Šlechtová, Jitka Šotkovská, Gabriela Špalková, Tomáš Šťástka, Veronika Štefanová, Martin J.Švejda, Zdeněk A.Tichý, Roman Vašek, Zuzana Vojtíšková, Ladislav Vrchovský, Petra Zachatá, Vít Závodský, Marie Zdeňková, Alena Zemančíková, Ivan Žáček


STATISTIKY
Nejvíc nominací – pět – mají ostravské Divadlo Petra Bezruče a Městská divadla pražská (z toho 4 Divadlo Komedie), třetí jsou Divadlo pod Palmovkou a HaDivadlo s třemi nominacemi. Pražské scény mají tentokrát 14 nominací, následuje Ostrava (5), Brno (3) a České Budějovice s Libercem (po 1).
Hlasy v anketě dostalo 78 inscenací, 64 ženských hereckých výkonů, 82 mužských hereckých výkonů, 33 divadel, 41 poprvé uvedených českých her, 75 scénografií, 50 hudeb a 54 talentů roku.
.



Komentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.