Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva z...
Divadlo Letí

Divadlo LETÍ oslaví 15 let
[23.10.2019]
Divadlo LETÍ oslaví v roce 2020 patnáct let své existence a rozhodlo se pro netradiční oslavu. V průběhu roku uvede tři nové inscenace původních textů režisérů Daniela Špinara, Mariána Amslera a Kashy Jandáčkové. Novinky chystá také na poli scénických čtení.

Divadlo LETÍ pro jubilejní sezónu oslovilo tři české a slovenské režiséry, aby napsali a inscenovali novou hru. Prvním z nich bude v lednu Daniel Špinar, druhým v červnu Marián Amsler a třetí bude v listopadu mladá režisérka Kasha Jandáčková (která na sebe upozornila už svým autorským debutem Ve dne v noci v pražském NOD). Texty budou vznikat v úzké spolupráci s dramaturgy divadla Davidem Košťákem a Marií Špalovou. Cílem je vytvořit nikoli čistě autorské projekty, ale texty, které by bylo možné přenést i do jiných inscenací.

Za dobu své existence iniciovalo Divadlo LETÍ vznik několika pozoruhodných českých her (např. Olga. Horrory z Hrádečku Anny Saavedry, Zpověď masochisty Romana Sikory nebo Poker Face Petra Kolečka). Pro LETÍ napsala nové hry i řada zahraničních autorů, jako jsou Joe Penhall, David Gieselmann, Bernhard Studlar, Claudia Cedó nebo Joan Yago. Divadlo se také zapojilo do několika zahraničních projektů, které se soustřeďují na rozvíjení evropské dramatiky (After the Wall, Generation Icons), v poslední době se stalo českým ambasadorem v prestižní evropské síti Fabulamundi, kde prezentuje české dramatiky (díky této síti se nových zahraničních inscenací dočkaly např. hry Davida Košťáka, Romana Sikory, Jaroslava Rudiše i Petra Zelenky).
…….

Daniel Špinar: HOMO´40
Po více než deseti letech se na pozici autora i režiséra do Divadla LETÍ opět vrací Daniel Špinar se svým původním textem, který volně naváže na jeho autorskou prvotinu HOMO’06. Generace, která má svůj coming out již pár let za sebou, přichází se zpovědí ze života pražské LGBT komunity, jež občas dokáže být stejně tak nepřívětivá jako většinová společnost. Jaké překážky nám do cesty skutečně staví ostatní a jaké pocházejí z naší vlastní hlavy? Satirická hra o gayích po čtyřicítce střílí do vlastních řad a poukazuje na kostlivce, kteří se stále rádi vracejí do již jednou otevřených skříní.
hrají: Michal Kern, Tomáš Kobr, Radim Vizváry
premiéra 21. ledna 2020


Marián Amsler a kol.: GRETA
Autorská inscenace Divadla LETÍ v režii Mariána Amslera s názvem Greta, která se bude věnovat nejen Gretě Thunberg, ale především otázkám přijetí zodpovědnosti na bázi společenské, politické i osobní, se od května 2020 vydá na dobrodružnou cestu po uhlíkových stopách, plastových vodách až do hořících pralesů. O klimatické změně se dozvěděla poprvé, když jí bylo osm let. Nechápala, proč nikdo ten problém neřeší. V jedenácti letech upadla do depresí a přestala mluvit. Později jí byly diagnostikovány Aspergerův syndrom, obsedantně kompulzivní porucha a selektivní mutismus. Sama říká, že díky selektivnímu mutismu mluví, jen když je to potřeba. V patnácti letech už promluvit musela a stala se celosvětovým symbolem boje proti změně klimatu. Skutečně musel svět čekat na iniciativu patnáctileté dívky? Podaří se Gretě Thunberg dosáhnout toho, aby ekologii začali seriózně vnímat i vrcholní politici? Nebo je to jen oběť „klimatické mafie“?
premiéra 22. května 2020

Kasha Jandáčková: How deep are you? (pracovní název)
Nelze jít mezi lidi, úsměv vyžaduje až příliš sil, těžko se i dýchá, co když ale existuje způsob života, kde se dá tomuto všemu vyhnout? Původní text Kashy Jandáčkové objevuje podmořské korály odumřelých e-mailových schránek a věčná úložiště, kam se lze uchýlit ještě před smrtí. Deprese není jevem, který by přinesl moderní věk. Její podoby se však s dobou proměňují, stejně jako strategie, jak ji skrývat, či jí čelit. O sociálních sítích se mluví jako o prostoru, kde lze žít fiktivní život, kde lze vytvořit alternativní realitu vůči naší každodennosti. Text s pracovním názvem How deep are you? však objevuje utopický svět, v němž lze z avataru udělat jedinou naší přežívající identitu. Otázka již nezní, zda jsme se narodili do správného těla, ale zda nějaké tělo vůbec k životu potřebujeme.
premiéra v říjnu 2020
…….

Večeře s novou hrou a Nové hry ve veřejném prostoru
Již od svého vzniku v roce 2015 se LETÍ, vedle klasických inscenací, věnovalo propagaci současné české i zahraniční dramatiky formou seriálu scénických skic 8@8. Během patnácti let existence tohoto projektu bylo představeno celkem 105 nejnovějších her, přičemž některé vznikly přímo pro tuto příležitost. Projekt 8@8 byl platformou jak pro diváky „s vášní pro novou hru“, tak pro dramaturgy a divadelní odborníky. V prosinci 2019 však proběhne jeho úplně poslední díl.

„Scénické skici nebo inscenovaná čtení se dnes staly běžnou divadelní formou, kterou řada divadel představuje současné texty, proto je na čase, aby LETÍ hledalo nové cesty. Seriál 8@8 tedy po patnácti letech ukončíme a v následujících dvou letech budeme hledat nové formáty. Velmi se nám v tomto ohledu osvědčil formát divadelních večeří, takže v něm budeme určitě pokračovat. Ale budou i další novinky…,“ vysvětluje Martina Schlegelová, umělecká šéfová Divadla Letí.

První Večeře s novou hrou, kde diváci mohou během tříchodového menu zhlédnout několik scénických skic zakomponovaných tématicky do jednoho celistvého zážitku, proběhne již 17. února 2020 v režii Lukáše Kopeckého. Mimo to bude dvakrát ročně uvedeno několik her vždy novou, originální formou např. audiowalk, site-specific v nedivadelním veřejném prostoru atd.
…….

ÚPLNĚ POSLEDNÍ DÍL CYKLU 8@8
Volker Schmidt: TEXTILNÍ TRILOGIE + krátké environmentální hry projektu Climate Change Theatre Action
Trilogie Volkera Schmidta, kterou rakouský autor vytvářel v letech 2007 - 2017, představuje obsáhlý, provokativní a inspirativní pohled na stav současného globalizovaného světa. Hrdinkami třídílného dramatu jsou rakouské šičky Liesl, Kathi a Hanni, které jednou „v budoucnu, až se všechno otočí“ pracují ve Vídni či v jiném podobném evropském velkoměstě v textilní továrně v nelidských podmínkách za minimální mzdu. Hra, která jako hlavní téma představuje otázku sociální nerovnosti, neprostupnosti, moderního otroctví a postavení ženy, těží především z dystopické představy změny světových hospodářských podmínek, kdy Evropa ztratí své postavení a stane se jen levnou pracovní silou pro teď už vyspělé země dosavadního třetího světa.
V rámci večera představíme také několik krátkých textů mezinárodního projektu Climate Change Theatre Action, v rámci něhož padesát současných dramatiků napsalo krátké hry o tématu klimatických změn. Doufáme, že ekologie a klimatické změny se stanou seriózními tématy nejen pro celou společnost, ale i pro vrcholné politiky! Pojďte do toho s námi!
Režie: Martina Schlegelová
12. 12. 2019 20:00 ve Vile Štvanice


zdroj zprávy: Barbora JakubcováKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.