Zpráva

Divadlo LETÍ uvede premiéru na Letní scéně Štvanice
vydáno: 1.6.2020
Po dlouhém období karantény bude Divadlo LETÍ opět hrát naživo. Pro diváky chystá na nové Letní scéně Štvanice mimo jiné i premiéru inscenace Greta v režii Mariána Amslera.

Letní scéna Štvanice pod Hlávkovým mostem vzniká ve spolupráci souborů LETÍ, Tygr v tísni a Geisslers Hofcomoedianten, neboť za současných nařízení by hrát uvnitř Divadla VILA Štvanice znamenalo hrát pro deset až patnáct diváků. Stabilní venkovní scéna, která bude v provozu celé léto, se navíc otevře i dalším divadlům, a nabídne tak hrací prostor pro spřátelená nezávislá divadla.

„Dát nezávislým divadlům v tomto těžkém období možnost hrát bylo pro nás naprosto zásadní. Sami nemůžeme využít naše vnitřní prostory, protože dle současných nařízení bychom zvládli usadit okolo deseti až patnácti diváků. Víme, že mnoho nezávislých souborů je na tom podobně jako my, proto přišel nápad letní scény. Chceme, aby se během těch necelých třech měsíců stal ostrov zázemím pro všechny soubory, které přišly o možnost hrát,“ vysvětluje ideu vzniku Letní scény Štvanice ředitel Divadla VILA Štvanice Ivo Kristián Kubák.

Co uvede LETÍ na letní scéně?

Stěžejním bodem účasti Divadla LETÍ na Letní scéně Štvanice bude uvedení premiéry inscenace Greta v režii Mariána Amslera, který s LETÍ spolupracuje od jeho založení. Z jeho dalších inscenací na letní scéně budete moci zhlédnout již kultovní Small Town Boy, hned třikrát během celého léta.. Dále chystáme představení inscenace HOMO 40 v režii Daniela Špinara. Tato satirická komedie o gayích po čtyřicítce měla premiéru v lednu, jde tedy o dosud nejnovější inscenaci z repertoáru Divadla LETÍ.

Další plánovaná událost na Letní scéně bude v srpnu "Večeře s novou hrou", oblíbený a prověřený formát, kdy divákům během slavnostního večera nabízíme nejen ochutnávku toho nejlepšího ze současné dramatiky, ale servírujeme i tříchodové menu. Během slavnostního večera proběhne předávání Ceny Evalda Schorma, kterou organizuje agentura DILIA. Cena je udělována studentům vysokých škol za napsání původní hry, dramatizaci či překlad.

Premiéra inscenace Greta

Divadlo LETÍ slaví v roce 2020 patnáct let své existence a své narozeniny se rozhodlo oslavit netradičně. Požádalo tři české a slovenské režiséry, aby napsali a inscenovali novou hru. Cílem je vytvořit nikoli čistě autorské projekty, ale texty, které by bylo možné přenést i do jiných inscenací. Po Danielu Špinarovi, který uvedl svou autorskou inscenaci HOMO 40, přichází na řadu Marián Amsler, který má ve spolupráci s dramaturgyní Marií Špalovou na svém kontě několik autorských divadelních textů (On – HaDivadlo, Praha Letí – Divadlo LETÍ, (bez)mocní a Strachopudi – Divadlo DPM).

Tématem autorské inscenace se stala problematika klimatických změn. Dramaturgyně Marie Špalová, vysvětluje proč: „LETÍ se ve své dramaturgii dlouhodobě věnuje aktuálním společenským problémům. A co může být aktuálnějšího, než téma ekologie. Už několik let s Mariánem Amslerem hledáme text, který by se tomuto tématu věnoval. Zatím jsme nenašli žádný, který by nás zaujal, tak jsme se rozhodli napsat původní hru. Inspirace novodobým symbolem, náctiletou ekologickou aktivistkou Gretou Thunberg se nabízí, a to hned z několika důvodů. Zajímá nás proces, díky kterému se stala mluvčí ekologického aktivismu, v posledních měsících doslova ikonou, z jedné strany zbožňovanou, z druhé nenáviděnou. Zajímá nás, do jaké míry rozdělila společnost, do jaké míry stojí za její popularitou marketingové strategie různých zájmových skupin, jak vlastně funguje novodobý aktivismus a má-li možnost ovlivnit skutečné dění ve světě. A v neposlední řadě je sama Greta Thunberg zajímavou osobností, a to nejen díky svým rodičům (matce – operní pěvkyni a otci – herci) či diagnostikovanému Asperegerovu syndromu a obsedantně kompulsivní poruše. Greta Thunberg je zkrátka novodobým symbolem, který bychom se rádi pokusili v nově vznikající inscenaci pojmenovat.“

Autor a režisér, Marián Amsler přibližuje své motivace při vzniku textu: „Greta je celosvětový fenomén, holčička, která si sedla na náměstí s transparentem a postupně se k ní přidali tisíce lidí. Je důkazem, že žádný člověk není tak malý, aby nemohl změnit svět. Upozornila na problémy, o kterých jsme si mysleli, že se nás netýkají. Ale právě naopak - budoucnost naší planety je i budoucnost naší civilizace a pokud něco nezměníme, zahubíme náš svět, tak jak ho známe. S jejími myšlenkami už se nedá polemizovat, je potřeba je (podle mého názoru) šířit. Naše divadelní inscenace se snaží ukázat svět budoucnosti, svět, který Gretu neslyšel a lidstvo se dopracovalo až do konečného bodu zániku, kdy už nedokáže zvrátit klimatickou změnu a musí nést její důsledky. Je to scifi, ale krutě reálné a pravděpodobné...“

Vzhledem k tématu se i během příprav inscenace snažíme zanechat co nejmenší ekologickou stopu. Scénografie proto obsahuje především recyklované kusy kulis ze zderniérovaných inscenací. V těchto krocích navazujeme na úspěšný první upcycling v naší poslední inscenaci HOMO 40, kde celou scénografii zapůjčilo Národní divadlo. Tento způsob tvorby chce LETÍ zachovat i v dalších letech.

Letní verze inscenace Greta se třikrát odehraje na Letní scéně Štvanice, od září se přesune do vnitřních prostor Divadla Vila Štvanice.

Marián Amsler: Greta – divadelní roadtrip na konec světa
Premiéra 7.7.2020 od 20:30 na Letní scéně Štvanice

Milovaný i vysmívaný symbol boje proti klimatické změně. A taky nejúspěšnější influencerka celé jedné generace. Ale co se s touhle generací stane, až dospěje? Jak bude vypadat apokalypsa podle Grety? Bude z toho dobrá instastory nebo nás snad čeká i nějaká naděje?
Je rok 2028, Evropská Unie se proměnila v PR agenturu a planeta Země je na pokraji ekologického kolapsu. Mladá dívka a její přítel, představitelé generace Grety, se vydávají na výlet do Zelené země. V letadle duchů se potkávají s tajemným panem Jonášem, bývalým príma ministrem, který prchá před svou minulostí, a starší dámou Pěvkyní, která nepřestává doufat, že na severu najde svou ztracenou dceru.
Režie: Marián Amsler
Dramaturgie: Marie Špalová
Scénografie: Marián Amsler
Obsazení: Natália Drabiščáková, Milada Vyhnálková, Michal Bednář, Jiří Böhm


Program Divadla LETÍ na Letní scéně Štvanice

Červen
ne 28.6.2020 20:30 Small Town Boy
po 29.6.2020 20:30 HOMO 40

Červenec
út 7.7.2020 20:30 Greta - PREMIÉRA
so 11.7.2020 20:30 Small Town Boy
út 14.7.2020 20:30 Greta

Srpen
út 4.8.2020 20:30 HOMO 40
ne 23.8.2020 20:30 Večeře s novou hrou
po 24.8.2020 20:30 Greta
so 29.8.2020 20:30 Small Town Boy

zdroj zprávy: Barbora Jakubcová