Divadlo Letí

Greta

Premiéra: 7.7.2020 | 1:35x
Úprava a dramaturgie: Marie Špalová. Scéna: Petr Vítek („recyklace“ dekorace z inscenace Bang). Kostýmy: Marián Amsler, Eliška Zemanová. Hudební spolupráce: Přemysl Ondra. Režie: Marián Amsler.
Poslední uvedení: červen 2022.
„Roadtrip na konec světa.“ Je rok 2028, Evropská Unie se proměnila v PR agenturu a planeta Země je na pokraji ekologického kolapsu. Mladá dívka a její přítel, představitelé generace Grety, se vydávají na výlet do Zelené země. V letadle duchů se potkávají s tajemným panem Jonášem, bývalým príma ministrem, který prchá před svou minulostí, a starší dámou Pěvkyní, která nepřestává doufat, že na severu najde svou ztracenou dceru...
Divadlo Letí
Hodnocení inscenace
Redakce
63 %
Uživatelé
59 %
5971000
Chci vidět - přidat do seznamu
Ke zhlédnutí online naDramox
Termíny představení
4.6.So19:00 vstupenky

Volby

Hodnocení (11)

HODNOCENÍ REDAKCE
Lukáš Holubec  60 %
(zadáno: 11.11.2020, počet hodnocení: 691)
+ přínosný / zajímavý komentář
--- Nicota přichází --- (více v článku na blogu)
Pavel Širmer  60 %
(zadáno: 30.10.2020, počet hodnocení: 1787)
+ přínosný / zajímavý komentář
Autor a režisér M. Amsler zpracoval v současné době hojně probírané téma ekologie a zacházení s naší planetou a možné důsledky se snažil domyslet situováním do nedaleké budoucnosti. Snažil se zabývat i dalšími více či méně souvisejícími problémy, ale ty spíše naťuknul. Chvílemi se daří vybízet k zamyšlení, polemice, popř. diskuzi. Na neuspořádaném textu, s nímž mnoho nezmohla ani dramaturgyně, se však mělo ještě pracovat, aby měl adekvátní apel. Některé nedostatky zmírnili herci svým vkladem.
Lukáš Dubský  70 %
(zadáno: 20.7.2020, počet hodnocení: 936)
+ přínosný / zajímavý komentář
Psychedelická fantasy se sci-fi prvky. Marián Amsler dokáže o vážných věcech vyprávět zábavně, apokalyptickou atmosféru tak střídají lehce absurdnín dialogy doplněné nenásilným situačním humorem. Inscenace je aktivistická, ale není ideologicky jednorozměrná, tvůrci se nedopouští plakátového vidění světa. Je to postmoderní mix vypomáhající si popkulturními odkazy, stejně jako reminiscencemi na Bibli. Jediným problémem je, že tvůrci občas „bojují na příliš mnoha frontách“, a žánrová a stylová nekonzistentnost snižuje vypovídací hodnotu celku.
Helena Grégrová  60 %
(zadáno: 16.7.2020, počet hodnocení: 1494)
+ přínosný / zajímavý komentář
Apokalyptická fantasy vize nebo poměrně uvěřitelná verze let blízko budoucích? Zamrazilo mě, jak jsem se ve finále svedla přiklonit k druhé z variant. Hraje se o aktuálních problémech, vše plyne na vlně účelné nadsázky, přitom výpověď neztrácí na apelativnosti. Ekologické hrozby, zplundrovaná planeta, pandemický virus jako válečná zbraň hromadného ničení a současná společnost, která se zdá být už nadobro ztracená. Herecký čtyřlístek podává vyrovnané výkony, svým postavám propůjčují všichni odzbrojující energický drajv. Škoda jen, že se inscenace místy poněkud repetetivně cyklí, mírné zkrácení by celkovému vyznění prospělo.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Studený Čumáček  50 %
(zadáno: 7.9.2021, počet hodnocení: 335)
přínosný / zajímavý komentář
Jako když se člověk ve dvojkové soustavě pokouší zapsat sedmičku, ale má k dispozici jen sadu třináctek. A Greta k tomu dodala jen trademark, pláštěnku a copy. O chlup lépe jsou na tom herecké výkony.
Příliš mnoho uměleckého záměru, příliš málo duše.
Vladimír Rogalewicz  50 %
(zadáno: 18.6.2021, počet hodnocení: 701)
přínosný / zajímavý komentář
Totální slepenec, naivní a aktivistická splácanina nejrůznějších a nejbizarnějších informací, názorů a zavádějících teorií, s nimiž jsme se mohli v posledních letech setkat. S každým budou některé z nich rezonovat. Jako takové to nenudí, má to jistou dramatickou linku a dramatické vyvrcholení. Vespod je ale cítit záměrně jednostranný, totálně nevyvážený výběr fakt, který má fanaticky environmentální podtext. Nejsem si jist, jestli taková agitka podprahově neškodí. (Ze záznamu, DRAMOX)
Michal1982  60 %
(zadáno: 8.7.2020, počet hodnocení: 103)
přínosný / zajímavý komentář
Psychedelické, snové, trochu scifi, tak trochu výpověď o Grétě a tak trochu o dnešní mladé generaci. Co je snem, co skutečností? Přijde konec, nebo je to jen začátek něčeho nového? Herci se snaží, mluví, co jim síly stačí, víceméně vyrovnaně, možná bych vyzdvihl komediální talent N. Drabiščákové a M. Bednáře. Ti měli super momenty! Bastiene musíš vyslovit mé jméno.Putin, Willy, Jonáš, Kamenožrout a další podobná sebranka pod mostem. Celkově pel mel všeho. Za mě.. No dobrá, oukej :-)
J.anek  70 %
(zadáno: 7.7.2020, počet hodnocení: 388)
přínosný / zajímavý komentář
Psychedelický sen o konci (či novém začátku) světa se zdá Gretině matce - operní zpěvačce - a odehrává se v kulisách roku 2028. Inscenace se Gretě nevysmívá, adoruje ji jako vizionářku. Jestli se něčemu vysmívá, jsou to politici a ztracená generace závislá na sociálních sítích, generace lidí, kteří nejedí maso a nedělají nic užitečného.
Inscenace je to herecky silná a vyrovnaná. Venku se hraje evidentně jen proto, že je léto - prostor pod mostem úplně ignoruje. Obrovské množství textu zprostředkovávají mikroporty - bez nich by musela inscenace trvat dvakrát déle a herci by přišli o hlas.
Plšík  60 %
(zadáno: 3.11.2021, počet hodnocení: 652)
Unionboy  50 %
(zadáno: 28.7.2021, počet hodnocení: 304)
Snekac  70 %
(zadáno: 28.7.2021, počet hodnocení: 173)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.