Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva z...
Divadlo v Dlouhé

Divadlo v Dlouhé v sezoně 2019/20
[6.9.2019]
Divadlo v Dlouhé zahájilo svou již 24. sezonu, kterou představuje v novém videoklipu Františka Týmala. Připravují se tři premiéry ve velkém sále, dva nové tituly komorní řady Krátká Dlouhá a oba festivaly pro děti a mladé diváky (13+ a Dítě v Dlouhé).

První premiérou sezony budou v listopadu Shakespearovy Sonety v adaptaci a režii tandemu SKUTR, v nichž se představí nový člen souboru Miroslav Zavičár a hostující Jan Sklenář, donedávna oba členové Klicperova divadla v Hradci Králové. Druhou premiérou bude v březnu komedie Michaela Frayna Bez roucha v úpravě a režii Hany Burešové a sezonu zakončí první uvedení dramatizace románu Gertrudy von Le Fort Vytržení panny z Barby v režii Jana Nebeského. V komorní řadě Krátká Dlouhá bude v lednu uvedena původní adaptace románu Jasutaky Cucuiho Konec stříbrného věku v režii Adama Skaly a v červnu nový titul Slovenské sekce Divadla v Dlouhé. Podrobný soupis premiér najdete níže.

Kromě vlastní divadelní tvorby divadlo připravilo také řadu novinek pro své fanoušky. „Poprvé jsme vydali kalendář Divadla v Dlouhé a poprvé jsme se pustili do zcela neznámých vod současné módy a ve spolupráci s herečkou a návrhářkou Magdalenou Zimovou jsme vyrobili limitovanou a exkluzivní módní kolekci,“ upřesňuje ředitelka Divadla v Dlouhé Daniela Šálková.
Kalendář Štěky z Dlouhé vymyslela, prosadila, do značné míry zorganizovala a při focení asistovala Eva Hacurová, herečka, chovatelka psa Paula a milovnice zvěře všeho druhu. Psy, želvy, herce a herečky fotil na jevišti divadla i jinde Michael Tomeš a kromě kalendáře jsou jeho fotografie k vidění v dolním foyer Divadla v Dlouhé. Kalendář chce rovněž zvýšit povědomí o různých způsobech, jak se stát chovatelem psa. Místo koupě čistokrevného štěněte, která ve svém důsledku podporuje existenci množíren, je mnoho jiných možností. Jednou z nich je dočasná péče, jakou poskytuje například spolek Pes nejvěrnější přítel.

Limitovanou módní kolekci unisex mikin, oversize šatů a doplňků navrhla exkluzivně pro Divadlo v Dlouhé herečka Magdalena Zimová, která už více než pět let úspěšně provozuje vlastní značku oblečení pro děti Cuna vlnami. Divadelní kolekce je rafinovaně jednoduchá, nadčasová a zároveň univerzální a variabilní, s důrazem na precizní střih. Ke každému výrobku limitované edice náleží i certifikát s číslem a podpisem návrhářky. Módní kolekci s herci a herečkami Divadla v Dlouhé nafotil Roman Dietrich a jeho fotografie jsou druhou fotovýstavou v dolním foyer divadla.

Vedle tří premiér přinese 24. sezona také nejméně tři derniéry – 8. listopadu se divadlo rozloučí s inscenací Jana Borny a Miroslava Hanuše 407 gramů z Bohumila Hrabala a v průběhu sezony skončí uvádění Čechovova Racka (režie SKUTR) a Shakespearovy komedie Mnoho povyku pro nic (režie Hana Burešová). V nové sezoně pokračuje celoroční projekt Dlouhá cesta ke svobodě, k němuž vzniklo i speciální zvýhodněné předplatné na tři inscenace, které s tématem tohoto cyklu úzce souvisí: Élektra, Dopisy Olze a Romeo, Julie a tma.

Premiéry sezony 2019/20

William Shakespeare - Sonety
žár lásky voda zchladit nemůže
Překlad Martin Hilský Adaptace a režie SKUTR Scéna Jakub Kopecký Kostýmy Simona Rybáková Hrají Eva Hacurová, Marie Poulová, Marie Turková, Magdalena Zimová, Jan Meduna, Pavel Neškudla, Ondřej Rychlý, Tomáš Turek, Miroslav Zavičár a Jan Sklenář j.h.
Česká premiéra 23. listopadu 2019

Michael Frayn - Bez roucha
Komedie o tom, jak se dá nebo taky nedá dělat divadlo.
Překlad Jaroslav Kořán Úprava a režie Hana Burešová Dramaturgie Štěpán Otčenášek Scéna David Marek Kostýmy Hana Fischerová Hrají Jan Vondráček, Marek Němec, Helena Dvořáková, Ondřej Rychlý a další
Premiéra v březnu 2020

Gertrud von Le Fort - Vytržení panny z Barby
Komorní příběh souboje dvou velkých žen
Překlad Jaroslava Vobrubová-Koutecká Dramatizace Lucie Trmíková Režie Jan Nebeský Dramaturgie Štěpán Otčenášek Scéna Jan Nebeský a Jana Preková Kostýmy Jana Preková
Česká premiéra v červnu 2020

Krátká Dlouhá/Start
Jasutaka Cucui - Konec stříbrného věku
Překlad Anna Křivánková Adaptace Adam Skala a Martin Satoranský Režie Adam Skala Dramaturgie Martin Satoranský Výprava Marie-Luisa Purkrábková Hudba Mikuláš Juráček
Česká premiéra v lednu 2020

Krátká Dlouhá/Slovenská sekce
Nový titul Slovenské sekce Divadla v Dlouhé
Premiéra v červnu 2020

Festival 13+
11. ročník divadelní přehlídky nejen pro teenagery
15. – 20. ledna 2020

Dítě v Dlouhé
22. ročník festivalu pro děti a jejich dospělé
20. – 25. května 2020

zdroj zprávy: Karola ŠtěpánováKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.