Zpráva

Dlouhý, Široký a Bystrozraký v Minoru
vydáno: 31.3.2023
Poslední premiérou sezóny v divadle Minor bude v úterý 4. dubna Dlouhý, Široký a Bystrozraký režiséra a scénografa Roberta Smolíka. V klasické loutkové inscenaci se na Malé scéně představí pouze jedna herečka – Antonie Formanová, jejíž otec Petr Forman vytvořil pro Minor slavnou Klapzubovu jedenáctku, která vydržela na repertoáru divadla 15 sezón.

Někteří vaši kamarádi jsou možná trochu divní. Jeden je čahoun, jeden trochu širší, a ten třetí divně kouká. Ale jsou to kamarádi a pokud máte jít vysvobodit prince ze zakletí zlého černokněžníka, tak je určitě budete chtít vedle sebe.

Po Tramtárii, HamletkoviPrinci na bílém koni se Minor tentokrát rozhodl pro tradiční pohádkovou předlohu a tradiční bude i základní rámec, tj. zmenšené kukátkové jeviště a loutky vedené jednou herečkou. K režii divadlo oslovilo známého loutkoherce, scénografa a pedagoga DAMU Roberta Smolíka, který si přizval ke spolupráci herečku Antonii Formanovou. Společně vytvořili klasickou, ale přesto hravou a originální pohádku.

„Při práci na téhle pohádce jsme se chtěli bavit. Klasická pohádka má výhodu i nevýhodu v tom, že ji každý zná, takže hra s tím, zda a jak překvapíme nebo jestli nezklameme očekávání je podstatou naší práce. Ale i my chceme mít v představení princeznu, prince, čaroděje, temné zakletí a na konci svatební hostinu. Tak to přeci má v pohádce být. Loutkové divadlo je nejsnazší způsob, jak stvořit svůj vlastní svět a v tom světě se může stát cokoliv. Proto ho mám rád,“ říká režisér Robert Smolík.

Chybět nebude ani autorská hudba, o kterou se postaraly Veronika Svobodová a Pia Achternkamp.

-----
Informace o inscenaci:
Veřejná generálka: 2. a 3. března 2023 v 15:00
Premiéra: 4. dubna 2023 v 16:30 a 18:00
Nejbližší reprízy: 5. a 12. dubna od 15:00 a 16:30

Vstupenky jsou k dostání buď online na www.minor.cz nebo v pokladně divadla (Po–Pá 10:00–13:00 a 13:30–18:00; So–Ne 11:00–18:00)

Přístupné divákům od 4 let

Inscenační tým:
Scénář: Robert Smolík, Antonie Formanová
Režie, scéna, loutky: Robert Smolík
Hudba: Veronika Svobodová, Pia Achternkamp
Fotografie z představení: Zbyněk Hrbata
Hraje: Antonie Formanová


zdroj zprávy: Josef Horák