Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva z...
Činohra 16-20
> Bílé noci

Dramatizace Dostojevského novely o nenaplněné lásce dvou snílků
[21.5.2019]
V půdním prostoru Kolowratského paláce, dříve obývaném Národním divadlem nebo Shakespearovskou společností hraje již více než rok mladé divadlo Činohra 16-20. Poslední premiérou sezony jsou Bílé noci Fjodora Michajloviče Dostojevského.

Krátká novela Bílé noci F. M. Dostojevského byla adaptována dvěma výraznými postavami českého divadla – Jaromírem Pleskotem a E. F. Burianem. Režisér se rozhodl po více než patnácti letech uvést na pražskou scénu starší Burianovu verzi: „Burianova dramatizace je velmi zpěvná, je daleko hudebnější než Pleskotova – ve hře se prolínají dva hlasy, chvíli zpívají spolu, míjejí se, až se rozejdou úplně,“ vysvětluje Nejedlý.

vizuál k inscenaci
vizuál k inscenaci


Na lavičce na břehu Něvy se setkávají Nastěnka a Nikolaj, dvě opuštěné duše, pro které byl skutečný život zatím pouhým snem. Dostojevskij sleduje jejich sbližování a postupně odkrývá jejich vnitřní světy, plné citů, tužeb a přání. Setkání probíhají na hranici dne a noci, lásky a přátelství, reality a snu. Vzájemná blízkost zrychluje zdánlivě zastavený čas, zároveň je však rámována pravidelným odbíjením hodin, s nímž se Nastěnka objevuje i mizí, jako by snad ani nepatřila do našeho světa.

Dialog dvou herců, Zuzany Černé a Jakuba Svojanovského, je doprovázen dialogem dvou hudebníků a jejich nástrojů. V inscenaci účinkují slovinská violistka Anuša Petr a violoncellista Michal Turek, kteří k ní rovněž složili původní scénickou hudbu. Potkávají se tu dva nástroje, dva světy, dva principy, mužský a ženský. Živá hudba se tak stává plnohodnotným partnerem herců a metaforou jednotlivých situací. Jakoby tak inscenace navazovala na tradici "múzického divadla", mezi jehož čelné představitele patřil i E. F. Burian.

Činohra 16-20 je divadelní soubor vzniklý při DAMU v ročníku Milana Schejbala, Zuzany Sílové a Štěpána Pácla, spojuje herce, režiséry, scénografy a dramaturga, kteří věří v sílu slova a příběhu a jsou přesvědčeni, že divadelní umění je silné i bez zastřešujícího myšlenkového konceptu, a právě bez něj je nejsilnější. Kromě Divadla Kolowrat působí na ateliérech DAMU a v Divadle DISK. Inscenace souboru se vyznačují detailní hereckou prací propojenou s původní hudební a scénografickou tvorbou. Autorkou výpravy i kostýmů je scénografka Linda Holubová.

ČINOHRA 16-20 – BÍLÉ NOCI
Předloha: F.M. Dostojevskij
Dramatizace: E. F. Burian
Režie: Vojtěch Nejedlý
Dramaturgie: Josef Kačmarčík
Scénografie: Linda Holubová
Hudba: Anuša Petr, Michal Turek
Hrají: Jakub Svojanovský a Zuzana Černá
Premiéra 23.5. v 19:30 v Divadle Kolowrat, Ovocný trh 5, Praha 1
Vstupenky na www.goout.net


zdroj zprávy: Magdaléna BejdákováKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.