Zpráva

Hra o diagnóze naší civilizace
vydáno: 22.11.2022
Městská divadla pražská uvedou inscenaci Rolanda Schimmelpfenniga Prasklej svět. Přijměte tedy pozvání na večírek. Budou ústřice, šampaňské a hodně zábavy. Zveme vás do divadla Rokoko. Večírek se ale trochu zvrtne...

Když společnosti začnou docházet slova, prasklina se mezi jejich světy začne rozevírat. Co bude dál? Co mají ti čtyři společného? Peníze! Jedni je mají a druzí je potřebují. Vždycky jde přece o krev a o peníze.

Večírek se koná v sídle globálního podnikatele Toma (Jiří Štrébl) a jeho výrazně mladší ženy Sue (Petra Tenorová). Na víkend k nim přijíždí alternativní umělkyně Sophia (Martina Jindrová) a její partner Jared (Tomáš Weisser), aby získali finanční podporu pro svůj projekt. Pod povrchem krásného dne a příjemného večera se začíná vzpínat agrese, jedovaté předsudky, překvapivé sympatie i nenávist. To vše z povzdáli sleduje služebná María (Ivana Uhlířová), trpělivý svědek a apokalyptický prorok.

„Prasklej svět je hra o nekomunikaci, zámlkách a tichu. O tichu, které narušuje ševelení větrné zvonkohry a zpřítomňuje chvíli, ve které se zdánlivě neděje nic, a přitom se v ní stane všechno,“ napsala překladatelka hry Jana Slouková.

Hořce aktuální tragikomedii od jednoho z nejhranějších současných německých dramatiků Rolanda Schimmelpfenniga uvádí divadlo v čase, kdy se naplňuje mnohé z jeho vizí. Dramaturgyně Kristina Žantovská k tomu říká: „Diagnóza naší civilizace je známá už dlouho. V téhle silné jevištní metafoře Schimmelphennig naprosto přesně ústy Toma vyjadřuje, jestli dokážeme nemoc také léčit. Nic pregnantnějšího jsem dlouho nečetla. Považuji za důležité, že to zazní přímo z jeviště: ´Pokus překonat sociální diference, kulturní rozdíly a ekonomické propasti, ztroskotá na strachu, předsudcích, lenosti, nenápaditosti, nacionalismu a nakonec samozřejmě na chamtivosti, na ekonomických mechanismech trhu a na globálním koloniálním myšlení. Je to takhle jednoduchý´.“

Režisérem inscenace je Michal Dočekal, umělecký šéf MDP: „Faust zastavuje okamžik, protože si přeje, aby krásná chvíle trvala na věky. Schimmelpfennig zastavuje okamžik, abychom si uvědomili, že vše, co přijde po tomto okamžiku, bude – svět bez budoucnosti. Autor svou varovnou vizi ovšem podává v jiskřivé podobě večírku se šampaňským a čerstvými ústřicemi vtipu a ironie. Otázka ovšem je, jestli to není večírek i večeře poslední.“

Máme naději? Jaký bude ranní svět po bouřce? Odpověď čeká diváky v Rokoku po složení všech 170 fragmentů naší dnešní skutečnosti, ze kterých se hra skládá.

Vstupenky na Prasklej svět je možné zakoupit na centrální pokladně Městských divadel pražských, nebo on-line na webu. Rezervace vstupenek je možná také e-mailem na rezervace@m-d-p.cz nebo na telefonním čísle 222 996 114.

Prasklej svět - Roland Schimmelpfennig
Režie: Michal Dočekal
Překlad: Jana Slouková
Dramaturgie: Kristina Žantovská
Scéna a kostýmy: Martin Chocholoušek
Hudební spolupráce: Michal Novinski

Obsazení:
Tom, něco přes šedesát - Jiří Štrébl
Sue, asi ke čtyřicítce - Petra Tenorová
Sophia, okolo třiceti - Martina Jindrová
Jared, mezi dvaceti a pětadvaceti - Tomáš Weisser
Maria - Ivana Uhlířová

Premiéra 10. prosince 2022 v Rokoku


zdroj zprávy: Zuzana Maléřová