Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva z...
Hudební divadlo Karlín

Hudební divadlo Karlín Junior s Nadačním fondem STOP ŠIKANĚ!
[12.2.2019]
Šikana je celospolečenský problém, projevuje se napříč generacemi, ve všech vrstvách a na všech místech. Je to problém o to horší, že je často špatně identifikovatelný a máme sklony jej přehlížet a bagatelizovat. Přesto šikana rozhodně není normální a je důležité proti ní bojovat. Ideálně na té nejnižší, a přitom nejdůležitější úrovni, u dětí. Že skutečně nejde o problém marginální, o tom svědčí statistiky a průzkumy: šikanu, tedy jakékoliv chování, jehož záměrem je opakovaně ubližovat, ohrožovat nebo zastrašovat jiného člověka, případně skupinu lidí, zažilo každé třetí až páté dítě v České republice. Více než 40 % škol řeší problém šikany, přitom více než 90 % pedagogů si s ní neví rady. Následky šikany jsou přitom často závažné, především ty psychické a sociální, protože mohou vyústit až v depresivní poruchy, poruchy sebehodnocení a sebedůvěry a dokonce mohou vést u obětí k asociálnímu či disociálnímu jednání nebo k agresi. Z celosvětových výzkumů přitom vyplývá, že šikana má tendenci sílit a medicínsky vykazuje znaky epidemie.

Martin Písařík (foto: Martin J. Polák)
Martin Písařík (foto: Martin J. Polák)


Cílem dlouhodobého projektu Stop šikaně!, zaměřeného na boj s šikanou, je informovat, edukovat i odborně pomoci. Nejúčinnějšími pilíři v aktivním boji proti šikaně jsou například vzdělání, umění a sport. Každý má tak možnost se šikaně vymanit a rozvíjet smysluplně svůj talent. Pracujeme na tom, abychom vedle globálních a národních firem do projektu vtáhli i zákonodárce, lékaře, policii a také Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR.

Dovolujeme si představit spolupráci „pro dobrou věc“! Hudební divadlo Karlín se letos rozhodlo podpořit právě vznikající Nadační fond Stop šikaně!, jehož hlavní tváří se stává mj. Václav Noid Bárta (sám šikanu zažil), který je zároveň jedním ze zakládajících členů fondu. Tato spolupráce / podpora se nabízí i proto, že jak Stop šikaně!, tak i muzikálová revue Jak se dělá muzikál v nové edici HDK Junior, v níž Václav NOID Bárta studuje jednu z hlavních rolí, mají společnou cílovou skupinu – školní a středoškolskou mládež.

Václav Noid Bárta (foto: Martin J. Polák)
Václav Noid Bárta (foto: Martin J. Polák)


Oslovili jsme kolegy nově připravovaného divadelního kusu a tak můžeme představit první počin, kterým pomůžeme nadačnímu fondu získat první finanční prostředky. Ty budou získány dražbou originálních židlí na Aukro.cz. Právě dnes vytvoří / výtvarně ztvární a pomalují Václav NOID Bárta, Iva Pazderková, Markéta Procházková, Ines Ben Ahmed, Dominika Býmová (mj. seriál MOST!) Martin Písařík a Antonín Procházka první takové židle, později se ke společnému projektu přihlásí a vytvoří svá díla mj. Lucie Bílá, Ondřej Gregor Brzobohatý, Marian Vojtko aj. „Svou“ židli vytvoří i spoluzakladatel Nadačního fondu Stop šikaně! Prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc., MBA, rektor Univerzity Karlovy.

Nedílnou součástí dražených originálních židlí bude i vybrané luxusní víno Vinařství Vajbar, ke každé jedné židli vznikne i originální etiketa láhve, vycházející z designu židle a s podpisem autora židle. V následujících měsících pak bude Vinařství Vajbar v e-shopu a ve vybraných vinotékách a prodejnách vín nabízet vína s reprodukcí původních originálních etiket, výtěžek z tohoto prodeje bude ve prospěch Stop šikaně!

Iva Pazderková (foto: Martin J. Polák)
Iva Pazderková (foto: Martin J. Polák)


Židle pro vznikající umělecká díla určená k dražbě věnovala za firmu TRUSTAV s.r.o. paní Jana Nováková.
Barvy, štětce apod. věnovala společnost MEFFERT ČR spol. s r.o., jmenovité díky panu Ondřeji Svačinovi.
Partnerem dražby je AUKRO s.r.o.
Zakladateli a hlavními organizátory a podporovateli nadačního fondu Stop šikaně! jsou COT media, Hudební divadlo Karlín (s edicí HDK Junior) a Univerzita Karlova.

zdroj zprávy: Tomáš MatějovskýKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.