Zpráva

Komedie z divadelního zákulisí
vydáno: 25.10.2022
V pondělí 7. listopadu bude mít za osobní účasti autora, britského dramatika Petera Quiltera, premiéru romantická komedie Herečka. Ilona Svobodová společně s Ondřejem Volejníkem na Malé scéně divadla Studio DVA rozehrají příběh o radostech i strastech divadelního zákulisí, milostných vztazích a o tom, co to znamená „odejít v pravý čas“.

„…odchod se koná, když tě zradí paměť. To pak zestárneš tak rychle...... Je těžké si to uvědomit a připustit. Naštěstí herci nemusí stát pouze na jevišti. Existuje dabing, rozhlas, čtení, atd..... ale je to těžké“, říká ve hře Ilona Svobodová coby slavná herečka Lydie Martinová před posledním představením své kariéry. Tu se rozhodla předčasně ukončit a vdát se do ciziny. Vše má krásně naplánované, je připravena odejít… jen kdyby se jí zrovna dnes někam nezatoulala garderobiérka a v šatně by se neobjevil bývalý manžel, s nímž ji pojí možná silnější pouto, než by se zdálo.

Hru celosvětově úspěšný a u nás velice často uváděný dramatik napsal původně pro sedm herců, ale později text přepracoval také do komorní verze s podtitulem „komedie pro dva herce“. Dobře napsaná nostalgická komedie má velké kouzlo mimo jiné i díky pohledu do divadelního zákulisí. Peter Quilter se na adresu herců vyjadřuje takto: „Tihle lidé jsou fascinující. Komplikovaní, ale i povrchní, vtipní, ale i smutní, sebevědomí a zároveň zranitelní. Všechny mé nejznámější hry jsou o umělcích.“

Spolupráce Studia DVA s Quilterem začala již v roce 2006, kdy v české premiéře uvedlo jeho hru ze života Judy Garland Na konci duhy s Hanou Maciuchovou v hlavní roli. Aktuálně má divadlo na repertoáru jeho komedie Duety s Monikou Absolonovu a Filipem Blažkem nebo Tak já letim! s Annou Polívkovou.

Autor: Peter Quilter
Překlad: Jitka Sloupová
Režie: Martin Vokoun
Dramaturgie: Kristýna Čepková
Scéna a kostýmy: Agnieszka Pátá-Oldak

Hrají: Ilona Svobodová a Ondřej Volejník


zdroj zprávy: Tomáš Přenosil