Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva z...
Divadlo F. X. Šaldy Liberec

Liberecké jaro v Praze
[19.4.2017]
Na začátku května se v pražském Divadle v Celetné představí tři činoherní inscenace libereckého Divadla F. X. Šaldy. Zájezdy se uskuteční v rámci třídenní přehlídky, která dostala název Liberecké jaro a předpokládá se její opakování i v následujících letech.

Projekt pravidelného hostování v Praze vznikl z iniciativy uměleckého šéfa liberecké činohry, režiséra Šimona Dominika, který před rokem převzal vedení souboru po zesnulém Ivanu Rajmontovi. Cílem je nabídnout pražskému publiku a kritice příležitost vidět nejzajímavější inscenace uplynulého roku, které zároveň splňují kritérium přenositelnosti do prostoru Divadla v Celetné. „Myslím, že je důležité dávat o sobě vědět i mimo svůj region, vyslat do světa zprávu, že existujeme a že divadlo se nedělá pouze ve velkých centrech. Ostatně většina souborů (nejen) z českých zemí se snaží alespoň jednou za čas do Prahy zavítat. Liberec dlouho chyběl a jsem moc rád, že díky vstřícnosti Divadla v Celetné to můžeme začít napravovat,“ dodává k tomu Dominik.

Minifestival Liberecké jaro proběhne letos od úterý 2. května do čtvrtka 4. května. Přehlídku zahájí inscenace Strasti života v režii Petra Palouše se skvělým hereckým triem Veronika Korytářová, Martin Stránský, Václav Helšus. Všichni tři jmenovaní patří k oporám severočeského souboru a Veronika Korytářová byla před rokem nominována na Cenu Thálie za roli Mefistofela ve Faustovi. V dalších dnech se představí dvě inscenace, pod nimiž je jako režisér podepsán Šimon Dominik. 3. května se bude o přízeň pražského obecenstvu ucházet Cena facky aneb Gottwaldovy boty, hra známá především díky inscenaci z Uherského Hradiště, kde zažila českou premiéru. Liberečtí inscenátoři zvolili zcela odlišný přístup a Dominikova režie tak nabídne zajímavé srovnání dvou zpracování Steigerwaldova textu. Liberecké jaro bude zakončeno divadelní adaptací oscarového Absolventa, který na přehlídce zastoupí komediální linii repertoáru libereckého divadla, jež v uplynulých ročnících dvakrát po sobě získalo Cenu Komedie roku na pardubickém GRAND Festivalu smíchu (za inscenace Školy žen a Poprasku na laguně). I komediální potenciál liberecké činohry proto jistě stojí za pozornost a Absolvent pravděpodobně přiláká do hlediště nejvíc diváků z řad neodborné veřejnosti.

Činohra Divadla F. X. Šaldy těžila v posledních letech ze zkušeností výrazných osobností, které stály v jejím čele, zejména režiséři Michal Lang a Ivan Rajmont zde vytvořili pozoruhodné inscenace a divadlu se podařilo proniknout na domácí i zahraniční festivaly a získávat prestižní nominace či ocenění. Současný umělecký šéf Šimon Dominik navázal na práci svých předchůdců a udržuje vysokou uměleckou náročnost repertoáru včetně objevné dramaturgie, jejíž součástí je i snaha přivádět na jeviště nové české hry.

zdroj zprávy: Jakub KabešKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.