Zpráva

Nadčasový příběh o velké lásce a velké nenávisti
vydáno: 16.9.2022
Muzikál Devět křížů napsaný speciálně pro Městské divadlo Brno vypráví starou moravskou legendu o ukrutném činu, který se podle kronik odehrál kolem roku 1540 v malé vísce nedaleko Velké Bíteše...

Statkář z Hlubokého při své cestě z Bíteše z trhu domů najde bezvládné tělo muže. Odveze jej domů a mladý cizinec – uherský koňský handlíř Luka – se díky tomu za nějaký čas zotaví. Zamiluje se do statkářovy dcery Elišky, avšak otec nechce o vdavkách ani slyšet. Cizinec zaváže Elišku slibem věrnosti a odjíždí, aby v Uhrách prodal své statky a s penězi se vrátil pro svoji nevěstu. Čas však plyne a Luka se nevrací. Eliška tak podlehne naléhání otce a ostatních, aby se provdala za mlynářova syna.
Ve svatební den se vrací Luka z Uher a brzy se dovídá o veselce. Šílený vztekem přísahá pomstu, kterou nakonec společně s hajným Kudlou vykoná. Spolu vyčkají na svatební průvod na cestě poblíž Hlubokého a ukončí život svatebčanů včetně statkáře, Elišky a dalších. Nakonec sprovodí ze světa svého druha i sebe. Když doběhnou ostatní svatební hosté, vidí strašný výjev. Devět mrtvých těl. Na jejich památku pak na místě strašného zločinu vztyčí devět křížů, aby tento příběh velké lásky a velké zášti nikdy z hlíny Vysočiny nevyvanul.

Je to skutečný příběh z historie? A jmenovali se jeho hrdinové takto nebo jinak? Nebo je to všechno jen legenda o krvavé hrůze z dávnověku?
Autorům nového muzikálu nejde ani tak o to podat přesnou historickou rekonstrukci možné události, která je doposud zahalena tajemstvím. Spíš se na základě velmi silného lidského příběhu chtějí zamyslet nad tématy, jako jsou lidská zaslepenost, nenávist k neznámému, strach z jinakosti. Muzikál problematizuje téma viny a neviny, zamýšlí se nad tím, že nic není pouze černé a bílé. Co zmůže síla lidské pomluvy a jak veřejné mínění ovládá osudy lidí a častokrát zapříčiní problémy, ke kterým by vůbec nemuselo dojít a které mohou způsobit tragédii jako i v případě legendy o devíti křížích.

Poutavé melodie nadějného brněnského skladatele Robina Schenka a silný příběh lásky a nenávisti podle Petra Štěpána a Miroslava Ondry ponoří diváky do legendy, která se vypráví kousek od Brna, a ať už je pravdivá, nebo ne, stále nám ji připomíná impozantní memento – devět dřevěných křížů poblíž dálnice D1.

Světovou premiéru zbrusu nového muzikálu uvede na jeviště režisér Petr Gazdík se svým týmem – dirigenty a autory hudebního nastudování budou Dan Kalousek a Ema Mikešková, o úpravu hudebního aranžmá se postarají František Šterbák a Daniel Kyzlink, scénu navrhne Emil Konečný, autorkou kostýmních návrhů bude Eliška Ondráčková Lupačová, choreografkou pak Hana Kubinová a sbormistrem Karel Škarka, to celé pod dramaturgickým dohledem Kláry Latzkové a Miroslava Ondry.

Z hereckých osobností, které postavám vdechnou život, se diváci mohou těšit například na Rastislava Gajdoše nebo Milana Němce, Kristýnu Daňhelovou nebo Svetlanu Janotovou, Alenu Antalovou nebo Lenku Bartolšicovou, Libora Matouše nebo Ondřeje Studénku, Jiřího Macha nebo Petra Štěpána, Johanu Gazdíkovou nebo Martu Matějovou a mnohé další.

Světová premiéra proběhne 24. září 2022 na Hudební scéně MdB.

zdroj zprávy: Kateřina Vižďová