Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva z...
Moravské divadlo Olomouc
> Země úsměvů

Nové nastudování operety Země úsměvů v Moravském divadle
[3.5.2017]
V připravované inscenaci souboru opery a operety Moravského divadla zavítáme do exotické Číny. Průvodci nám budou princ Su-Čong a Líza, dcera polního maršálka Lichtenfelse, která se do prince zamilovala a odjíždí z Vídně do nové země. Dalším průvodcem pak bude režisérka Dagmar Hlubková, která po úspěšných hudebních titulech Sugar, Noc na Karlštejně či Perly panny Serafínky uvede v Olomouci slavnou Lehárovu operetu Země úsměvů. Autorem hudebního nastudování je Tomáš Hanák a vedle nápaditých melodií se můžeme těšit i na famózní baletní čísla. Premiéra nás čeká v pátek 5. května v 19 hodin, II. premiéra o den později ve stejný čas.

Země úsměvů má poměrně zajímavou historii. Poprvé byla uvedena v roce 1923 ve Vídni pod názvem Žlutá kazajka. Diváky však příliš nezaujala a po čase byla stažena z repertoáru. Skladatel se domluvil s libretisty Ludwigem Herzerem a Fritzem Löhnerem, aby původní libreto Victora Léona přepracovali. Společně se rozhodli, že kromě řady úprav na partituře dají dílu vážný konec a tento počin se setkal s úspěchem. „Jestliže se říká, že Don Giovanni je opera všech oper, pak Země úsměvů je operetou všech operet. Nabízí velké téma, s kterým se v tomto žánru málokdy setkáte, navíc téma současné. Hlavní hrdinka se zamiluje do cizince a odjede s ním do jeho země, bláhově přesvědčena o tom, že bude žít stejně jako dosud. Líza opouští moderní Vídeň a odjíždí do Číny, kde je zvykem, že služka dostane rány holí za to, že se na pána nevhodně podívala,“ zdůraznila Hlubková, která v předchozích letech nastudovala tento titul v divadlech v Ostravě a Českých Budějovicích. „Lehárova Země úsměvů mě provází už tři dekády. Předtím, než jsem tento titul režírovala, jsem měla možnost zahrát a zazpívat si roli Lízy,“ upozornila Hlubková.

Podle Tomáše Hanáka patří Země úsměvů k tomu nejlepšímu, co může operetní žánr nabídnout. „Vypjaté pěvecké party hlavních představitelů jsou po pěvecké i výrazové stránce výzvou pro každého zpěváka. Roli Su-Čonga mají na repertoáru ti nejlepší světoví tenoristé. Exotická Čína, kde se odehrává druhá část operety, se naplno projevuje i v hudebním jazyku díla. Jde zejména o užívání pětitónové stupnice, jednohlasu ve sborových částech či sólové užití gongu,“ popsal Hanák. „Navíc se tato opereta může pochlubit snad nejslavnější tenorovou árií všech dob, hitem Své srdce tobě dám,“ doplnila Hlubková.

V roli Lízy se představí Lucie Janderková v alternaci s Olgou Jelínkovou. „Je to mé první setkání se Zemí úsměvů. Po hudební stránce je to překrásná opereta, jedna kouzelná melodie střídá druhou, Lehár dokonale využil exotické motivy. K tomu přidal vážné téma o střetu rozdílných kultur, lásce a velkomyslnosti,“ uvedla Jelínková. Prince Su-Čonga ztvární Jakub Rousek v alternaci s hostujícím Martinem Šrejmou. „Tuto postavu si zahraji a zazpívám vůbec poprvé, nicméně Lehárova hudba mi není úplně cizí, protože před mnoha lety jsem zde měl jednu z prvních příležitostí ztvárnit Camilla de Rosillon v jeho slavné Veselé vdově. Země úsměvů je taková operetní Turandot, co se týče exotických popěvků a hudby. Ztvárnit Su-Čonga je pro mě velkou operetní výzvou i po stránce herecké a jsem velmi rád, že jsem se s touto rolí potkal,“ sdělil Rousek. Princovu sestru Mi-Tchu-sien ztvární Lucie Kordová a Barbara Sabella, dragounského poručíka Gustava von Pottenstein, který Lízu miluje, si zahrají a zazpívají Martin Štolba a stálý host souboru Jakub Tolaš.

Výpravnou podívanou podtrhuje scéna Jaroslava Milfajta a kostýmy Tomáše Kypty. Významnou úlohu bude mít v inscenaci balet, choreografii pro tanečníky připravil Robert Balogh. „Diváci se mohou těšit na čínskou operu v maskách. Baletní čísla jsou pojatá vskutku velkolepě. A přijede i živá čínská císařovna,“ slíbila Hlubková.

Lehárova Země úsměvů patří v Olomouci k populárním titulům, v minulosti se zde dočkala šesti nastudování. Poslední inscenaci uvedli v lednu 2003 režisér Jan Štych a dirigent Miloslav Oswald.

zdroj zprávy: David KrestaKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.