Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva z...
Divadlo Bolka Polívky

Přes čáru
[9.11.2014]
Od 13. do 15. listopadu 2014 proběhne v Divadle Bolka Polívky první ročník festivalu Přes čáru. Divákům nabídne v několika krátkých představeních různé umělecké přístupy k žánru klaunerie. Festival je velmi volně inspirován odkazem společensky satirického a kritického humoru Jiřího Voskovce a Jana Wericha ze záznamů forbín, a je základem nové platformy pro rozvoj klaunerie jako svébytného žánru současnosti.

„V rámci festivalu Přes čáru chceme veřejnosti představit současné trendy v performačních žánrech založených na principu improvizace s použitím prvků klaunerie, pohybového divadla a komedie. Chceme také přinášet impulsy žánru samotnému, tj. podporovat novou tvorbu a dodat inspiraci umělcům (již aktivně působícím performerům, studentům uměleckých oborů i zájemcům z řad amatérů) prostřednictvím seminářů a workshopů (jež jsou nedílnou součástí) vedených zahraničními i domácími uznávanými profesionály,“ dodávají iniciátoři projektu Ondřej Chalupský (ředitel Divadla Bolka Polívky) a Pierre Nadaud (vedoucí ateliéru klaunské scénické a filmové tvorby DIFA JAMU).

Součástí projektu Přes čáru je také workshop klaunské scénické tvorby vedený zahraničním lektorem, uznávaným profesionálem v oboru Heinzim Lorenzenem (FR), kterého budou v rámci workshopu doprovázet a tlumočit Ján Mikuš (SK) a Pierre Nadaud (FR/CZ). Workshop je otevřený všem, kteří se žánrům improvizace, klaunerie a pohybového divadla věnují na profesionální úrovni. Odstartuje v pondělí 10. listopadu a v intenzivním týdenním kurzu nabídne účastníkům možnost soustředěně hledat vlastní přístup k autorské tvorbě, která je pro žánr klaunerie velmi zásadní. Z výstupů z workshopu - klaunských čísel bude sestaven také sobotní závěrečný večer festivalu, který proběhne v rámci Noci divadel 2014.

Projekt se v roce 2014 uskutečňuje za finanční podpory statutárního města Brna.

PROGRAM FESTIVALU v Divadle Bolka Polívky:

13.11. v 19.00 Ján Mikuš: WerterPantomimicko činoherní monodrama, které sranduje na témata docela vážná. Inscenace podle Goetheho neveselého román(k)u o jednom mileneckém trojúhelníku. Tato docela zvláštní klaunerie balancuje na tenké niti melancholie, patosu, cynismu i trapnosti zároveň.

14.11. v 19.00 Irina Andreeva (členka skupiny Teatr Novogo Fronta): AUTOMATIC
Nové sólové představení Iriny Andreevy z Teatr Novogo Fronta je sarkastickou tragikomedií o konfliktu mezi minulostí a současností a souboji člověka s vlastní duševní strnulostí.

14.11. ve 20.30 Vojta Švejda: Albert se bojí
Komediální příběh o zápasu malého chlapce se svým vlastním strachem. Představení vyprávěné stylem klaunské pantomimy v sobě mísí prvky westernu, komiksu i dramatu všedního dne.„Jsem tady, jsem za tebou, jsem ve tvých očích, ve tvém hlasu. Ty mne nevidíš, ale já tebe ano“.

15.11. v 19.00 Závěrečný večer festivalu:
představení Klaunská konference Heinziho Lorenzena a komponovaný program klaunských čísel vytvořených v rámci festivalového workshopu.
"WORKING-le clown" Sám Heinzi Lorenzen v klaunském představení o své cestě ke klaunství. O tom, co se naučil v divadelní škole Jacqua Lecoqa, kde získal základ pro svůj osobní styl v pantomimě a studii pohybu; o svých pracovních zkušenostech s různými uměleckými skupinami a vlivu různých kultur na jeho současné umění; o kombinaci principů cirkusové a divadelní klaunské školy. V rámci výstupu ukáže, jak využívá improvizaci, kterou upřednostňuje před interpretací, a vysvětlí, proč raději pracuje s vjemy a emocemi.

Zároveň se v sobotu 15.11. uskuteční druhý ročník Noci divadel, v rámci kterého se v Divadle Bolka Polívky dozvíte: "Jak se dělá klaun" - interaktivní program pro děti i dospělé.

zdroj zprávy: Michal AdamíkKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.