Zpráva

Radim Vizváry sóluje
vydáno: 5.4.2016
Radim Vizváry, jeden z nejvýznamnějších představitelů současného mimického umění, uvede 17. dubna v Divadle v Celetné premiéru představení SÓLO. Tento večer bude průřezem jeho dosavadní tvorbou a proběhne, jak jinak, v duchu pantomimy. Jen za pomocí svého těla předá divákům řadu příběhů, na které slova zkrátka nestačí.

Během své zatím dvacetileté kariéry vytvořil Radim Vizváry jako autor, interpret nebo režisér řadu celovečerních inscenací. SÓLO však představí především kratší výstupy, a ty budou symbolizovat jednotlivé etapy mimovy tvorby. Klasická pantomima, fyzické divadlo, tanec butó nebo klaunérie, to jsou všechno možnosti mimického divadla, které diváci v Celetné spatří. „Co se týče umělecké praxe, je jedním z nejlepších interpretů oboru, jejž je schopen obsáhnout v širokém stylovém rozpětí,“ shrnuje teoretička a historička pantomimy Ladislava Petišková.

Komponovaný večer zahrne tradiční i současné podoby pantomimy, a to s poetickou i komickou tématikou. I divák, který není obeznámen s taji tohoto umění, si tak přijde na své a uvidí obor v jeho plné šíři. Vizváry každopádně dodává, že „současná pantomima už nestaví jen na technické virtuozitě a klíčový je herecký prožitek“.

Protagonista večera je kromě svého působení jako interpret známý např. choreografiemi v pražském Národním divadle nebo jako umělecký šéf mezinárodního festivalu pantomimy MIME FEST. Na svém kontě má několik desítek autorských představení a svým působením navazuje na dlouhou tradici české pantomimy, která se skrze tvorbu Ladislava Fialky, Borise Hybnera nebo Ctibora Turby rovnala se světovými špičkami oboru. SÓLO teď umožní nahlédnout vývoj, jaký mimické umění ušlo v posledních dvou desetiletích a bude pro diváky stejně nostalgií jako šokem. Přijďte se už 17. 4. inspirovat pantomimou v Celetné.