Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva z...
Divadlo Na zábradlí
> Tajný agent

Sonda o zániku lásky a rodiny v soukolí dějin
[2.12.2019]
Poslední premiérou letošního roku je v Divadle Na zábradlí adaptace stejnojmenného románu klasika britské moderní literatury Josepha Conrada Tajný agent. Autorem scénáře a režie tohoto posledního dílu britského triptychu je opět, jako v předešlých dvou dílech, David Jařab. V příběhu inspirovaném skutečnými událostmi začátku 20. století v Londýně, kdy si rozmach radikálních a anarchistických spolků žádal také radikální činy, se v hlavních rolích představí Jiří Vyorálek a Anna Fialová. Premiéra se uskuteční 6. a 7. prosince 2019.

Začátek 20. století, Londýn, bouřlivé období rozmachu dělnických hnutí, radikálních anarchistických spolků, rozšiřování geopolitických vlivů evropských mocností. Tato doba si žádá radikální činy a rozhodné muže. Čímž tedy rozhodně není pan Verloc (Jiří Vyorálek). Ten touží především po klidu a pohodlí bez problémů a velkých změn. Je ale dvojitým agentem a nový tajemník velvyslanectví carského Ruska (Petr Čtvrtníček) si žádá demonstrativní akci, která změní život jemu i všem jeho blízkým.

Příběh inspirovaný skutečnými událostmi, tragickým pokusem o teroristický atentát na greenwichskou observatoř v roce 1894, zobrazuje postavy, které pomocí strachu, emocionality či vyvolání chaosu touží rozvrátit stávající systém, ale také postavy, které pocítí důsledky těchto nebezpečných her, aniž by s nimi měli mnoho společného. A tak zde na jednom konci londýnského spektra stojí patologický strůjce výbušnin a praotec sebevražedných atentátníků s přezdívkou Profesor (Jakub Žáček), a na konci druhém Verlockova žena Winie (Anna Fialová) a její postižený bratr Stevie (Vojtěch Vondráček), kteří se do soukolí terorismu dostali v podstatě nedopatřením. Lidské osudy narážejí do mocenských intrik a mesianistických ideologii.

Po Shakespearovi a Doylovi zpracovává kmenový režisér DNz David Jařab román Josepha Conrada. Ke genezi své britské minisérie autor poznamenává: „Myšlenka britského triptychu vlastně vznikla až po uvedení Macbetha. Na jedné straně se mi zdálo současné dění v Británii velmi podstatné, celá ta záležitost kolem Brexitu, selhání tradiční demokracie a s tím spojená určitá neschopnost kriticky uvažovat, neschopnost, která jako kdyby souvisela s klasickou britskou vlastností přehlížet a být bytostně přesvědčen o své „velikosti”, jedinečnosti a stabilitě. Na straně druhé tady existuje velmi silná literární tradice, která mi vždy připadala přitažlivá, atraktivní a vždy jsem k ní měl vřelý, byť ambivalentní vztah. V tomto kontextu byl Shakespeare jaksi na ráně, tedy logicky první volbou. Splňoval základní kritéria: byl notoricky známý, ikonický a stálo za to se pustit do jeho demontáže při zachování toho nejpodstatnějšího. Druhý krok už nebyl tak jednoznačný, ale Doylovy příběhy Sherlocka Holmese mi nakonec přišly tou správnou možností. Dovolovaly zachovat rámec a atmosféru, ale zároveň poskytovaly šanci příběh posunout někam dál a snad i hlouběji. Třetí dílo pro triptych bylo asi nejsložitější volbou. Po dlouhém hledání jsem se nakonec vrátil ke svému oblíbenému Josephu Conradovi, který sice není možná obecně tak známý jako jeho dva předchůdci, ale je až neuvěřitelně aktuální.“

K adaptaci posledního dílu triptychu pak David Jařab ještě dodává: „Tajný agent je, myslím, velmi moderní text, který komunikuje i se současnou dobou. Bylo proto pro mne snadné se na něj napojit a přetavit ho v text nový, který nemění celkové směřování, ale pouze dává příběhu nový tvar a dotahuje některé detaily. Věděl jsem, že musím sjednotit divadelní i literární jazyk a dát věci formu, která by dokázala kondenzovaně komunikovat s divákem. Zároveň mi bylo jasné, že se nesmím zbavit zvláštní dichotomie tohoto románu, kde se mísí tragika s komikou často velmi zvláštním způsobem, ba právě naopak tuto kvalitu ještě posílit.“

Joseph Conrad, David Jařab - Tajný agent
Scénář, režie: David Jařab
Dramaturgie: Barbora Šupová
Kostýmy: Sylva Zimula Hanáková
Hudba: Jakub Kudláč

Osoby a obsazení:
Verloc - Jiří Vyorálek
Winie - Anna Fialová
Vladimír - Petr Čtvrtníček
Ossipon - Jiří Černý
Profesor - Jakub Žáček
Heat - Václav Vašák
Stevie - Vojtěch Vondráček
Dudák - Bartoloměj Biskup

Pan Verloc provozuje anarchistickou živnost, ale je zároveň ruským agentem. Východní mocnost už nechce jen neškodná udání na radikální soudruhy, ale požaduje za své peníze skutečné činy. Nezvykle aktuální román vypráví příběh z Londýna o jedné bombě, která měla způsobit strach a chaos a na přelomu 19. a 20. století přiblížit Británii zájmům Ruska. Sonda o zániku lásky a rodiny v soukolí dějin.

Premiéra 6. a 7. prosince v 19.00 v Divadle Na zábradlí Reprízy 18. prosince 2019, 13. a 31. ledna 2020 vždy v 19.00


zdroj zprávy: Alexandra PolákováKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.