Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva z...
Divadlo Alfa

Tomáš Dvořák získal Státní cenu Ministerstva kultury
[30.10.2020]
Režisér a dlouholetý umělecký šéf Divadla Alfa Tomáš Dvořák získal Státní cenu za osobitý celoživotní přínos k rozvoji českého loutkového divadla a jeho reprezentaci v zahraničí, a to 28. října 2020 .

Tomáš Dvořák se tak zařadil po bok dalších významných osobností, kteří cenu získaly za svůj přínos českému divadlu v minulých letech: například David Radok, Jiří Suchý nebo Ladislav Smoček.

Tomáš Dvořák (*1956) nastoupil do plzeňského Divadla Alfa v roce 1979 jako loutkoherec. Postupně se začal zabývat i režií a v roce 1991 se stal uměleckým šéfem Alfy. Cíleně pracuje s odkazem starých českých loutkářů a rozvíjí ho moderními divadelními přístupy. Jeho inscenace jsou žádané na festivalech doma i v zahraničí a řadu z nich zdobí mnoho cen. Vzpomeňme na Jéminkote, Psohlavci, Jamese Blonda nebo nejslavnější z nich Tři mušketýry, kteří objeli svět a nasbírali více než dvě desítky cen.

„Mušketýři“ potěšili diváky nejen v Evropě, ale také třeba v Japonsku, v USA nebo v Kanadě. K žádaným a ceněným inscenacím patří také trilogie Johanes Doktor Faust, Don Šajn a Jenovéfa, současné zpracování tří nejznámějších her lidových loutkářů. Velké uznání přinesly Dvořákovi také inscenace Bezhlavý rytíř, Alibaba a čtyřicet loupežníků nebo Krásný nadhasič, které realizoval v Naivním divadle Liberec. Právě klíčové inscenace, které vytvořil Dvořák v Plzni a v Liberci, proslavily opět po roce 2000 české loutkářství v zahraničí. Po určitém útlumu oboru v porevoluční době, to byl právě Tomáš Dvořák a Josef Krofta, kteří otevřeli znovu dveře českému loutkářství do světa.

Práce Tomáše Dvořáka propaguje nejen české loutkářství a Divadlo Alfa, ale také město Plzeň, k němuž patří loutky stejně neodmyslitelně jako pivo. Proto také Tomáš Dvořák získal v loňském roce Uměleckou cenu města Plzně za celoživotní dílo a vstoupil do síně slávy tohoto města.

V oblasti kultury získalo letos ceny kromě Tomáše Dvořáka další sedm osobností. Patří mezi ně například spisovatel Michal Ajvaz, hudebník Jiří Tichota ze Spirituál kvintetu, nebo in memoriam filmový režisér Miloš Forman.

„Jedním z posledních kousků Tomáše Dvořáka pro Divadlo Alfa je inscenace „Pozor, Zorro!“ plná loutkových kouzel a skvělé mexické hudby. Podívat se na ni můžete on-line v přímém přenosu, který pro diváky chystáme,“ zve na divadelní představení ředitel Alfy Jakub Hora.

zdroj zprávy: Divadlo AlfaKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.