Blog uživatelů i-divadla

Výborně zpracovaný liberecký Absolvent
vydáno: 2.4.2021, Coward

Ve filmu Absolvent (1967) se poprvé proslavil Dustin Hoffman. Podle novely Charlese Webba a filmového scénáře Caldera WillinghamaBucka Henryho text adaptoval Terry Johnson. Režie se ujal nový šéf činohry Šimon Dominik, který vycházel z překladu Pavla Dominika. Kostýmy navrhla Andrea Králová. Zajímavou scénu vytvořil Karel Čapek. Představovala pokoj, jehož zadní stranu tvořily stěny (roh se nacházel uprostřed). Na stěnách bylo několik velkých žaluzií, jejichž zvednutím se vytvářely dveře. Zbytek scény byl dotvořen pouze několika modrozelenými polštáři, které měly rozličné využití: postele, křesla, stůl na recepci hotelu, pohovka. Na středu se občas nacházelo nezvyklé osvětlení.
Do titulní role Benjamina Braddocka byl obsazen Jakub Albrecht, který se do ní celkem hodil (zajímavým kandidátem by mohl být snad už jen pouze Tomáš Váhala). Hlavní ženskou roli (paní Robinsonová) interpretovala Veronika Korytářová (letos v užší nominaci na Thálii). Jejího manžela hrál Martin Polách. K hlavním postavám, i když už ne tolik výrazným, patří jejich dcera Elaine v podání Karolíny Baranové. V malých rolích se představili Václav HelšusŠtěpánka Prýmková jako rodiče Bena, striptérka Michaela Foitová a zbylé čtyři role zastal inspicient Přemysl Houška.
Dobrá byla statická, ale hodně variabilní scéna. Například v nočním klubu se místnost dotvořila zvednutím dvou žaluzií nad rohem místnosti, kde se nacházela taneční tyč. Vedlejší postavy se několikrát objevily v prostoru nad tyčí. Albrecht velmi dobře zahrál zpočátku nesmělého a trochu stydlivého mladíka, který se ale postupem času celkem vyvíjí. Vynikající výkon podala zejména Korytářová, která by si rozhodně zasloužila další nominaci na Thálii. Její paní Robinsonová, která Bena šikovně svede, dostává výrazný prostor v první půli a téměř všechny scény Korytářové jsou pouze s Albrechtem. Dobrý výkon podala i Baranová, ale také ostatní herci a herečky zdárně přispívají k celku.
Druhá půlka byla o něco slabší. Z ní si pozornost zaslouží napadení Bena panem Robinsonem, které bylo velmi dobře zahrané. Za zmínku také stojí hudba Jiřího Hájka. Režisér se chtěl vyhnout srovnání s filmem tím, že nechtěl použít filmovou hudbu. Celková režie byla precizní, výborné byly také herecké výkony. Dramaturgie (nejen činoherní) se vydává dobrým směrem, představení by mohlo přitáhnout velké množství diváků. Hra nabízí momenty vtipné i vhodné k zamyšlení. Absolvent byl důstojnou tečkou činoherní sezóny.

 

Hodnocení: 85%

 

(psáno z premiéry 17. 6. 2016)

 

Jan Šrajer


Další články tohoto uživatele na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.