Blog redakce i-divadla

Být tak ještě nerdem
vydáno: 14.6.2020, Jiří Koula

Tady je Koulovo, kritici píšou jinam.

 

Na Nesmír jsem vyrazil ze čtyř důvodů. Prvním byla možnost se po dlouhé době podívat do Českých Budějovic. Druhým šance vidět na jednom jevišti mého divadelního miláčka Pavla Oubrama, Kamilu Janovičovou z mého nejoblíbenějšího absolventského damáckého činoherního ročníku za posledních pět let a Františka Hniličku s Danem Kranichem z mého nejoblíbenějšího absolventského damáckého alternativního ročníku za posledních pět let. Třetím zvědavost na tvar inscenace, totiž komorní sci-fi muzikál. No a čtvrtým u nás uvedená anotace tak nabitá humorem podle mého gusta, že to bylo zkrátka neodolatelné. Výsledek? Nejvýstižnější mi přijde odcitovat výrok kolegy Lukáše Holubce (který použil ve zcela jiném kontextu, ale mně se hodí teď): A ono au.

Což o to, do Českých Budějovic jsem se podíval, před představením navíc povečeřel toasty, k nimž jsem místo v mém běžném prostředí obligátního kečupu dostal majonézu, cajk. Všechny své oblíbené herce jsem opravdu viděl a k tomu jako bonus Víta Piskalu, kterého jsem až zde opravdu zaregistroval a přiznávám, že mě baví, taky cajk. Komorní sci-fi muzikál jsem též dostal, písní nebylo tolik, aby mi to začalo vadit, hudba Jana Čtvrtníka navodila správnou mysticko-spasitelsko-apokalyptickou atmosféru, což navíc souznělo s výpravou Alžběty Uhlíkové, jež dokázala vytvořit velké věci na malém prostoru a papundeklovost proměnit ve výhodu (tak, jak to čeští scénografové umějí, protože musejí), navíc explicitně oceňuji vícehlasy, i tady cajk.

Jenže ta anotace. Netuším, kde jsme ji vzali, asi z nějaké tiskové zprávy v době, kdy byl Nesmír dost možná ještě pouhým nápadem, faktem je, že přímo na stránkách Jihočeského divadla je nyní anotace jiná, o poznání sušší a zároveň ve dvou ohledech trefnější. Přesněji navozuje, o co v inscenaci jde, přičemž ta je zároveň též o poznání sušší než text, který mě nalákal.

Tedy aspoň pro mě, protože zatímco primárním zdrojem humoru v oné falešné návnadě jsou slovní hříčky, primárním zdrojem humoru v Nesmíru jsou odkazy na (uznávám úctyhodně) široké spektrum konkrétních děl z žánrů sci-fi, fantasy a komiks. Jenže pokud nemáte nakoukáno tak jako tvůrci či navíc nemáte všechna odkazovaná díla v aktivní paměti, abyste se hned chytli, tak se nejspíš nijak zvlášť nepobavíte, protože uvidíte příběh sice vzhledem k podmínkám solidně zpracovaný, ale hlavně generický, v podstatě náhodnou instanci mýtu o posledním zápasu dobra se zlem. A vtípky, které posbíráte i bez znalosti toho, k čemu se tvůrci odkazují, jsou sice milé, ale bránici vám neutrhnou.

Nebo se to dá říct i stručněji, na stránkách divadla je jako podtitul uvedeno "scifi muzikál pro všechny fans", což je výstižné, nerdi ze všech koutů republiky, spojte se a vyrazte na Nesmír, konečně se hraje divadlo právě pro vás. Posledním pozitivem, které mně osobně Nesmír přinesl, je zjištění, že už nerdem nejsem, aniž bych si to uvědomil, nějak jsem z této škatulky vyrostl.

A na závěr ještě jedna osobní vzpomínka. Pánové Hnilička a Kranich ještě s Tomášem Hronem na DAMU coby uskupení Box of Nothing vytvořili parodickou trilogii Pocta filmovým žánrům. Bylo to vtipné, úderné a já si na to během Nesmíru vzpomněl. Tedy na to, že jsem něco takového někdy viděl, přičemž už jsem úspěšně zapomněl, o co přesně šlo i kdo to dělal. Až kolega Holubec cestou zpět do Prahy na základě mých mlhavých informací vygooglil můj blog, v němž tento počin zmiňuju.

A musím říct, že to se mi líbilo o dost víc. Nevím, zda proto, že tam šlo výrazněji o ony slovní hříčky (viz už názvy jednotlivých částí - Gothaj City: Knock knock... out!, Star Vrz, Pro pár špinavých kulek), proto, že těch odkazovaných děl nebylo tolik a chytal jsem se, proto, že šlo více o parodie než citace, či proto, že to bylo tak krátké, že ona generičnost příběhu neměla čas začít vadit, nejspíše vše z toho hraje svou roli. Nicméně tento blog končím mrknutím směrem k tvůrcům (tedy hlavně k duu Kranich - Hnilička), že echt nerdy už Nesmírem uspokojili a já se těším na jejich další počin, v němž se vrátí k vtipnosti původní anotace. Věřím, že na to stále máte.


Tento blog vyjadřuje stanovisko jeho autora, nikoli celé redakce.

Další články tohoto redaktora na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.