Blog redakce i-divadla

Růže pro Algernon, příběh vzestupu a pádu Člověka
vydáno: 29.12.2010, Jiří Koula
Růže pro Algernon, dramatizace stejnojmenné povídky. Pokud jste ji četli (či podobně jako já aspoň slyšeli), nečeká vás nic nového, jen tentýž nádherný příběh na prknech divadla.

Oproti povídce, jež je psána čistě z pohledu Charlieho, se pochopitelně nabízí rozpracování ostatních postav. To se dle mého povedlo zejména v postavě slečny Kinianové (v mnou viděném obsazení ztvárněné Evou Elsnerovou), jež se pro mě stala ve své tragičnosti srovnatelnou se samotným Charliem, přiznávám, že jemné a přesto přesvědčivé herectví Evy Elsnerové mě opravdu dostalo.

Pozitivním prvkem bylo také zvýraznění napětí mezi doktory Nemurem (Jakub Špalek) a Straussem (Tomáš Karger), jež předčilo nejen povídku, ale i jí inspirovaný film Charly, oba herci se svých rolí zhostili též na výbornou.

A zbývá samotný Charlie v podání Jana Potměšila. Jeho výjimečný, výtečný a výještěkdovíjaký výkon netřeba snad ani zmiňovat (už to udělali jiní a jinde), jen mi pád Charlieho Gordona přišel zbytečně uspěchaný, zůstává ve mně pocit, že jej šlo vystihnout s citelnějším efektem (což ale není chybou herců), závěrečný monolog sice situaci částečně zachraňuje (i nějaká ta slzička ukápla), ale ten hladový pocit, že jsem byl na dosah něčemu silnějšímu, stejně zůstává.

Tento blog vyjadřuje stanovisko jeho autora, nikoli celé redakce.

Další články tohoto redaktora na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.