Blog redakce i-divadla

Tak z té střechy seskoč, Maggie
vydáno: 4.5.2022, Kateřina Jírová

Na mělkém jevišti Činoherního klubu se odehrává drama tří manželských dvojic. Ústřední bezdětné dvojice Maggie a Bricka, velmi dětné manželství Brickova bratra Goopera a jeho plodné ženy Mae, a rodičů Bricka a Goopera, označovaných jako Mamka a Taťka.

Maggie (A. Fialová) vstoupí na scénu v bílých šatech, které jí synovci polili červeným džusem. Maggie to využije jako znak nevinnosti samé potřísněné rudou krví. Šaty svlékne a dál se pohybuje jen v kombiné. V levé části jeviště je zrcadlová stěna, kde se Maggie (magie, hezký výraz, že?) různě natřepává v kombiné, líčí se, vystrkuje zadeček, a co? A nic. Její švitoření a natřásání se manžela Bricka (inertní Jan Hájek) nezajímá a věnuje se své lahvi. Brick jasně Maggie říká, že když si připadá jako kočka na rozpálené střeše, ať skočí dolů a zachrání se. To však chudá dívka, která si myslí, že ke štěstí přišla, nedokáže přijmout. Když přijde tchán s tchyní, má Maggie již světle modré šaty, z kterých jí neposlušně vykukuje krajkové kombiné.

Šarmantní Taťka (Vladimír Kratina) svou ženu péruje, a je na ni hrubý. Mamka (nad očekávání zajímavá Naďa Konvalinková coby domácí puťka) si nechává vše líbit, a uvězněna v záplavě pocitů vůbec nevnímá realitu. Gooperova žena Mae (výborná Gabriela Míčová), v očekávání šestého dítěte, občas po Maggie sekne zlým zubem, neboť Mae vyhrává nad Maggie dělohou. Avšak ženu ve vysokém stupni těhotenství ponižuje jak Taťka, tak Mamka. Gooper se snaží přimět Mamku, aby plantáže po Taťkovi zdědil on, ale oba rodiče dávají přednost mladšímu synovi, neboť jak on se chudáček uživí, na rozdíl od úspěšného právníka Goopera, až rodiče nebudou?

V interpretaci Činoherního klubu nakonec prohrávají všichni: Taťka i Mamka pochopí, že Taťka umírá, Gooper s Mae pochopí, že oni ani jejich děti nikoho nezajímají, Brick, který  není schopen zbavit se závislosti na svém bývalém příteli Skipperovi, a Maggie, která nejen že v manželství s Brickem zůstane bezdětná, ale patrně i bez plantáží.

 


Tento blog vyjadřuje stanovisko jeho autora, nikoli celé redakce.

Další články tohoto redaktora na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.