Činoherní klub

<< Kati | Konsent >>

Kočka na rozpálené plechové střeše

Premiéra: 19.4.2022 | 2:25
Hra slavného amerického dramatika. Jak se vypořádat s tím, když nesplňujeme představy a očekávání druhých? A co když nejsme schopni naplnit ani ta svoje? Co když jsou stará pravidla nefunkční? Všechno pálí, ale přesto je problém pohnout se z místa? Manželé Maggie a Brick přijeli na rodinnou usedlost na jižanské plantáži na oslavu narozenin jeho otce, který (zdá se) umírá na rakovinu, ale všichni se tváří, že ne. Je dusno, cosi stále visí ve vzduchu a bouřka je v nedohlednu. A každý má nějaké tajemství – nebo alespoň neříká úplnou pravdu...
Činoherní klub
Hodnocení inscenace
Redakce
74 %
Uživatelé
72 %
72371000
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
22.9.19:30 vstupenky
28.9.Čt19:30 vstupenky
16.10.Po19:30 vstupenky

Volby

Hodnocení (42)

HODNOCENÍ REDAKCE
Iva Bryndová  70 %
25.9.2022 | 466 hodnocení
+ souhlasím
75% Inscenace Martina Čičváka efektně buduje napětí rodinného dramatu, pokud jde o Taťkovu nemoc a s ní související otázky dědictví jeho obrovského majetku a neuspokojivých rodinných vztahů. Bohužel se jí tolik nedaří vybudovat i onu hutnou, nesnesitelnou atmosféru rozpadajícího se, či již zničeného, vztahu ústředního manželského páru. Jakkoli všechny postavy zůstávají zahleděné do sebe a svých problémů, což vyvolává stále silnější konflikty, pocit dusné horké atmosféry a odporu vůči v podstatě všem postavám, který mám s touto hrou spojený, se nedostavil. Ve výsledku tak konec inscenace působil až podivně pozitivním a nadějným dojmem.
Pavel Širmer  80 %  Tip Pavel Širmer
7.7.2022 | 1939 hodnocení
+ souhlasím
Williamsovo rodinné drama stále může na jevišti obstát, i když se společnost v určitých rysech posunula. Režisérovi M. Čičvákovi se podařilo oprostit od inscenační tradice a našel s herci v situacích podstatu, vnitřní pravdivost a věrohodnost. Zatímco V. Kratina a N. Konvalinková se oprostili jen částečně, G. Míčová a M. Dadák negativním charakterům dodali lidštější a věrohodnější rozměr. V případě ústřední dvojice A. Fialové a J. Hájka se dá hovořit dokonce o objevnosti ve výkladu, v detailech se objevilo mnoho překvapení podporujících smysl. Hercům významně pomáhá výprava a hudba. Úprava a redukce postav byly ku prospěchu.
Kateřina Jírová  70 %
4.5.2022 | 343 hodnocení
+ souhlasím
Inscenace působí odtažitě, bez přesahu emocí do hlediště, ale v závěru němý řev Goopera a jeho ženy vše napraví. Copak je opravdu nikdo nechápe? Viz blog. (více v článku na blogu)
Helena Grégrová  80 %
30.4.2022 | 1593 hodnocení
+ souhlasím
75 %. Sílu této inscenace umocňuje sugestivní budování atmosféry, která houstne postupně odtajňovanými okolnostmi příběhu a gradující akcentací veskrze nepříjemných životních pravd. Ano, všichni si pokrytecky lžeme do kapsy vlastní, ale nešetříme přitom ani naše blízké. Právě to dlouho nevyřčené, visící v zámlkách a mimice, se zde podařilo herecky dobře obsáhnout. Doposud jsem hru četla především jako drama rodinné. Aniž by tato linka zanikla, důraz na optiku "společensky osamoceného" jednotlivce, který by na rozpálené střeše komplikovaných vztahů měl udržet balanc primárně sám za sebe, ke mně tentokrát promluvil zřetelně.
Jan Pařízek  70 %
29.4.2022 | 868 hodnocení
+ souhlasím
Slavná, známá hra, s řadou silných témat a plná emocí. Paleta je rozhodně pestrá, přetvářka, nenávist, hamižnost, sebeklam, láska a snad i pochopení. O vypjaté scény v ní věru není nouze. Přesto všechno musím přiznat, že sem vnímal určitou odtažitost. Nezasáhlo mě to a osud jednotlivých aktérů mi byl z větší části lhostejný. Což mě mrzí, neb všichni herci se určitě snažili. Líbila se mi jak A. Fialová, tak rozhodně pochvala pro N. Konvalinkovou. I díky nim sem se rozhodně nijak nenudil, celkově to pěkně uteklo a ve výsledku tedy nelituji. Potenciál inscenace však vnímám o něco větší. 65%
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Avlis  80 %
14.6.2023 | 152 hodnocení
+ souhlasím
Skvěle jsme se bavili, nejvíce se nám líbila Anička Fialová a Jan Hájek...
Kateřina Vodáková  50 %
28.5.2023 | 173 hodnocení
+ souhlasím
Velká, ale bohužel nenaplněná očekávání. Bavila mě talentovaná A. Fialová, která má šmrnc a esenci něčeho navíc, ale jinak jsme se s vleknoucím se dějem i nefungujícím obsazením minuli... Nezapamatovatelné, nevyvolávající emoční pohnutí.
Čiko  70 %
3.5.2023 | 1002 hodnocení
+ souhlasím
Jedna z her, za kterou získal T.Williams Pulitzerovu cenu. V ČK má navíc příjemnou stopáž a drží si napětí od začátku do konce.
Další pozitivum je obsazení - všichni herci se na své role výborně typově hodí. Nejvíce zaujme mladší generace - H.Hájek jako by se pro roli Bricka narodil. Jeho alkoholové apatické stavy jsou mrazivě uvěřitelné. Výborná je i G.Míčová a A.Fialová (jen by nemusela v 1. dějství tolik tlačit na pilu).
Je tu ale patrný generační rozdíl v herecké interpretaci a to zejména u N.Konvalinkové, která si pro svůj nonverbální projev našla jeden jediný udivený výraz, který stále opakuje. To je ale jediná slabina inscenace.
Pbulin  100 %
1.5.2023 | 7 hodnocení
+ souhlasím
Hra zcela naplňuje očekávání. Herecké výkony všech výborné, vše bylo odehráno, jak bylo napsáno. Naprostá spokojenost. Jan Hájek v titulní roli u obou uváděných děl Tennessee Williamse v ČK), a v obou výborný.
Jerman  70 %
14.3.2023 | 127 hodnocení
+ souhlasím
Ćinoherní klub je vedle Divadla v Celetné scénou, kde dostává po řadu let největší prostor anglosaská dramatika. Nyní po ceněné Smočkově Tramvaji do stanice touha (premiéra 2011, stále na repertoáru) režisér Čičvák inscenoval další slavnou Williamsovu jižanskou tragédii. V obou inscenacích stvárnil hlavní mužskou roli Jan Hájek, který se na tyto postavy výtečně hodí typově svým drsným naturelem a úsporným hereckým projevem. Po Žáčkové, hlavní role v Tramvaji, byla tentokráte Hájkovi vyrovnanou partnerkou Anna Fialová, výrazný talent mezi mladšími herečkami. Velmi dobře zrežírované a zahrané, avšak méně strhujhící než Tramvaj do stanice touha.
Karel1964  70 %
8.3.2023 | 64 hodnocení
+ souhlasím
Je to solidní představení. Herci jsou skvělí, především Fialová a Hájek. Ten hraje ztroskotance skvěle.
Ale celé to nějak nevyvolává emoce. V porovnání s Tramvají do stanice Touha, což je emocionální masakr, je toto tak nějak ploché.
Radarrius  70 %
22.2.2023 | 59 hodnocení
+ souhlasím
Zajímavé zpracování, které se snaží více rozpracovat nejen autorem zamýšlenou ústřední manželskou dvojici, ale i zbylé dvě. Každý divák tak má možnost chápat tento vzájemný emotivní souboj po svém. Pro mě byla například Maggie v bravurním podání Anny Fialové jen zdatná manipulátorka jdoucí si tvrdě za svým. Ať již jde o získání rodinného majetku či potrestání manžela za jeho latentní homosexualitu. Dítě je pro ní jen nástroj v této hře. Ale věřím, že mnozí ji vidí jinak, pozitivně. A v této nejednoznačnosti u všech postav je právě hloubka této inscenace. Škoda jen, že poslední dějství bylo vlastně zbytečné. Nikam již hru neposunulo.
Vladimír Rogalewicz  80 %
28.10.2022 | 761 hodnocení
+ souhlasím
Na Činoherní klub netradičně tradiční inscenace. Tennessee Williams uměl velice dobře vyjádřit dusno v rodinných (partnerských, mezilidských) vztazích. Archetypy jednání, které popsal, jsou stále aktuální. V inscenaci ČK se režisérovi i všem hercům podařilo najít inscenační klíč. Velice vyrovnaná nadprůměrná inscenace.
J.anek  80 %
28.10.2022 | 433 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
O společnosti, která se tváří, že homosexualita neexistuje. Tennessee Williams o tomhle pokrytectví věděl hodně. Nezměnilo se to. V principu ne.
Jan Hájek je parádní Brick a Anna Fialová luxusní Maggie. A mimořádná je Gabriela Míčová jako k nepřežití plodná Mae. Inscenace Martina Čičváka je tradiční, nechává znít skvělý překlad Zuzany Joskové. Včera večer bohužel s desítkami chyb a přeřeků. Ale co, to nesnesitelné dusno tam bylo. A na tom záleží.
R.JELEN.21  50 %
28.9.2022 | 217 hodnocení
+ souhlasím
Inscenace tak trochu klouže po povrchu, neříkám A. Fialová je skutečně kočka, některé hrubé výrazy už jsou víc na sílu a na efekt a gramofon by mi přišel hezčí než ta černá plechovka. Scéna take příliš neoslovila.Jenže na konci zůstalo jakési prázdno... Prostě na tu inscenaci zapomenu,byt nemůžu říct, že by se herci (speciálně N. Konvalinkova) nesnažili.
Pavla.ber  50 %
22.9.2022 | 13 hodnocení
+ souhlasím
Průměrné "rodinné" představení.
Podusak  90 %
21.9.2022 | 40 hodnocení
+ souhlasím
Naprosto perfektní rodinná konverzačka vyhrocená až na dřeň.
Evelynne  40 %
20.9.2022 | 19 hodnocení
+ souhlasím
A. Fialová nebyla do role Maggie dobrá volba, navíc s H. Hájkem dohromady absolutně nefungují. H. Hájek nesrozumitelně mumlá (když se opakovaně z nevelkého hlediště ozývá - co říkal?-, tak je asi něco špatně).
Naopak N. Konvalinková inscenaci táhne. Úplně zbytečně (a v přehnané míře) užité vulgarismy, na které ale bohužel české publikum stále slyší.
Škoda, že Činoherák nedokázal dostát kvalit této hry.
Martina123  60 %
10.6.2022 | 93 hodnocení
+ souhlasím
65%
Michal1982  70 %
29.5.2022 | 144 hodnocení
+ souhlasím
Především musím na začátku zmínit to, že vzdálenost mezi herci a diváky mi tentokrát přišla velmi znatelná, A. Fialové, N. Konvalinkové a pro mě ku mému překvapení i V.Kratinovi se dařilo tuto vzdálenost mezi jevištěm a diváky rozmělnit. Hra o tutlaných pravdách, osobních bojích ?jak se asi musí cítit kočka na rozpálené plechové střeše?za mě více než průměrné představení, avšak mohlo být o chlup lepší..
Domi.Mac  50 %
24.4.2022 | 80 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Průměrné. Pro diváky, co neznají scénář od Williamse to asi bude dostačující zážitek. V ČK už nehrají herecká esa a nový soubor nepůsobí moc silně a sehraně. Hájek opět předvádí svůj nevzrušivý jevištní standart, Fialové role moc nesedla, přehrávala a nebyla vůbec přesvědčivá, dobře své role vystihl Kratina s Konvalinkovou. Míčová s Dadákem nudili. Zbytečné uvedení dobré hry, které nic nového nechce říct a to, co už bylo řečeno, tak opakuje nudněji a hůř než kdy dřív. Škoda. 50%
Houfm@atlas.cz  50 %
22.4.2022 | 38 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
1. uvedení po premiéře. Inscenace působila celkově nedotaženě, scéna podivně (její koncepce se dá pochopit, provedení se nepovedlo). Na konci se mi dostalo pocitu nepříjemné prázdnoty a lhostejnosti vůči všemu, co se odehrálo. Postavy jsou ploché, nevím jestli je to špatným textem nebo hereckou koncepcí (postava Fialové). To samé platí pro vedlejší manželský pár, druhá polovina moc nefungovala. Herci a fyzická interakce nepřesvědčivá (vždy mě bije do očí, když jsou dvě osoby na jevišti ve fyzickém konfliktu, ale je vidět, že se tak nějak bojí dotknout).
Fru  80 %
21.4.2022 | 23 hodnocení
+ souhlasím
20.04.2022 - Činoherní klub
Petr Husar  90 %
2.6.2023 | 4 hodnocení
+ souhlasím
Činoherák hraje dvě velká představení Tennessee Williamse. Tramvaj do stanice Touha v režii Ladislava Smočka a nově Kočku na rozpálené plechové střeše od Martina Čičváka. Smočkova režie je mi bližší, je to ten starý Činoherák, ale i nové zpracování Kočky je plné skvělého divadelního herectví. Jan Hájek je opět naprosto dokonalý v roli Bricka a i Anna Fialová září v roli Margaret. Je naplňující vychutnávat tak sladěný herecký tým. Dvě obří Hájkovy role v postavách Williamsových her, kdy prakticky nesleze z jeviště, je dobré dát si v rychlém sledu za sebou.
Teres  60 %
9.5.2023 | 231 hodnocení
SaXion  70 %
1.5.2023 | 35 hodnocení
Tereza Rybková  80 %
12.4.2023 | 35 hodnocení
AnnaGümplova  60 %
30.3.2023 | 29 hodnocení
Beebb  80 %
17.2.2023 | 45 hodnocení
George175  70 %
13.12.2022 | 6 hodnocení
Michalmusek  80 %
14.11.2022 | 294 hodnocení
Barčí  80 %
29.10.2022 | 44 hodnocení
Cujo  70 %
28.10.2022 | 80 hodnocení
Addk  80 %
6.10.2022 | 131 hodnocení
LavinieCamui  80 %
2.10.2022 | 726 hodnocení
Chupetica  60 %
30.9.2022 | 149 hodnocení
Veronika K.  70 %
22.9.2022 | 105 hodnocení
Xcepek  70 %
28.5.2022 | 622 hodnocení
Nikki123  70 %
13.5.2022 | 169 hodnocení
Neherec  100 %
3.5.2022 | 13 hodnocení
Braddy  90 %
20.4.2022 | 135 hodnocení
Vladimír10  90 %
20.4.2022 | 572 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.