Blog uživatelů i-divadla

Červené komety: Humor a zábava v bláznivém kabátě, to je oč tu běží...
vydáno: 29.1.2015, Kateřina Šebelová

Červené komety: Humor a zábava v bláznivém kabátě, to je oč tu běží...


Kateřina Šebelová | 29. 12. 2015


Žánr: vánoční crazy komedie

Autoři: Andreas Sauter a Bernhard Studlar

Režie: Stanislav Slovák

Scéna: Jaroslav Milfajt

Překlad: Jitka Pavlišová

Kostýmy: Andrea Kučerová

Hudba: Karel Albrecht

Hrají: Ivana Vaňková, Jakub Uličník, Andrea Zelová, Viktor Skála, Erika Kubálková, Eva Ventrubová, Jiří Ressler a členové UTS

V hektickém předvánočním čase Městské divadlo Brno (MdB) vytáhlo do boje s bláznivou komedií Červené komety, která patří do autorské dílny rakousko-švýcarské dvojice Sauter a Studlar. Inscenace byla uvedena v českých premiérách 19. a 31. prosince 2015 na Činoherní scéně MdB.

Osvědčený autorský tandem Sauter&Studlar

Autorský tandem Andreas Sauter a Bernhard Studlar patří v německy mluvících zemích k velmi populárním autorům už patnáct let. Jejich inscenace „A. je někdo jiný" z roku 2000 získala dokonce prestižní Kleistovu cenu pro mladé dramatiky. Jejich tvorba, která osciluje na pomezí vážných i komediálních kusů, však v současné době dospěla do jiné roviny. Dnes oba autoři působí díky vzdálenostem a rodinnému životu spíše sólově. Komedie Červené komety (Rote Kometen) měla celosvětovou premiéru v Bernu v roce 2005 a odtud se brzy rozšířila po divadelních prknech Rakouska a Německa. Nyní se začíná hrát díky MdB i u nás, a tak uvidíme, jak obstojí v českých luzích a hájích zdomácnělý Ježíšek proti Santa Clausům z této ztřeštěné komedie.

Jak se vymanit z vánočního šílenství?!

Dvě sestry Lilli a Bibi jako každý rok podléhají předvánočnímu šílenství. Protože toto stresující období hatí jejich plány, rozhodnou se příští Vánoce udělat úplně jinak. Rok se s rokem sešel a Lilli plánuje právě na Štědrý večer podle astrologických výpočtů založit rodinu se svým manželem Leopoldem. Její mladší sestra zase plánuje odcestovat na dovolenou do Dubaje. Jejich plány však berou za své, když Leopold po bujarém vánočním večírku nemá na Lillin nápad žádné pomyšlení. Zároveň celá rodina vyráží k Lilly a Leopoldovi domů, aby u nich v rodinném kruhu strávili klasický Štědrý večer. Na scénu přichází i zhrzená Lillina kamarádka Antonie, které se rozpadá její vztah, a Rudiger, Leopoldův nejlepší přítel, který má smůlu ve všem, na co sáhne.

Aby toho nebylo málo, městem řádí teroristický gang Červené komety, který vykrádá rauty a rozdává jídlo bezdomovcům. Vize idylky poklidně strávených Vánoc se rozpadá, když je gangem Červených komet unesen líný tlustý kocour a miláček rodiny a paní Krollové, Gustav, za něhož požadují tučné výkupné v podobě 10 000 eur. Vánoční idyla se bortí jako domeček z karet...

Santové v obýváku i na ulici

Scéna připomíná útulný obývák v příjemných pastelových barvách, který se dle potřeby změní na prostor před nákupním centrem. Scéna je plná dveří, které práskají, jak to má ve ztřeštěné komedii být. Kostýmy Andrey Kučerové nabízí současné oblečení obohacené o pyžama a santaklausovské oblečky bez nějakých převratných objevů. Prostě nic zásadního se v tomto ohledu neděje. Do šílené komedie divoce zní hudba Karla Albrechta, což ještě více umocňuje potrhlý děj.

Sedmička herců řádí

Herecké obsazení pokrývá sedmička herců, která se svých rolí zhostila s různým nasazením. Z nichž rozhodně nejvíce vyniká Erika Kubálková ztvárňující hysterickou maminku sester Lilli a Bibi Krollových, které byl unesen domácí miláček – kocour Gustav. Kubálková jede nadoraz, ale její hysterická Margret Krollová dovede bavit, i když už je to často přes únosnou míru. Za to však nemůže Kubálková, nýbrž potrhlý scénář libující si v absurdně vygradovaných situacích. Zdatně jí sekunduje její choť Alfons v podání ostříleného Viktora Skály. Jen ten spadlý stromeček by na něm nemusel ležet tak dlouho.

Z ústředního manželského páru Lilli a Leopold lépe vychází Ivana Vaňková, která ztvárňuje po dítěti toužící Lilli. Vaňková se umí lépe „odvázat" v první půli, v druhé polovině najde Ivana Vaňková s Jakubem Uličníkem alias Leopoldem společnou řeč a jejich jiskrný duet plní úkol v tom šíleně potrhlém kusu výborně. Nezklame Andrea Zelová v roli mladší sestry Bibi, která chce stůj co stůj odjet do vysněné Dubaje. Horší už je to s dvojicí Antonie (Eva Ventrubová) a Rudigera (Jiří Ressler), kteří jsou v této komedii zcela nevýrazní a dalo by se říci, že spíše do počtu.

Závěrem

Červené komety nabízejí divokou ztřeštěnou komedii plnou skečů a absurdních situací, které diváka umí pobavit v hektickém (před) vánočním čase. Pokud nepatříte k milovníkům tohoto crazy komediálního žánru a jste zastánci tradičního Ježíška, do Městského divadla raději nechoďte. Pokud vám však nevadí, že tady Ježíška převálcovali divoce poskakující Santa Clausové a řada úsměvných ústřelů, nebudete zklamaní. Režisér Stano Slovák dokázal, že humor se dá „vytřískat" i z konzumního vánočního běsnění. Pokud hledáte humor od lehkého až po ten absurdní, neměli byste Červené komety minout, žádné hluboké filosofie tu však nehledejte. Humor a zábava v bláznivém kabátě, to je oč tu běží...

Hodnocení: 60%

 

http://www.epochtimes.cz/2015122923079/Cervene-komety-Humor-a-zabava-v-blaznivem-kabate-to-je-oc-tu-bezi.html


Další články tohoto uživatele na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.