Blog uživatelů i-divadla

Jekyll a Hyde – strhující souboj dobra a zla v režii Městského divadla Brno
vydáno: 28.10.2017, Kateřina Šebelová

Jekyll a Hyde – strhující souboj dobra a zla v režii Městského divadla Brno


Kateřina Šebelová | 23. 11. 2011

Žánr: romantický muzikál
Hudba: Frank Wildhorn
Texty písní, libreto: Steve Cuden
Překlad: Petr Gazdík, Karel Škarka, Jan Šotkovský
Režie: Petr Gazdík
Dirigent: Ondřej Tajovský, Dan Kalousek
Scéna: Christopfer Weyers
Hrají: Petr Gazdík/Dušan Vitázek, Viktória Matušovová, Karel Škarka, Milan Lindner, Miloslav Čížek, Zdeněk Bureš, Lukáš Janota, Hana Horká, Marta Prokopová, aj.

"V duši každého z nás existuje určitá dvojakost. Prokletím lidstva je, že dobro a zlo, ti dva nesmiřitelní sourozenci, v nás musí svádět svůj nikdy nekončící souboj. Řekl jsem si, že kdyby se mi tyto dva elementy podařilo rozdělit na dvě samostatné části, byl by život člověka prost všeho nesnesitelného." Prolog – Dr. Jekyll

Příběh doktora Jekylla
Příběh se odehrává v Londýně koncem 19. století. Ambiciózní lékař Henry Jekyll přichází s myšlenkou oddělit v člověku substance dobra a zla, aby zbavil lidstvo utrpení. Pro své smělé objevy však ve své době nenachází pochopení. Proto se rozhodne tento experiment vyzkoušet sám na sobě. Díky svým výzkumům se však pramálo věnuje svojí budoucí ženě, která tím velmi trpí. Po zásnubách se rozhodne oslavovat a s přítelem advokátem vyráží do nočních ulic a podniků, kde se seznámí se s prostitutkou Lucy Harrisovou, které nabízí svou pomoc. Lucy se však do Jekylla zamiluje. Postupně se díky svému experimentu začíná Jekyll měnit ve vraždící monstrum, nad kterým začíná zcela ztrácet kontrolu. Dochází k sérii vražd, které páchá Edward Hyde, stvůra, ve kterou se díky svým pokusům Jekyll začíná měnit. Celý Londýn děsí přízrak masového vraha, který může kdykoliv udeřit...

Knižní předloha
Tvůrci předlohy se inspirovali románem Podivuhodný případ doktora Jekylla a pana Hydea, který napsal Robert Louis Stevenson. Kniha byla napsána podle skutečného snu slavného spisovatele a vyšla v roce 1886. Kniha se stala bestsellerem a zároveň také předlohou pro více než dvacet filmových a televizních zpracování. Teprve v roce 1990 se příběh Jekylla a Hydea dostává na divadelní prkna. Texty a hudba autorů Wildhorna, Cudena a libretisty Bricusse vyústila v premiérové muzikálové představeni Jekyll a Hyde v Alley Theatre v Houstonu. Hlavní roli ztvárnil slavný londýnský Valjean Colm Wilkinson. Poté se dostává muzikál Jekyll a Hyde na Broadway a začíná cestovat po světě (Tokio, Vídeň, Brémy, Madrid, Moskva,...) Jen toužebně očekávané uvedení Jekylla a Hydea ve West Endu se zatím nekoná.


Tvůrci Jekylla a Hydea z MdB vybrali německou verzi muzikálu z roku 2001, která je podle jejich uvážení nejlépe hudebně a dramaticky poskládaná. Podle režiséra, herce a překladatele Petra Gazdíka se jedná o velmi komorní činohru pro tři herce, ze které je vyroben velký muzikál. Německé zpracování je více symfonické, orchestrální dokonce silněji než filmové.


Jekyll a Hyde na prknech MdB
Jekyll a Hyde je opravdu strhující podívaná. Dramatická, ale i něžně melancholická hudba s poměrně složitými texty tvoří zajímavou mozaiku a kupodivu komplikovanost textu nepůsobí neohrabaně, spíš naopak evokuje složitost života hlavních postav. Píseň To je ta chvíle patří mezi skvosty muzikálových melodií. Složitá scéna, která se mění z laboratoře, na Jekyllův byt, temné londýnské ulice nebo noční bar je poměrně složitá, precizní a do detailu propracovaná. Skvěle přesouvá diváka po jednotlivých prostředích, evokuje jak temnou londýnskou ulici, tak i laboratoř nebo domovní prostředí. Velmi pěkné jsou i kostýmy Andrey Kučerové. Laserové barevné paprsky jako emoční myšlenkové pochody dr. Jekylla nebo promítání novinových článků o řádění nemilosrdného vraha vkusně dokreslují atmosféru pohnutých událostí.


Výkon Petra Gazdíka (Jekyll, Hyde) přináší naprosto unikátní ztvárnění dvojakosti dobra ve formě Jekylla a zla v podobě Hydea. Gazdík, který si navíc odskočil z režisérské židle, je opravdu strhující. Bez zaváhání přepíná z role „hodného" Jekylla do „zlého" Hydea. Po pěvecké ale i herecké stránce se jedná o herecký koncert Petra Gazdíka. Výborně jej doplňuje Viktória Matušovová jako prostitutka Lucy, která svým hlasovým rozsahem a pojetím role črtá jak nespoutanou svůdnici, tak i něžnou a nešťastnou dívku. Hana Holišová jako Emma Carewová, snoubenka a posléze i manželka dr. Jekylla, není tak výrazná, což je trochu škoda. Zato John Utterson - právník a Jekyllův přítel, kterého představuje Karel Škarka, rozhodně nezklame svou věcností a nohama pevně na zemi krotí zmateného Jekylla. Dětskou vsuvku vnáší do děje Petr Šimčák jako zpívající kamelot nebo malý ministrant. Velmi dobře zvládnuté jsou hromadné scény lůzy a chudiny v londýnských ulicích, které efektně ztvárňují pošmournost Londýna.

Zajímavosti – To je ta chvíle
Melodie To je ta chvíle se stala po svém uvedení velmi populární. Za zmínku stojí, že tato píseň zahajovala olympijské hry v Atlantě nebo se stala písní pro volební kampaň bývalého amerického prezidenta Billa Clintona.


Jekyl a Hyde rozhodně patří mezi nejlepší představení MdB v této sezóně, neřkuli i celkové nedávné historie. Poutavá hudba, precizní herecké a pěvecké výkony, i chytlavé téma nekonečného boje dobra a zla. To je Jekyll a Hyde v podání brněnského Městského divadla. Téma, které se nás přímo bytostně dotýká, tato hra je totiž o nás samotných...

 

http://www.epochtimes.cz/2011112318507/Jekyll-a-Hyde-strhujici-souboj-dobra-a-zla-v-rezii-Mestskeho-divadla-Brno.html


Další články tohoto uživatele na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.