Blog redakce i-divadla

OST-RA-VAR 2016: Budovatelé říše (KSA)
vydáno: 10.12.2016, Lukáš Dubský

Vianova hra mísí prvky absurdního divadla s poetickým jazykem plným metafor. Tříčlenná rodina se služkou neustále utíká před tajemným Hlukem. Nikdo neví, co se může stát, ale útěk je lepší než vyčkávání na krutý osud. Vize apokalyptického světa je hmatatelná v podařené výpravě, jejímž autorem je Milan David. Na stěnách visí už jen cáry tapet, zdi jsou místy děravé, oblečení postav dává znát útrapy jejich posledních dní. Do toho všeho je součástí mobiliáře pokoje záhadná postava muže, na kterém si členové rodiny vybíjejí vlastní frustraci a všemožně ho mučí. Těžko vysvětlitelné, ale přesto zneklidňující.

Rodina se před nebezpečím stěhuje do stále menších bytů, postupuje domem směrem nahoru. Co se ale stane, až schody už nepovedou dál? Takovou otázku začne klást dcera (Zuzana Truplová), která jediná si pamatuje, jaké to bylo, když rodina žila v luxusním šestipokojovém bytě. Její rodiče (Vladislav Georgiev a Alena Sasínová - Polarczyk) se plně přizpůsobují situaci - na lepší minulost si nevzpomínají. Pro mě je právě toto nejsilnější motiv celé inscenace - člověk jako tvor schopný přizpůsobit se jakékoliv situaci a i v nejhlubší bídě schopný si namlouvat, že ostatní jsou na tom vlastně hůř. Také vytěsnění špatných vzpomínek je pro člověka typické a umožňuje to opakovat po celou historii stále stejné chyby.

Na Vianově textu je znát také ovlivnění existencialismem, zvláště v závěrečné části, kdy Otec zůstává sám a zkoumá svůj život a jeho smysl. Divadelně je ovšem tato část asi nejslabší, na působivosti ji ubírá jistá literárnost, kterou se nepodařilo při inscenování zcela odstranit.


Tento blog vyjadřuje stanovisko jeho autora, nikoli celé redakce.

Další články tohoto redaktora na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.